Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega, że czeka nas kolejna fala zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, po tej jaka miała miejsce w czasie pandemii. Aby temu zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zachorowalność i śmiertelność, kluczowe znaczenie będzie miało rozwijanie zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki tych schorzeń.
Przekonywali o tym eksperci podczas konferencji prasowej online poświęconej nowej edycji kampanii edukacyjnej firmy Servier. W tym roku odbywa się ona głównie w formule online pod hasłem „Misja Ochrony Serca w czasie pandemii COVID-19”.
Podczas spotkania pokreślono, że zaniedbania w profilaktyce wszystkich chorób, w tym kardiologicznych, są ogromne. „Wiele osób skupiło się głównie na tym, żeby nie zachorować na COVID-19, a resztę zostawiło na później” – powiedziała prof. Anna Tomaszuk-Kazberuk z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pacjenci nie zgłaszali się z dolegliwościami do lekarzy, bo obawiali się zakażenia wirusem SARS-CoV-2, albo mieli utrudniony dostęp do placówek medycznych.
Wielu pacjentów zaniechało wykonania rutynowych badań, takich jak kontrola poziomu glukozy i lipidów (cholesterolu i trójglicerydów). Inni nie dbali dostatecznie o zdrowie, zaniechali regularnego wysiłku fizycznego i nie przestrzegali odpowiedniej diety. „W efekcie po roku pandemii średnio przybyło nam 4,5 kg. Jeden z moich pacjentów przytył aż o 20 kg” – zaznaczył prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Potwierdzają to najnowsze badania Kantar, jakie przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2021 r. na grupie 400 osób zdrowych oraz cierpiących na schorzenia kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze (80 proc. badanych) i podwyższony poziom cholesterolu (28 proc.) oraz cukrzyca (26 proc.).
W sondażu aż 63 proc. osób z tymi chorobami oraz 68 proc. ludzi zdrowych przyznało, że pandemia mocno ograniczyła możliwości dbania o zdrowie. „Zmiany w dbaniu o swoje zdrowie obserwowane w czasie pandemii są niepokojące dla przyszłej kondycji serc Polaków” – stwierdziła Magdalena Rumas z agencji badawczej Kantar. 48 proc. osób zdrowych i 53 proc. z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą zmniejszyło aktywność fizyczną. Wizyty lekarskie związane z profilaktyką była rzadsze odpowiednio o 49 i 45 proc. U 33 proc. osób chorych i 24 proc. zdrowych wzrosła masa ciała.
Polacy obawiają się, że pandemia i jej konsekwencje mogą w przyszłości przyczynić się do wzrostu zachorowań na choroby przewlekle, w tym schorzenia kardiologiczne. Tak sądzi 70 proc. osób zdrowych i 73 proc. z chorobami kardiologicznymi.
Rzecznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Marcin Grabowski uważa, że w profilaktyce schorzeń kardiologicznych kluczowe znaczenie ma kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu lipidów. Pod tym względem w naszym kraju jest szczególnie dużo do nadrobienia. „Trzeba pamiętać, że w Polsce mamy wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe niż w wielu innych krajach europejskich” - ostrzegał.
Wiodącym czynnikiem ryzyka śmierci jest nadciśnienie tętnicze, którego powikłania odległe są „druzgocące i doprowadzają do śmierci”, jak określili to eksperci. Są to zawały serca i udary mózgu, ale również niewydolność nerek i uszkodzenia wzroku. „Jeszcze większe jest ryzyko powikłań, gdy na nadciśnienie nakłada się zbyt wysoki poziom cholesterolu. Efekt tego jest synergiczny” – zaznaczył prof. Marcin Grabowski, który pracuje w Oddziale Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do zmniejszenia ryzyka schorzeń kardiologicznych i cukrzycy chcą się przyczynić organizatorzy XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”. „Misja jaką zaczęliśmy wiele lat temu nabiera szczególnego znaczenie w czasie pandemii, gdy kondycja serc Polaków dramatycznie się pogarsza. Profilaktyka kardiologiczna jest nadzwyczaj ważna, w tym kontrola czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze i poziom lipidów” - powiedziała Ewa Ciepałowicz, młodszy kierownik ds. CSR i Komunikacji Wewnętrznej Servier Polska.
Podczas tegorocznej odsłony kampanii większość aktywności przeniesiono na platformę online. Nie zabraknie jednak charakterystycznych dla kampanii „Servier dla Serca” inicjatyw: bezpłatnych badań profilaktycznych, tym razem w Wirtualnej Poradni Servier, i konsultacji z kardiologiem w formie teleporady. Przygotowano materiały edukacyjne dotyczące cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i zawału serca, zaprezentowane w atrakcyjnej formule wideo z udziałem znanej pary aktorów Katarzyny i Cezarego Żaków. Powstaje praktyczny e-poradnik do pobrania ze strony internetowej, zatytułowany „Jak zadbać o serce i układ krążenia w pandemii COVID-19”.
„Poradnik jest przygotowywany z myślą o pacjentach i osobach z grupy ryzyka chorób kardiologicznych” – informuje Ewa Ciepałowicz.
Wirtualna Mobilna Kardiologiczna Poradnia Sertvier to platforma teleinformatyczna umożliwiająca w dniach od 14 maja do 14 czerwca skorzystanie z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych w formie teleporady, czatu lub wideoczatu. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii Telemedico dostępnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem 22 357 45 32.
W ramach kampanii każda zarejestrowana osoba może skorzystać z bezpłatnych profilaktycznych badań laboratoryjnych, realizowanych w punkcie diagnostycznym znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania. Pakiet badań obejmuje cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy oraz glukozę. Podczas teleporady kardiolog oceni zarówno wyniki badań, a także dane zebrane w ramach wywiadu i na tej podstawie wystawi zalecenia dostępne dla pacjenta na platformie pod adresem: https://www.dbajoserce.pl/telemedico.
Tegoroczna kampania otrzymała merytoryczne wsparcie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Asocjacji Niewydolności Serca PTK, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
Kampania została objęta patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ECOSerce, Porozumienia Organizacji Kardiologicznych, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Więcej o kampanii na stronie www.dbajoserce.pl, www.facebook.com/dbajoserce oraz www.instagram.com/dbajoserce.
Autor: Zbigniew Wojtasiński (PAP)
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.05.2021, 08:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei