Newsletter

Bolonia: ilustrowany świat mistrza Józefa Wilkonia - Targi Książki dla Dzieci

15.06.2021, 15:34aktualizacja: 15.06.2021, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Książki (1)
Instytut Książki (1)
Dziś w ramach Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii wybitny ilustrator Józef Wilkoń rozmawiał ze znakomitą projektantką książek i ilustratorką Grażką Lange. Tematem dyskusji był nie tylko magiczny świat ilustracji mistrza, lecz także międzynarodowe sukcesy polskich ilustratorów i ich źródła. Targi w Bolonii to najważniejsza i najbardziej prestiżowa tego rodzaju impreza na świecie. Polscy ilustratorzy i autorzy od lat święcą na niej triumfy.

Józef Wilkoń na samym początku spotkania przypomniał, że był taki czas, gdy – po upadku komunizmu – na naszym rynku książki dziecięcej królowały trzeciorzędne publikacje zachodnie. Mistrz podkreślił jednak, że dziś polska książka dziecięca ma się bardzo dobrze, co jest w dużej mierze zasługą kilku wybitnych wydawczyń. Powtórny rozkwit literatury dziecięcej wiąże się bowiem nieodłącznie – jak zauważyła Grażka Lange – z powstaniem małych wydawnictw, zwanych „lilipucimi”, które bez wyjątku prowadzą kobiety. W Bolonii nagradzano między innymi Wytwórnię i Dwie Siostry.

Lange zauważyła też, że dziś po laury sięgają przede wszystkim koncepty książkowe, pozycje łączące w sobie różne języki książki ilustrowanej i różne typy narracji, wspaniale zaprojektowane i pieczołowicie złożone. Króluje „dydaktyczność w dobrym tego słowa znaczeniu” – zaznaczył Józef Wilkoń, ale nie jest to tania dydaktyka, to książki zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, oferujące bogactwo pewnej wizji świata. Korzenie dzisiejszego sukcesu polskich autorów i ilustratorów tkwią natomiast w Polskiej Szkole Ilustracji z lat 60. i 70. – stwierdziło zgodnie oboje rozmówców, podkreślając rolę wielkiego plakacisty i dydaktyka Henryka Tomaszewskiego, a także polskiego malarstwa.

Po analizie twórczości Józefa Wilkonia Grażka Lange poruszyła kwestię samych Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii i rolę tej imprezy w obiegu książki dziecięcej, zaś bohater spotkania opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z targami. Grażka Lange zauważyła również ogromne zasługi Instytutu Książki, jako narodowej instytucji kultury, w promocji polskiej literatury za granicą.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Polonia in Bologna” przygotowanego specjalnie przez Instytut Książki na Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii. W związku z panującą sytuacją epidemiczna impreza odbywa się w tym roku wyłącznie w formie wirtualnej. Wszystkie materiały i prezentacje dostępne są na branżowej platformie BCBF Global Rights Exchange (na profilu The Polish Book Institute), na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Instytutu Książki.

Źródło informacji: Instytut Książki

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.06.2021, 15:34
Źródło informacji Instytut Książki
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ