Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna i z sukcesami działa w obszarach wykraczających poza tradycyjną funkcję regulatora i organizatora obrotu giełdowego. Rozwój technologiczny grupy jest jednym z priorytetów strategii #GPW2022. Kluczowym elementem tego procesu było powołanie spółki GPW Tech, której zadaniem jest budowa autorskich rozwiązań technologicznych w obszarze działania GPW.
„Dzisiaj wiele osób zadaje słuszne pytanie, czy GPW w Warszawie to wciąż jedynie giełda, czy już spółka technologiczna. Upodabniamy się tym samym do najbardziej znaczących giełd na świecie – w Nowym Jorku czy Londynie, które również inwestują w tworzenie i komercjalizowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych” – mówi Witold Wiliński, prezes GPW Tech.
Mimo że spółka powstała zaledwie dwa lata temu, może pochwalić się już pokaźnym dorobkiem autorskich, innowacyjnych projektów. Możliwość budowy silnej pozycji GPW Tech na rynku międzynarodowym wynika z faktu, że opracowywane rozwiązania są wdrażane najpierw w Grupie Kapitałowej GPW i dopiero następnie, po weryfikacji ich efektywności, oferowane partnerom biznesowym spoza Polski.
Jednym z takich produktów jest GRC (ang. Governance, Risk and Compliance) GPW Tech, umożliwiający skuteczne zarządzanie każdą organizacją. Pozwala podmiotom rynkowym w zautomatyzowany sposób zarządzać zgodnością z wymaganiami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ryzykiem wynikającym z braku zgodności oraz procesami - przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dzięki GRC GPW Tech firmy będą miały dostęp m.in. do zbioru najważniejszych przepisów obowiązujących emitentów.
GPW Tech opracowało również Nowy Indexator – narzędzie, które dwa tygodnie temu zastąpiło dotychczasowy kalkulator indeksów stosowany przez warszawską giełdę. Cechuje go większa wydajność, dająca możliwość tworzenia indeksów giełdowych w bardziej zoptymalizowany sposób.
„Tworząc kolejne produkty, opieramy się na kompetencjach własnych specjalistów, potencjale warszawskiej giełdy i 30-letnim know-how na rynkach finansowych. Możemy się pochwalić nie tylko deklarowanym zainteresowaniem podmiotów zagranicznych, ale również pierwszymi zamówieniami” – podkreśla Witold Wiliński.
Prezes GPW Tech ma na myśli system TCA Tool – narzędzie umożliwiające analizę mierników statystycznych i szczegółowych danych dotyczących makro i mikrostruktury rynku. System dedykowany jest uczestnikom rynku finansowego, np. funduszom czy domom maklerskim, a także innym giełdom, które chciałyby w przystępny sposób analizować dane o przebiegu sesji. Jedna z nich, zlokalizowana w Kuwejcie, popisała umowę na wykorzystanie TCA Tool w II kwartale 2021 roku.
„Naszymi produktami i przyszłą współpracą są zainteresowani partnerzy z licznych i dynamicznie rosnących rynków – Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Oferujemy nowoczesne, sprawdzone narzędzia, zachowując jednak konkurencyjność cenową wobec największych tego typu spółek na świecie” – tłumaczy Witold Wiliński.
Finalizowane są również prace nad GPW Stork - Market Abuse Application, czyli aplikacją umożliwiającą błyskawiczną analizę danych rynkowych pod kątem szybkiego identyfikowania potencjalnie podejrzanych inwestorów - co wyraźnie zmniejsza ryzyko oszustwa. Narzędzie oferuje m.in. obserwację i analizę bieżącej oraz historycznej aktywności poszczególnych uczestników rynku, wizualizację charakterystyki klienta na podstawie jego dotychczasowych transakcji czy generowanie alertów dotyczących nietypowego lub podejrzanego zachowania instrumentu lub inwestora oraz ich wygodną późniejszą analizę.
Produkty GPW Tech były również przedmiotem prezentacji i spotkań biznesowych podczas II Konferencji Giełd Trójmorza w Warszawie, która odbyła się w minionym tygodniu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.10.2021, 11:57 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |