Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Europejski urząd statystyczny Eurostat opublikował raport na temat samochodów osobowych w krajach UE. Wynika z niego, że najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach. Aż 37,9 proc. posiadanych przez Polaków aut osobowych ma powyżej 20 lat. Na drugim miejscu w tej statystyce znalazła się Estonia (31,5 proc.), na trzecim Finlandia (26,9 proc.), zaś na czwartym Litwa (22,6 proc.).
Na przeciwnym krańcu skali sytuuje się Irlandia, gdzie aż 28,8 proc. jeżdżących po drogach samochodów osobowych ma poniżej dwóch lat. Nowymi autami przemieszczają się również mieszkańcy Luksemburga (23,7 proc.), Belgii (22,9 proc.) i Danii (22,6 proc.).
Najbardziej zmotoryzowanym państwem w UE jest Luksemburg. Na 1000 mieszkańców tego kraju przypada aż 681 samochodów osobowych. Następne miejsca pod tym względem zajmują Cypr (645), Finlandia i Polska (po 642).
Najmniej samochodów osobowych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców zarejestrowano w Rumunii (357), na Łotwie (381) i na Węgrzech (390).
W liczbach bezwzględnych najwięcej samochodów osobowych jeździ po niemieckich drogach – jest ich blisko 48 milionów. 40 milionów osobówek posiadają Włosi, zaś 32 mln Francuzi.
Między 2015 a 2019 rokiem liczba zarejestrowanych samochodów najbardziej wzrosła w Rumunii (+34 proc.). Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Litwa (+20 proc.), Węgry (+19 proc.), Słowacja i Polska (+18 proc.).
Jedynym krajem UE, w którym liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła w tym okresie jest Bułgaria. Pomiędzy 2015 a 2019 rokiem liczba jeżdżących po bułgarskich drogach aut zmniejszyła się o 11 proc.
mam/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.09.2021, 09:36 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu