Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trzeciego dnia imprezy (w piątek) uczestnicy EFNI dyskutowali m.in. o przyszłości pracy po pandemii, sytuacji przemysłu motoryzacyjnego w obliczu zmian klimatycznych oraz o wyzwaniach związanych z pakietem „Fit for 55” zaproponowanym przez Komisję Europejską.
Przyszłość przemysłu motoryzacyjnego - jaki kierunek?
Zanim ulice wypełnią auta elektryczne, polską energetykę czekają decyzje polityczne i reformy infrastrukturalne. Tego dotyczył panel „Energia dla mobilności, czyli jak uratować polski przemysł motoryzacyjny przed >>black-out<< po 2030 r.”. Uczestnicy panelu dyskutowali o tym, jak uratować przemysł motoryzacyjny przed wejściem w życie unijnych przepisów, które zobowiązują producentów aut do tego, by emisje z nowych samochodów osobowych i dostawczych stopniowo zmniejszać - odpowiednio o 55 proc. i 50 proc. do 2030 i 100 proc. do 2035 roku.
„Motoryzacja stoi przed bardzo wieloma wyzwaniami, mamy ogromne problemy w dostawach komponentów oraz z rosnącymi cenami surowców. Natomiast nie możemy zapomnieć, że stoją przed nami wyzwania związane z regulacjami środowiskowymi” - mówił Paweł Wideł, prezes Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Artykułów Przemysłowych. „W tym kontekście musimy zadbać o wsparcie elektromobilności poprzez wsparcie zakupów oraz infrastruktury. Należy zwrócić uwagę, że przemysł motoryzacyjny zlokalizowany w naszym kraju nie może obciążać europejskiego łańcucha wartości wysokim śladem węglowym, dlatego wydaje się właściwym wdrożenie w Polsce kompleksowego programu wsparcia dekarbonizacji przemysłu” - podkreślił Wideł.
Według Wojciecha Graczyka, prezesa Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, Polska musi przyspieszyć inwestycje w zakresie zielonej transformacji sektora wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej.
„Już dzisiaj widzimy bardzo dużą >>dziurę<< pomiędzy zgłaszanym do nas zapotrzebowaniem klientów na zieloną energię i możliwościami jej wytworzenia. Ta >>dziura<< będzie się tylko pogłębiać, jeśli nie zmienimy regulacji na bardziej proinwestycyjne i nie zaczniemy inwestować w sieci w skali znacząco większej niż dotychczas. Zapewnienie energii dla elektromobilności jest dla branży dodatkowym wyzwaniem: energia - zielona - dostępna w każdej chwili w punkcie ładowania oznacza bardzo duże inwestycje w inteligentne sieci dystrybucyjne” - mówił Wojciech Graczyk.
Nowa era w rolnictwie
Uczestnicy EFNI przyglądali się przyszłości rolnictwa podczas debaty „Farm to fork. Ile będzie kosztować zielone rolnictwo?”. „Wobec rozdrobnionej struktury polskiego rolnictwa, tego że gospodarstwa produkujące na własne potrzeby nie liczą się do statystyk upraw ekologicznych, oceniam, że mamy w Polsce już około 10% takich upraw” - mówił Cezary Urban, dyrektor Działu Rozwiązań dla Rolnictwa w BASF Polska, jeden z prelegentów.
„Polscy rolnicy zużywają do pięciu razy mniej środków ochrony niż rolnicy z Holandii. Celów redukcyjnych nie osiągnie się bez wdrażania rozwiązań tzw. rolnictwa precyzyjnego. Na przykład stosowania sprzętu do nawożenia, takiego agregatu dawkującego, pracującego na oprogramowaniu dobierającym poziom dawki do zasobności gleby w danym punkcie” - podkreślił przedstawiciel BASF.
Dyskusja w kobiecym gronie na zakończenie EFNI
Ostatnią sesją na EFNI 2021 była „Przyszłość świata według kobiet”. Podczas dyskusji Elżbieta Czetwertyńska, prezeska Citi Handlowy, zwróciła uwagę na wpływ digitalizacji na sytuację kobiet.
„Cyfryzacja zmienia model biznesowy wielu przedsiębiorstw. Innowacje zaczynają odgrywać ogromną rolę” - mówiła Elżbieta Czetwertyńska. „Firmy, które w czasie pandemii przeniosły się do e-commerce, obniżyły koszty działalności. Cyfryzacja zmieniła usługi medyczne, urzędowe, uwolniła czas wolny, który, np. kobiety mogą poświęcić na realizację swoich pasji. Dzięki pracy zdalnej zatrudnienie stało się bardziej elastyczne, co jest ważne szczególnie dla kobiet. Cyfryzacja wymaga jednak dodatkowej edukacji” - dodała prezeska Citi Handlowy.
Deklaracja Sopocka
Zgodnie z tradycją, na koniec EFNI podpisano Deklarację Sopocką. W dokumencie zwrócono uwagę m.in. na kwestie dotyczące ekologii.
„Ochrona klimatu i środowiska wymaga wspólnego zaangażowania wszystkich interesariuszy i zagwarantowania działań o zasięgu globalnym. Ambicje Europy w redukcji emisji można zrealizować, wzmacniając konkurencyjność naszej gospodarki, zapewniając odpowiednie ramy regulacyjne, wsparcie transformacji przedsiębiorstw oraz wprowadzając nowe technologie na rynek” - podkreślono w deklaracji.
Pełna treść dokumentu jest dostępna na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan. Pod deklaracją podpisali się: Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Kolejne EFNI za rok.
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.10.2021, 08:46 |
Źródło informacji | Konfederacja Lewiatan |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu