Newsletter

Nauka i technologie

VPN: z ochrony w prywatnych sieciach mogą korzystać też użytkownicy indywidualni

28.09.2021, 16:42aktualizacja: 28.09.2021, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Już nie tylko firmy, ale i użytkownicy indywidualni mogą korzystać z ochrony i prywatności oferowanej przez wirtualne sieci prywatne (ang. Virtual Private Network; VPN).

Co to VPN? Najważniejsze funkcje sieci VPN to: ochrona podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi (np. w kawiarniach, na lotniskach czy podczas konferencji i kongresów), ukrywanie adresu IP oraz zapewnienie większej prywatności podczas surfowania po internecie.

„VPN sprawia, że nikt nie może śledzić i rejestrować Twojego ruchu internetowego, a następnie sprzedawać Twoich danych dostawcom usług internetowych, reklamodawcom czy cyberprzestępcom” – tak zachęca swoich klientów jeden z dostawców tego rodzaju rozwiązania, firma Surfshark: https://surfshark.com/pl/learn/vpn-co-to.

Podobnie mocne zabezpieczenia są w sieciach firmowych, więc hakerzy zazwyczaj „polują” na nieostrożnych użytkowników internetu w publicznych sieciach Wi-Fi. Darmowe sieci Wi-Fi mogą być bardzo przydatne podczas podróży – żeby przejrzeć social media i sprawdzić pocztę. Ale są często niezabezpieczone i podatne na cyberataki. Zaglądanie na konto bankowe, na profil zaufany lub nawet logowanie się na media społecznościowe jest wtedy związane z ryzykiem kradzieży loginu czy hasła.

Oczywiście, żaden system nie zabezpiecza w 100 proc. i nie zwalnia internauty z obowiązku zachowania ostrożności – na przykład przy podawaniu numeru karty kredytowej w sklepach internetowych i systemach e-commerce czy adresu e-mail zapisując się na newslettery.

Aby jednak utrudnić złamanie zabezpieczeń, dostawcy usługi VPN stosują metodę polegającą na tym, że system VPN na komputerze użytkownika w regularnych odstępach czasu generuje nowy klucz (zazwyczaj co 10 minut).

Dzięki tej metodzie, nawet po odkodowaniu zaszyfrowanej sesji, cyberprzestępca zobaczyłby tylko to, co wydarzyło się w ciągu tych 10 minut.

Obecnie najlepszym algorytmem szyfrowania jest 256-bitowy szyfr AES, z którego korzystają m.in. rząd Stanów Zjednoczonych, amerykańska agencja National Security Agency (NSA) oraz niektórzy dostawcy usługi VPN, tacy jak wspomniany Surfshark.

Ceny za korzystanie z VPN przez osoby indywidualne wahają się – od około 2 do 11 euro za miesiąc – w zależności od tego, kto jest dostawcą i czy abonament został wykupiony na rok, czy na krótszy okres.

Sieć VPN zapewnia ochronę i prywatność, szyfrując i maskując ruch internetowy. Przekierowuje pakiety danych przez jeden z serwerów VPN i jednocześnie zmienia adres IP użytkownika.

Bez takiej ochrony ze strony sieci VPN, każdy dostawca usług internetowych czy odwiedzane strony internetowe mogą „zobaczyć”, gdzie trafiają te pakiety i jakich danych żądają. W ten sposób systemy czy osoby mogą monitorować, rejestrować, a potem sprzedawać te informacje. W przypadku odwiedzin na portalach czy w sklepach internetowych ich administratorzy są w stanie rozpoznać internautę i śledzić jego aktywności w sieci.

Pamiętać należy jednocześnie, że zastosowanie VPN może uniemożliwić reklamodawcom i usługodawcom właściwe adresowanie ich oferty do zachowań internauty. A więc jeżeli użytkownik zastosuje VPN, to może się zdarzyć, że będzie trafiał na oferty zupełnie przypadkowe, a nie na te, które są dopasowane do jego hobby lub zainteresowań.

Na koniec warto pamiętać o tym, żeby nie używać sieci VPN do działań wymierzonych w interesy firm czy osób prywatnych, czyli na przykład nie łamać regulaminów dostawców usług internetowych. Wiązać się to może z odszkodowaniami. A ewentualna kradzież – z odpowiedzialnością karną. A już w szczególności należy się wystrzegać używania programów VPN w krajach, w których jest to zabronione i zagrożone wysokimi karami.

Z każdego rozwiązania należy więc korzystać z głową, również z ochrony zapewnianej przez VPN dla osób indywidualnych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.09.2021, 16:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii