Pobierz materiał i Publikuj za darmo
FlexiOss® to efekt kilkunastu lat pracy grupy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na czele których stoi prof. dr hab. Grażyna Ginalska. Dzięki certyfikatowi CE, preparat może być stosowany w całej Europie, a ponadto w wybranych krajach jest objęty ochroną patentową. Dodatkowo, w kwietniu br. firma otrzymała patent w Stanach Zjednoczonych na maszynę do formowania masy kompozytowej i sposób wytwarzania kompozytu.
Już na początku lipca przedstawicieli Medical Inventi będzie można spotkać w Berlinie na Kongresie Made in Poland.
FlexiOss® w praktyce
FlexiOss® wykorzystuje się między innymi w leczeniu wieloodłamowych złamań w obrębie kości długich. Wielką zaletą kompozytu jest plastyczność, dzięki której jest on bardzo poręczny chirurgicznie. W czasie zabiegu implantacyjnego chirurg może go przycinać i formować przestrzennie w zależności od kształtu ubytku.
Jak działa FlexiOss®?
FlexiOss® to biomateriał kościozastępczy, który stanowi oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji. Może być wykorzystywany do wypełniania ubytków o długości do 7 cm. Po implantacji, materiał znajduje się między dwoma fragmentami kości własnej pacjenta, umożliwiając komórkom kościotwórczym wędrowanie i zasiedlanie się w implancie. Pozwala to na całkowite przerośnięcie kształtki komórkami własnymi pacjenta i powstanie tkanki kostnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, oszczędzając pacjentowi dodatkowego stresu i bólu.
Czym FlexiOss® różni się od innych substytutów kostnych?
Wyjątkowe cechy kompozytu FlexiOss® są efektem jego unikalnego składu, tj. polimeru cukrowego o właściwościach hydrożelu oraz wysoko mikroporowatej ceramiki hydroksyapatytowej. Tego typu unikalne połączenie nie występuje w żadnych innych materiałach kościozastępczych, zarówno komercyjnych, jak i wykorzystywanych w badaniach naukowych. Zwykle materiały, o których mówi się, że są substytutami kostnymi, mają w składzie syntetyczne polimery chemiczne, bądź naturalne białka (np. kolagen czy żelatynę). FlexiOss® jest inny i wyjątkowy. Nie zawiera m.in. składników pochodzenia zwierzęcego, uznawanych za obciążenie, dzięki czemu może być stosowany u pacjentów wyznających islam, czy wegetarian.
Komercjalizacja FlexiOss®
Gdyby nie determinacja firmy Medical Inventi S.A., nie udałoby się wprowadzić sztucznej kości na rynek. Spółka powstała z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału. Medical Inventi S.A. jest właścicielem marki FlexiOss®, wyłącznym właścicielem know-how, technologii i patentów dotyczących FlexiOss® oraz wytwórcą biokompozytu.
Medical Inventi S.A. to rzadki w Polsce przykład dobrej relacji między nauką a biznesem, która umożliwiła skuteczną komercjalizację tego rewolucyjnego na skalę światową wynalazku. Prezesem firmy jest Maciej Maniecki, posiadający duże doświadczenie we wspieraniu i realizacji niestandardowych przedsięwzięć. W ramach zaangażowania w projekty, realizuje m.in. prace badawcze oraz rozwojowe zmierzające do komercjalizacji pomysłów i transferu wiedzy między uczelniami a środowiskiem biznesowym.
Więcej informacji na temat kompozytu FlexiOss® i jego właściwości zostało przedstawionych w backgrounderze oraz na stronie www.flexioss.pl.
FlexiOss® - „sztuczna kość” z Lublina
Medical Inventi S.A., ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin, www.medicalinventi.pl
Źródło informacji: Medical Inventi S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2021, 13:30 |
Źródło informacji | Medical Inventi S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei