Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Nasze główne zadanie to spowodowanie, by różne strumienie finansowania ochrony zdrowia były wydatkowane w odpowiedni sposób oraz zbudowanie instrumentarium, które pozwoli mierzyć skuteczność wydawania tych środków” – powiedział uczestniczący w panelu Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski.
Zgodził się z nim Radosław Moks, członek zarządu BFF Banking Group w Polsce, który powiedział, że dzisiaj i w perspektywie kilku lat dużo ważniejszy jest sposób wydatkowania pieniędzy w ochronie niż koncentracja na zwiększeniu finansowania.
„Jako bank specjalistyczny, finansujący sektor publiczny w wielu krajach UE, zastanawialiśmy się, co od strony analitycznej można zrobić lepiej. Struktura wydatków to jest ten element, który w długiej perspektywie może pomóc lepiej wydawać środki finansowe” - zaznaczył Moks. „Dzisiaj blisko 50 proc. środków jest wydawanych na szpitalnictwo zamknięte. W tym ok. 40 proc. są to świadczenia zachowawcze, które mogłyby być transferowane do lecznictwa ambulatoryjnego czy opieki jednego dnia” - wskazał przedstawiciel BFF.
„Zwiększenie roli POZ i ambulatoriów jest w mojej ocenie najsilniejszym elementem, który jest w stanie zahamować udział prywatnych środków w leczeniu Polaków” - uzupełnił Radosław Moks.
Panel poprzedziła przedpremierowa prezentacja raportu „Budowanie przyszłości europejskich systemów opieki zdrowotnej - kompleksowa analiza doświadczeń 9 krajów UE w stawianiu czoła wyzwaniom pandemii Covid-19 i zarządzaniu nimi” prof. Vincenzo Atelli, dyrektora naukowego w Fundacji Farmafactoring. „Niestety, magiczna pigułka nie istnieje, podobnie jak doskonały system opieki zdrowotnej, z którego można uczyć się możliwych rozwiązań! Głównym celem jest zatem uczynienie systemu tak sprawiedliwym, jak to tylko możliwe” - powiedział prof. Atella.
Jak zauważył, wszystkie istniejące systemy ochrony zdrowia są wynikiem długich procesów, często kształtowanych przez czynniki społeczno-kulturowe, których nie da się po prostu wymazać poprzez prawo. „Jako takie mają tendencję do opierania się zmianom” - stwierdził prof. Atella.
Jak możemy zagwarantować, że te zmiany przełożą się na realne korzyści dla pacjentów? - zadał pytanie ekspert. Według niego nie istnieje gwarancja, że pieniądze przełożą się na realne korzyści dla pacjentów, o ile nie zostanie wdrożony system wskaźników wyników zdrowotnych i ciągłego monitoringu.
„Tylko w ten sposób można zagwarantować >>pieniądze za wartość<<!” - podkreślił prof. Atella.
Zdaniem ministra Niedzielskiego są trzy filary dobrego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Pierwszy to zadeklarowanie pewnego poziomu nakładów na ochronę zdrowia, który będzie się systematycznie zwiększał. „Mamy zaprojektowaną ścieżkę wzrostu. Teraz zgodnie z deklaracją zawartą w Polskim Ładzie to jest 7 proc. PKB w roku 2027. To jest oczywiście pewne minimum, które corocznie może być przekraczane” - mówił minister zdrowia.
Drugi element to dywersyfikacja systemy finasowania. Taki system byłby oparty na płaconej solidarnie składce zdrowotnej oraz na opłatach prozdrowotnych, takich jak opłata cukrowa.
Trzeci filar to monitorowanie efektywności wydawanych środków finansowych.
„Nie możemy sobie pozwolić na żadne marnotrawstwo w dziedzinie systemu opieki zdrowotnej. Chodzi o to, aby bardzo dokładnie mierzyć, jakie efekty płyną ze środków, które są przekazywane i rosnące” - wskazał Niedzielski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2021, 10:36 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
EKG 2025: banki mają kapitał i są gotowe do finansowania wzrostu polskiej gospodarki PAP
Polski sektor bankowy, którego zyski w 2024 r. osiągnęły rekordową kwotę 42 mld złotych ma kapitał i jest gotowy do finansowania ambitnych inwestycji, również w ramach unijnych programów reindustrializacji. Zdaniem ekspertów problemem jest jednak brak stabilnych, długofalowych planów inwestycyjnych oraz niechęć przedsiębiorców do zadłużania się.- 24.04.2025, 13:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Grupa American Heart of Poland nawiązuje strategiczną współpracę z CVC Credit w celu przyspieszenia modernizacji szpitali publicznych oraz podniesienia jakości opieki zdrowotnej w ramach NFZ
Grupa American Heart of Poland będąca częścią Gruppo San Donato, z przyjemnością ogłasza nawiązanie strategicznej współpracy z CVC Credit. Udzielone wsparcie finansowe AHP przeznaczy na modernizację publicznych szpitali w całym kraju oraz dalsze sfinansowanie przejęcia Scanmed, podnosząc jakość opieki nad pacjentami finansowanymi ze środków publicznych do światowych standardów i poprawiając dostępność wysokiej jakości usług medycznych dla lokalnych społeczności.- 24.04.2025, 10:47
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: American Heart of Poland
-
Image
EKG 2025: dostęp do surowców krytycznych stał się esencją współczesnej polityki PAP
Spór o Grenlandię, konflikt w Ukrainie, amerykańsko-chińska wojna celna: wszystkie te wydarzenia stanowią kolejne epizody w trwającym już globalnym wyścigu o dostęp do surowców rzadkich. Zdaniem uczestników panelu eksperckiego zorganizowanego podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Polska stoi u progu tzw. kryzysu surowcowego.- 24.04.2025, 10:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ