Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czwartek, 27 maja, w MPEC-Konin sp. z o.o. w obecności prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego podpisana została umowa z wykonawcą prac. Przetarg wygrało konsorcjum: UOS Driling S.A. z Warszawy (lider konsorcjum) i Energy Solutions sp. z o.o. z Tarnowa.
- To historyczne wydarzenie dla naszego miasta – podkreślił prezydent. – Czekaliśmy na ten moment kilka lat, ale to nie był czas zmarnowany. Wykorzystaliśmy go na wprowadzenie zmiany w koncepcji związanej z budową drugiego otworu zatłaczającego i doprowadziliśmy do właściwego montażu finansowego – podkreślił prezydent Piotr Korytkowski, dziękując radnym Rady Miasta Konina za wsparcie całego przedsięwzięcia.
Jak informuje prezes zarządu MPEC-Konin sp. z o.o. Sławomir Lorek: „budowa ciepłowni rozpocznie się lada moment, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec roku 2022. To termin, kiedy wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania, po odbiorach przez nadzór budowlany i inne jednostki”.
W ramach realizacji inwestycji na wyspie Pociejewo powstanie budynek ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej. Wyposażony będzie m.in. w rozdzielnię elektryczną z nastawnią cieplną oraz w halę technologiczną z wymiennikami ciepła, stacją filtrów oczyszczających wodę geotermalną oraz pompami wody sieciowej. Zostanie też wybudowany żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2 tysięcy metrów sześciennych. Zadanie to obejmuje także wykonanie odwiertu zatłaczającego GT-3 wraz z rurociągiem łączącym go z ciepłownią geotermalną, a także budowę przyłącza ciepłowniczego do magistrali biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej.
Moc zainstalowana ciepłowni geotermalnej wynosić będzie 8,1 MWt.
- Kolejne źródło ciepła dla miasta Konina z pewnością poprawi również parametry technologiczne miejskiej sieci. Korzyścią jest również to, że w przypadku awarii któregoś z dotychczasowych źródeł będzie ona zawsze wsparciem dla systemu ciepłowniczego – wyjaśnia prezes Sławomir Lorek.
Prace nad wykorzystaniem wód geotermalnych w mieście Koninie mają już ośmioletnią historię. Rozpoczęły się w 2014 roku. Rok później wykonano otwór badawczo-eksploatacyjny GT-1 o głębokości 2.660 m, docierając do utworów jury dolnej i wody o temperaturze w dnie otworu około 97oC. Starania o dotację na rozwój tego strategicznego dla miasta projektu zakończyły się sukcesem w 2020 roku, kiedy to pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie a MPEC-Konin sp. z o.o. podpisana została umowa o dofinansowanie. Zgodnie z nią ponad 24 miliony złotych spółka otrzyma w formie dotacji z NFOŚiGW. 15 milionów pochodzić będzie z pożyczki ze środków NFOŚiGW. Inwestycja otrzymała również wsparcie z budżetu Miasta Konina w wysokości 4 milionów złotych. W pozostałym zakresie zadanie będzie finansowane ze środków własnych spółki.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.05.2021, 18:54 |
Źródło informacji | Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu