Newsletter

Prezes SKOK: postęp technologiczny nie może przesłonić nam człowieka

23.06.2021, 15:05aktualizacja: 23.06.2021, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - Kadr z filmu
PAP MediaRoom - Kadr z filmu
Zmieniamy metody, ale istota naszej aktywności nie ulega zmianie. Nadal jesteśmy wierni naszym dotychczasowym zasadom - najważniejszy jest dla nas człowiek, członek SKOK, spółdzielca, dla którego istotne są zasady samopomocy finansowej - powiedział Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej SKOK, inaugurując XXIX konferencję Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Coroczna konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) przebiegała pod hasłem „Dziś zmieniamy się dla jutra. SKOK 2021” i odbywała się w systemie hybrydowym.

Prezes Rafał Matusiak podkreślił w swoim przemówieniu programowym, że jednym z najważniejszych zadań SKOK-ów na przyszłość jest sprostanie wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przyspieszone, m.in. z powodu pandemii koronawirusa, tempo digitalizacji sektora finansowego.

„Nieunikniony proces cyfryzacji usług finansowych stawia przed nami coraz większe wyzwania dotrzymywania kroku innym instytucjom działającym na tym rynku. Tak zmienia się świat i nas nie może w tym zabraknąć” - podkreślił prezes Kasy Krajowej. „Inaczej nie znajdziemy dla siebie miejsca we współczesnym świecie” - dodał.

W jego opinii digitalizacja jest zjawiskiem, które pozostanie z nami „czy tego chcemy, czy nie”. „Jednak procesy cywilizacyjne i kulturowe nie mogą zgubić z oczu człowieka, jego potrzeb, przyzwyczajeń” - mówił Matusiak. „SKOK-i pozostawią bez zmiany to, co jest naszą prawdziwą siłą: samopomoc, solidarność i spółdzielczość” - zaznaczył.

Zdaniem Matusiaka kasy już wiele osiągnęły w sektorze cyfryzacji swoich usług. Członkowie kas mogą już korzystać nie tylko z bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej, ale też z usługi Google pay, przy pomocy której można dokonywać płatności telefonem. Kolejne przykłady aktywności kas w tej dziedzinie - to platforma „Pomagamy pożyczać” czy tworzony wspólnie rachunek SKOK, którego inauguracja odbędzie się na jesieni.

Wraz z doskonaleniem narzędzi cyfrowych w SKOK-ach nie zapomina się o ekologii. W zeszłym roku, po raz pierwszy w Polsce, wprowadzono do oferty wielowalutową kartę ekologiczną, która w 80 proc. składa się z materiałów podlegających biodegradacji.

„Z tematem zmian współgra troska o naturalne otoczenie człowieka rozumiane nie tylko jako dbałość o środowisko naturalne, ale też jako ochrona pewnych wartości społecznych. Dostrzegamy potrzebę empatii, solidarności, dbania o godność własną oraz społeczności, z których się wywodzimy” - mówił Rafał Matusiak.

„Ludzie związani ze SKOK widzą lepiej niż inni problemy naszego naturalnego środowiska występujące właśnie w ich lokalnych społecznościach. Trzeba szukać pomysłów na przeniesienie tych doświadczeń na poziom rządowy i międzynarodowy” - wskazywał prezes Kasy Krajowej. „Musimy informować wszystkich o naszych działaniach, temu służy chociażby nasz konkurs na internetową stronę SKOK. Robimy dużo i my o tym wiemy, ale musimy też zadbać o to, by wiedzieli o tym wszyscy. Chodzi o to, by wskazywać kierunki działania, co do których jesteśmy pewni” - wyjaśnił.

Przyszłość, w stronę której podąża sektor SKOK, nie oznacza niepamięci o przeszłości kas i ludziach, którzy je tworzyli. O przywiązaniu SKOK-ów do własnej historii i tożsamości świadczy chociażby ufundowanie nagrody honorowej dla zasłużonych prekursorów działalności społecznej i wolnościowej. „Wielu cichych bohaterów żyje wśród nas i nie o wszystkich pamiętamy. Dlatego narodziła się idea corocznej nagrody honorowej, którą otrzymywaliby ci, którzy walczyli o wolność, demokrację i godność jeszcze przed sierpniem 80, brali udział w wydarzeniach poprzedzających stan wojenny i podczas jego trwania, a potem budowali Solidarność” - mówił Rafał Matusiak. Nagroda to wspólna inicjatywa Kasy Krajowej i NSZZ Solidarność.

„Ludzka solidarność zrodziła związek NSZZ Solidarność. W solidarności powstała zaś idea urzeczywistnienia na nowo w Polsce spółdzielczych idei samopomocy finansowej. I SKOK-i zakładali najczęściej ci sami ludzie, którzy zakładali wcześniej w swoim zakładzie pracy Solidarność” - wskazywał ksiądz Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku podczas mszy św. poprzedzającej tegoroczną konferencję Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

XXIX konferencji SKOK towarzyszyło również wręczenie nagród w kilku konkursach. Najważniejszą dla systemu kas nagrodę „Feniksa” otrzymali dwaj laureaci: Zygfryd Schoenhoff, członek Rady Nadzorczej Kasy Krajowej od 30 lat, który zakładał kasę w Stoczni Gdańskiej w 1992 roku oraz Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, od 1976 r. pracujący na rzecz spółdzielczości. Nagroda jest przyznawana od 1993 r. za szczególne osiągnięcia w zakresie: rozwoju i promocji idei SKOK w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszą witrynę internetową SKOK. Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł otrzymał SKOK Wisła, przyznano również trzy wyróżnienia dla kas: Unii Lubelskiej, Stefczyka oraz dla SKOK-u w Kostrzynie nad Odrą.

Przedstawiono także wyniki WYCUP - corocznego konkursu dla młodych profesjonalistów i działaczy ruchu SKOK organizowanego przez Kasę Krajową. Stanowi on eliminację do międzynarodowego konkursu dla młodych ogłaszanego przez Światową Radę Związków Kredytowych. W tym roku wyróżniono Grzegorza Wilińskiego i Łukasza Długońskiego.

Jak podkreślał prezes Rafał Matusiak, głos młodych odgrywa w SKOK-ach ogromne znaczenie. „W tym roku będziemy rozmawiać z ludźmi młodymi. Zapraszamy ich do dyskusji na temat wspólnej przyszłości” - mówił.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.06.2021, 15:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ