Newsletter

Orlen: przez 20 lat będziemy utrzymywać dwa systemy energetyczne

08.10.2021, 14:19aktualizacja: 08.10.2021, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
Tempo zmian w systemie transportowym jest w dużej mierze zależne od tego, jakim paliwem zasilane będą kupowane i używane przez Polaków pojazdy. Dlatego Orlen przewiduje, że przez najbliższe 20 lat będzie utrzymywać dwa systemy energetyczne: oparte na paliwach tradycyjnych oraz alternatywnych – powiedział Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych Orlenu.

„Biorąc pod uwagę nasze ambicje w zakresie dekarbonizacji, widzimy, że czekają nas bardzo duże inwestycje. W tym kontekście, fuzja Grupy Orlen z Grupą Lotos i PGNiG umożliwi osiągnięcie stabilniejszych zysków, które będziemy reinwestować w nowe biznesy i nowe segmenty działalności” – zapowiedział Karol Wolff.

Koncern zamierza inwestować w rozwój niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii w energetyce oraz paliw alternatywnych w transporcie – zapewnił przedstawiciel Orlenu podczas Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października 2021 r.), gdzie uczestniczył w debacie na temat zielonej transformacji, będącej wyzwaniem dla nowego, silnego koncernu multienergetycznego.

Karol Wolff potwierdził, że Orlen chce zmieniać swój biznes w taki sposób, aby nie obciążał on środowiska naturalnego, co jest „zgodne z oczekiwaniami klientów i regulatorów”.

„Tempo zmian w systemie transportowym jest jednak nie do końca uzależnione od Orlenu, ale od decyzji naszych klientów” – podkreślał przedstawiciel Orlenu. Dlatego koncern przewiduje, że przez 20 lat będzie utrzymywać dwa systemy energetyczne: jeden oparty na węglowodorach i wykorzystaniu paliw płynnych, a drugi – na paliwach alternatywnych.

„To wymaga umiejętnego podejścia do zarządzania organizacją w przyszłym koncernie multienergetycznym – tworzonym przez Orlen, Lotos i PGNiG, a także rozwijania kompetencji w zakresie elektromobilności oraz takich źródeł energii jak wodór czy biogaz” – mówił Karol Wolff.

Według niego, powstający podmiot będzie w stanie „realizować duże inwestycje i pozyskiwać nowoczesne technologie”.

Chodzi m.in. o wykorzystanie wodoru w przemyśle i transporcie oraz biogazownie, ale też o gospodarkę obiegu zamkniętego, w tym recykling wyrobów z plastiku.

„Dostrzegamy też inne trendy, jak technologie wychwytywania i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS) czy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Te technologie po 2030 roku będą już dostępne, więc chcemy je nie tylko wdrażać, ale i rozwijać” – mówił Karol Wolff.

Zapowiedział, że aby utrzymać konkurencyjność, multienergetyczny polski koncern będzie musiał inwestować „w szerokie portfolio”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.10.2021, 14:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ