Newsletter

Zgodnie z nowym sprawozdaniem CompTIA rośnie tempo wzrostu zatrudnienia w branży technologicznej na terenie Europy

22.06.2021, 09:18aktualizacja: 22.06.2021, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W sprawozdaniu przeanalizowano trendy zatrudnienia w 10 państwach UE i ich obszarach metropolitarnych.

LONDYN, 22 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Zapotrzebowanie pracodawców na pracowników z branży technologicznej w 10 państwach europejskich znacznie wzrosło w I kw. 2021 r. Zgodnie z najnowszym sprawozdaniem opublikowanym dzisiaj przez CompTIA, stowarzyszenie non-profit na rzecz branży IT i jej pracowników, w I kw. 2021 r. zatrudniający zamieścili blisko 900 tys. ogłoszeń o pracę.

Ze sprawozdania CompTIA pt. "European Tech Hiring Trends" („Trendy zatrudnienia w branży technologicznej na terenie Europy”) wynika, że w I kw. 2021 r. liczba ogłoszeń pracodawców na stanowiska technologiczne wyniosła 877 106, co oznacza wzrost o 9% w stosunku do IV kw. 2020 r. i 40% w stosunku do III kw. 2020 r. W sprawozdaniu zamieszczono szczegółową analizę trendów zatrudnienia w branży technologicznej w Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii.

„Jest to korzystny wskaźnik świadczący o tym, że przedsiębiorstwa wracają do formy. Potwierdza on jednak również to, co wiemy już od pewnego czasu – mianowicie, że istnieje przepaść pomiędzy liczbą oferowanych stanowisk w branży technologicznej a liczbą osób posiadających odpowiednie kompetencje do ich zajęcia” – powiedział Graham Hunter, wiceprezes CompTIA do spraw rozwoju działalności na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Azji Pacyficznej i Kanady.

„Musimy zachęcić więcej osób z różnych środowisk i o różnym doświadczeniu zawodowym w każdym przedziale wiekowym i na każdym poziomie wykształcenia, aby zaczęły pracować w branży technologicznej – dodał Hunter. - CompTIA dysponuje bazą szkoleniową, która umożliwi przygotowanie ich do pracy”.

Pracodawcy prowadzili rekrutację na całe spektrum szczebli stanowisk, od poziomu wejściowego (39% ogłoszeń), po szczebel średni i zaawansowany (25%).

W I kw. 2021 r. udział oferowanych stanowisk technologicznych w łącznej liczbie ogłoszeń o pracę wyniósł ok. 13%. Najwyższy wskaźnik w tym zakresie, wynoszący 36%, odnotowała Polska. Wysoki odsetek ogłoszeń z branży technologicznej zaobserwowano również w Niemczech, Portugalii i Rumunii.

W I kw. największą liczbę ogłoszeń o pracę na stanowiskach technologicznych odnotowano w Niemczech (421 109), Francji (121 863) i Polsce (105 921), natomiast najwyższy ich przyrost w stosunku do IV kw. 2020 r. miał miejsce we Włoszech (+50%), Holandii (+43%) i Polsce (+37%).

Zgodnie z oczekiwaniami najwyższe wskaźniki aktywności pracodawców występują w największych miastach metropolitarnych, takich jak Berlin (30 960), Madryt (14 002), Paryż (11 240), Warszawa (12 952) i Amsterdam (8337). Zasięg zapotrzebowania na uzdolnionych pracowników z branży technologicznej wykracza jednak daleko poza największe ośrodki metropolitarne. Jak pokazują dane za I kw., zatrudnienie w tej branży oferowane było w takich miastach jak Gent (3150), Porto (4695), Bolonia (1642), Brno (1138) i Braszów (1116).

Wraz z zachodzącą w całej gospodarce europejskiej transformacją cyfrową zapotrzebowanie na pracowników z branży technologicznej obecnie występuje w praktycznie każdym sektorze przemysłu. W szczególności dotyczy to sektorów: 1). technologii informacyjno-komunikacyjnej, 2). produkcji, 3). usług administracyjnych i wsparcia, 4). specjalistycznych usług naukowo-technicznych oraz 5). finansowego i ubezpieczeniowego.

Umiejętności techniczne i biznesowe równie ważne

W I kw. pracodawcy poszukiwali przede wszystkim programistów, analityków systemów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Pogłębiona analiza pokazuje jednak, że pracodawcy szukają raczej wszechstronnych kandydatów dysponujących umiejętnościami w kilku różnych obszarach technologii, w tym infrastruktury, danych i aplikacji biznesowych.

Dla wielu pracodawców umiejętności biznesowe stały się tak samo ważne jak kompetencje technologiczne, co jeszcze raz pokazuje, że warunkiem osiągania celów w zakresie innowacyjności, jakie wyznaczają sobie organizacje, jest posiadanie zarówno technologii, jak i kadr o zróżnicowanych umiejętnościach. Do najczęściej wymienianych umiejętności miękkich w ogłoszeniach o pracę na stanowiskach technologicznych zaliczyć można pracę zespołową, rozwiązywanie problemów, myślenie kreatywne, umiejętności adaptacyjne oraz kompetencje w zakresie zarządzania projektami i obsługi klienta.

Sprawozdanie CompTIA pt. „European Tech Hiring Trends” powstało na podstawie analizy danych z ogłoszeń o pracę zagregowanych przez Burning Glass Technologies Labour Insights. Opis metodologii analizy zawarto w sprawozdaniu dostępnym na stronie https://www.comptia.org/content/research/european-tech-hiring-trends.

CompTIA

Stowarzyszenie The Computing Technology Industry Association (CompTIA) to z jeden z czołowych rzeczników wartego 5 bln USD globalnego ekosystemu technologii informacyjnej oraz specjalistów technologicznych, którzy zajmują się projektowaniem, wdrażaniem, zarządzaniem i zabezpieczaniem technologii napędzającej rozwój światowej gospodarki. Działalność stowarzyszenia CompTIA obejmuje edukację, szkolenia, certyfikację, orędownictwo, filantropię i badania rynkowe, przyczyniając się do rozwoju branży technologicznej i jej pracowników. Zapraszamy na stronę https://www.comptia.org/.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/320820/comptia_logo.jpg

Źródło: CompTIA

KONTAKT:

Steven Ostrowski

e-mail: sostrowski@comptia.org

tel. +1 630-678-8468

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2021, 09:18
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ