Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
W dniach 14-15 września 2021 r. podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński złożył wizytę w Danii, która obejmowała m.in. konsultacje polityczne w duńskim MSZ, w kancelarii premiera oraz w duńskim parlamencie. W trakcie swojego dwudniowego pobytu podsekretarz stanu wziął także udział w konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” oraz w seminarium „Meet Polish Companies within Cybersecurity”. Na marginesie tych wydarzeń wiceminister odbył spotkania z przedstawicielami duńskich think-tanków i firm z Konfederacji Duńskiego Przemysłu, a także odbył wizytę studyjną w elektrowni Avedøreværket.
Podczas konsultacji politycznych wiceminister Jabłoński rozmawiał z przedstawicielami władz Danii o polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i energetycznej, omawiał bieżącą agendę ekonomiczną i społeczną UE; dyskutował także na temat stosunków bilateralnych i wspólnych działaniach na forach międzynarodowych.
W swoim wystąpieniu w trakcie trójmorskiej konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” wiceminister MSZ mówił o skali wyzwań stojących przed naszym regionem i o pilnej potrzebie uzupełniania luk w infrastrukturze dla uwolnienia pełnego potencjału Unii Europejskiej. Wiceszef dyplomacji zwracał także uwagę na szanse, jakie mogłaby stworzyć zacieśniona współpraca pomiędzy Trójmorzem a Danią. – Powinniśmy wzmacniać naszą współpracę w dziedzinie energetyki odnawialnej, infrastruktury gazowo-wodorowej, smart mobility, a także w zakresie zaawansowanych rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa – wskazywał podsekretarz stanu w MSZ.
W trakcie pierwszego dnia wiceminister Jabłoński złożył również wizytę studyjną w elektrowni Avedøreværket, gdzie przyglądał się innowacyjnej technologii Power-to-X, która polega na przekształcaniu energii odnawialnej w wodór oraz oparte na wodorze paliwa syntetyczne i materiały bazowe.
Drugiego dnia wizyty wiceszef MSZ otworzył seminarium poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach współpracy między duńskimi i polskimi firmami z tego sektora oraz o wymianie doświadczeń w cyfryzacji administracji publicznych oraz usług, w szczególności w sektorze fintech. Seminarium było też okazją do spotkania wiceministra Jabłońskiego z przedsiębiorcami z sektora informatycznego, którym wsparcia w wejściu na wymagający duński rynek udziela Ambasada RP oraz Zagraniczne Biuro Handlowe PAIiH w Kopenhadze.
***
Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał naszego regionu.
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2021, 17:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |