Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega, że czeka nas kolejna fala zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, po tej jaka miała miejsce w czasie pandemii. Aby temu zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zachorowalność i śmiertelność, kluczowe znaczenie będzie miało rozwijanie zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki tych schorzeń.
Przekonywali o tym eksperci podczas konferencji prasowej online poświęconej nowej edycji kampanii edukacyjnej firmy Servier. W tym roku odbywa się ona głównie w formule online pod hasłem „Misja Ochrony Serca w czasie pandemii COVID-19”.
Podczas spotkania pokreślono, że zaniedbania w profilaktyce wszystkich chorób, w tym kardiologicznych, są ogromne. „Wiele osób skupiło się głównie na tym, żeby nie zachorować na COVID-19, a resztę zostawiło na później” – powiedziała prof. Anna Tomaszuk-Kazberuk z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pacjenci nie zgłaszali się z dolegliwościami do lekarzy, bo obawiali się zakażenia wirusem SARS-CoV-2, albo mieli utrudniony dostęp do placówek medycznych.
Wielu pacjentów zaniechało wykonania rutynowych badań, takich jak kontrola poziomu glukozy i lipidów (cholesterolu i trójglicerydów). Inni nie dbali dostatecznie o zdrowie, zaniechali regularnego wysiłku fizycznego i nie przestrzegali odpowiedniej diety. „W efekcie po roku pandemii średnio przybyło nam 4,5 kg. Jeden z moich pacjentów przytył aż o 20 kg” – zaznaczył prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Potwierdzają to najnowsze badania Kantar, jakie przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2021 r. na grupie 400 osób zdrowych oraz cierpiących na schorzenia kardiologiczne, takie jak nadciśnienie tętnicze (80 proc. badanych) i podwyższony poziom cholesterolu (28 proc.) oraz cukrzyca (26 proc.).
W sondażu aż 63 proc. osób z tymi chorobami oraz 68 proc. ludzi zdrowych przyznało, że pandemia mocno ograniczyła możliwości dbania o zdrowie. „Zmiany w dbaniu o swoje zdrowie obserwowane w czasie pandemii są niepokojące dla przyszłej kondycji serc Polaków” – stwierdziła Magdalena Rumas z agencji badawczej Kantar. 48 proc. osób zdrowych i 53 proc. z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą zmniejszyło aktywność fizyczną. Wizyty lekarskie związane z profilaktyką była rzadsze odpowiednio o 49 i 45 proc. U 33 proc. osób chorych i 24 proc. zdrowych wzrosła masa ciała.
Polacy obawiają się, że pandemia i jej konsekwencje mogą w przyszłości przyczynić się do wzrostu zachorowań na choroby przewlekle, w tym schorzenia kardiologiczne. Tak sądzi 70 proc. osób zdrowych i 73 proc. z chorobami kardiologicznymi.
Rzecznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Marcin Grabowski uważa, że w profilaktyce schorzeń kardiologicznych kluczowe znaczenie ma kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu lipidów. Pod tym względem w naszym kraju jest szczególnie dużo do nadrobienia. „Trzeba pamiętać, że w Polsce mamy wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe niż w wielu innych krajach europejskich” - ostrzegał.
Wiodącym czynnikiem ryzyka śmierci jest nadciśnienie tętnicze, którego powikłania odległe są „druzgocące i doprowadzają do śmierci”, jak określili to eksperci. Są to zawały serca i udary mózgu, ale również niewydolność nerek i uszkodzenia wzroku. „Jeszcze większe jest ryzyko powikłań, gdy na nadciśnienie nakłada się zbyt wysoki poziom cholesterolu. Efekt tego jest synergiczny” – zaznaczył prof. Marcin Grabowski, który pracuje w Oddziale Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do zmniejszenia ryzyka schorzeń kardiologicznych i cukrzycy chcą się przyczynić organizatorzy XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”. „Misja jaką zaczęliśmy wiele lat temu nabiera szczególnego znaczenie w czasie pandemii, gdy kondycja serc Polaków dramatycznie się pogarsza. Profilaktyka kardiologiczna jest nadzwyczaj ważna, w tym kontrola czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze i poziom lipidów” - powiedziała Ewa Ciepałowicz, młodszy kierownik ds. CSR i Komunikacji Wewnętrznej Servier Polska.
Podczas tegorocznej odsłony kampanii większość aktywności przeniesiono na platformę online. Nie zabraknie jednak charakterystycznych dla kampanii „Servier dla Serca” inicjatyw: bezpłatnych badań profilaktycznych, tym razem w Wirtualnej Poradni Servier, i konsultacji z kardiologiem w formie teleporady. Przygotowano materiały edukacyjne dotyczące cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i zawału serca, zaprezentowane w atrakcyjnej formule wideo z udziałem znanej pary aktorów Katarzyny i Cezarego Żaków. Powstaje praktyczny e-poradnik do pobrania ze strony internetowej, zatytułowany „Jak zadbać o serce i układ krążenia w pandemii COVID-19”.
„Poradnik jest przygotowywany z myślą o pacjentach i osobach z grupy ryzyka chorób kardiologicznych” – informuje Ewa Ciepałowicz.
Wirtualna Mobilna Kardiologiczna Poradnia Sertvier to platforma teleinformatyczna umożliwiająca w dniach od 14 maja do 14 czerwca skorzystanie z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych w formie teleporady, czatu lub wideoczatu. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem infolinii Telemedico dostępnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem 22 357 45 32.
W ramach kampanii każda zarejestrowana osoba może skorzystać z bezpłatnych profilaktycznych badań laboratoryjnych, realizowanych w punkcie diagnostycznym znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania. Pakiet badań obejmuje cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy oraz glukozę. Podczas teleporady kardiolog oceni zarówno wyniki badań, a także dane zebrane w ramach wywiadu i na tej podstawie wystawi zalecenia dostępne dla pacjenta na platformie pod adresem: https://www.dbajoserce.pl/telemedico.
Tegoroczna kampania otrzymała merytoryczne wsparcie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Asocjacji Niewydolności Serca PTK, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
Kampania została objęta patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ECOSerce, Porozumienia Organizacji Kardiologicznych, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Więcej o kampanii na stronie www.dbajoserce.pl, www.facebook.com/dbajoserce oraz www.instagram.com/dbajoserce.
Autor: Zbigniew Wojtasiński (PAP)
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.05.2021, 08:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU