Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polscy studenci za granicą - codzienność w czasie pandemii

01.06.2021, 13:45aktualizacja: 01.06.2021, 15:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Fundacja GPW - „Go4Poland - Wybierz Polskę!”
Fot. Fundacja GPW - „Go4Poland - Wybierz Polskę!”
Liczba Polaków studiujących na zagranicznych uczelniach stale się powiększa. Według danych Elab Education Laboratory grupa ta może co roku wzrastać o 15%. Jednak w dobie pandemii i nauki zdalnej wielu studentów zdecydowało się zostać w Polsce i stąd uczestniczyć w zajęciach na brytyjskich, niemieckich czy austriackich uczelniach.

„W przypadku moich znajomych relacja pozostania w UK i wyjazdu do Polski kształtuje się 50/50. Ale z tego co słyszałem, to większość Polaków wyjechało w ostatnie wakacje do Polski i już zostało, często zostawiając pokoje za które wciąż muszą płacić” - relacjonuje Wojciech Zabrzeski, studiujący na kierunku Biznes i Zarządzanie na Northumbria University, laureat i ambasador programu „Go4Poland - Wybierz Polskę!”

„Dla osób, które zostały w Wielkiej Brytanii, większość zajęć była online. Możliwość gromadzenia się była ograniczona, więc część spotkań odbywało się w plenerze. Ja np. nie miałam prawie w ogóle do czynienia z moimi wykładowcami na żywo, ale moja promotorka zabierała nas na spacery” - dodaje Adelaide Di Maggio, laureatka Go4Poland na stałe studiująca w Cambridge.

Studenci wskazują, że w wyniku pandemii i związanych z nią ograniczeń zostali pozbawieni tego, co najbardziej cenili w studiowaniu za granicą - możliwość zdobywania i wymiany doświadczeń w międzynarodowym środowisku.

„Można powiedzieć, że najbardziej wyróżniające się czynniki studiowania w Wielkiej Brytanii zostały nam zabrane, jak m.in. brak możliwości pracy grupowej czy swobodnego omówienia różnych tematów z wykładowcami” - dodaje Zabrzeski.

Jako ciekawostkę ambasadorzy programu Go4Poland podają fakt, że przed pandemią wielu Polaków chciało zostać po studiach za granicą, na chociażby 1-2 lata pracy. Obecnie ci, którzy wyjechali do Polski, planują już w niej zostać, dokończyć studnia zdalnie i nie wracać do pracy na zachodzie. Szczególnie do nich, ale i do pozostałych Polaków studiujących za granicą kieruje swoje działania Fundacja GPW, w ramach programu „Go4Poland - wybierz Polskę!”.

W tym roku odbywa się już VI edycja „Go4Poland – wybierz Polskę!”. Programu, w ramach którego największe polskie firmy i instytucje oferują Polakom studiującym za granicą letnie staże, warsztaty, program mentoringowy z udziałem wybitnych menadżerów. Wszystkie działania mają na celu zachęcenie młodych, zdolnych Polaków, by po ukończeniu zagranicznych studiów wrócili do kraju i tu rozwijali swoje kariery. W tegorocznej edycji udział wezmą m.in.: GPW, PZU, KGHM, Aventis Capital, Epeer, TGE, BondSpot, IZFiA, KDPW, BSP. Wszystkie szczegóły rekrutacji na staże znajdują się na portalu: go4poland.pl.

„Podczas tegorocznej edycji otworzyliśmy się również na Polonię, studentów uczestniczących w Programie Stypendialnym im. Generała Władysława Andersa. W naszych działaniach przewidzieliśmy dodatkową pulę miejsc dla studentów mających polskie korzenie, korzystających z tego programu w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej” - dodaje Eliza Czapska, koordynatorka Programu „Go4Poland - Wybierz Polskę” w Fundacji GPW.

Wartą uwagi i cieszącą się dużym zainteresowaniem laureatów Go4Poland jest też inicjatywa, która w zeszłym roku odbywała się po raz pierwszy, a teraz będzie kontynuowana. Chodzi o Letnią Szkołę Giełdową Go4Poland, czyli 7-dniowy cykl elitarnych spotkań, warsztatów, wykładów o tematyce z zakresu rynku kapitałowego, bankowości, NewConnect, nowych technologii wykorzystywanych na rynku finansowym. Ta oferta kierowana jest do 35 najlepszych laureatów Go4Poland, który przejdą dodatkową rekrutację. Zapisy trwają do 20 czerwca.

Wszystkie informacje o rekrutacji do programu, dostępnych w tym roku stażach i naborze do Letniej Szkoły Giełdowej są dostępne na stronie www.go4poland.pl - portal ten łączy ze sobą Polaków studiujących za granicą i polskie firmy, chcące inwestować w młodych, ambitnych pracowników o międzynarodowym doświadczeniu.

KONTAKT:

Aleksandra Flis

e-mail: aleksandra@dzikilis.pl

tel. 793004280.

Źródło informacji: Fundacja GPW

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2021, 13:45
Źródło informacji Fundacja GPW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ