Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Estonii w Warszawie
- Estonia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w regionie oraz solidarnym sojusznikiem w UE, NATO, ONZ oraz wielu innych organizacjach międzynarodowych i regionalnych. (…) Zgadzamy się, że w obecnej sytuacji międzynarodowej, w kontekście pełnej wyzwań sytuacji bezpieczeństwa – szczególnie w naszym najbliższym, wschodnim sąsiedztwie - dalsza współpraca i koordynacja naszych działań jest niezbędna – powiedział minister Zbigniew Rau po spotkaniu z estońską minister spraw zagranicznych Evą-Marią Liimets, która we wtorek 29 czerwca złożyła wizytę w Warszawie.
Ważnym aspektem współpracy polsko-estońskiej pozostaje współpraca regionalna, w tym współpraca w regionie Morza Bałtyckiego i w ramach Inicjatywy Trójmorza. – Bardzo dziękuję Estonii za jej zaangażowanie we współpracę trójmorską, którą Polska postrzega jako najbardziej reprezentatywną formułę dalszej, pogłębionej integracji krajów członkowskich z flanki wschodniej UE oraz wzmacniania więzi transatlantyckich – powiedział minister Rau i dodał, że Polska docenia przewodnią rolę Estonii w komponencie cyfrowym tej Inicjatywy. – W pełni popieramy koncepcję przekształcenia regionu Trójmorza w ośrodek innowacji w dziedzinie energetyki i inteligentnej mobilności oraz globalnego dostawcę rozwiązań informatycznych. Mamy nadzieję na kontynuację bliskiej współpracy, a tym samym dalszy rozwój Inicjatywy Trójmorza – zaznaczył szef polskiego MSZ.
Jednym z najistotniejszych tematów poruszonych podczas rozmów szefów polskiej i estońskiej dyplomacji były kwestie bezpieczeństwa. Omówiono m.in. rezultaty czerwcowego szczytu NATO, współpracę na forach regionalnych, takich jak Bukaresztańska Dziewiątka oraz znaczenie relacji transatlantyckich. Ponadto, ministrowie Rau i Liimets pochylili się nad wyzwaniami dla bezpieczeństwa w naszym wschodnim sąsiedztwie, w tym m.in. napiętą sytuacją na Białorusi czy agresywną polityką Rosji w regionie. – Cieszę się, że mamy w tych tematach zbliżoną perspektywę – odnotował z uznaniem minister Rau. Zapewnił przy tym, że Polska będzie kontynuować swoje wysiłki na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, a wśród nich liderów polskiej mniejszości narodowej. – Jestem przekonany, że możemy liczyć na wsparcie i dalszą owocną współpracę z Estonią w tym zakresie – dodał.
Szefowie polskiej i estońskiej dyplomacji zgodzili się, że relacje między naszymi państwami są w doskonałym stanie i pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 pozostały bliskie i intensywne. Z zadowoleniem odnotowali dynamiczną współpracę polityczną, gospodarczą, wojskową i w zakresie strategicznych projektów infrastrukturalnych w dziedzinie transportu (Rail Baltica i Via Baltica) i energetyki (m.in. w procesie synchronizacji elektroenergetycznej Estonii i pozostałych państw bałtyckich z Europą Kontynentalną).
Wizyta minister Liimets w Warszawie przypada w roku jubileuszowym, kiedy Polska i Estonia świętują 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 30. rocznicę ich wznowienia po odzyskaniu przez Estonię niepodległości. Była to doskonała okazja do przypomnienia polsko-estońskich związków historycznych i zamanifestowania strategicznego charakteru naszych współczesnych relacji. Jest to pierwsza wizyta szefowej estońskiej dyplomacji w Polsce od czasu ukonstytuowania się nowego rządu w Estonii."
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ago/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.06.2021, 17:54 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |