Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
– Wierzymy, że nasze wspólne działania powinny koncentrować się przede wszystkim na rozwiązywaniu wspólnych i globalnych wyzwań, takich jak łagodzenie zmian klimatu, przepływy migracyjne, postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju i ograniczanie ubóstwa, a także walka z terroryzmem – powiedział wiceminister Marcin Przydacz w trakcie swojego wystąpienia podczas spotkania ministrów Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Kigali, 25 października 2021 r.
Wiceminister Przydacz skupił się nie tylko na problemach, z którymi boryka się kontynent afrykański, ale także na wyzwaniach i polskiej ofercie gospodarczej. Mówiąc o migracjach wskazał m.in. na instrumentalne wykorzystanie migracji przez władze Białorusi.
Zwrócił także uwagę na potencjał i znaczenie dla Polski współpracy w takich sektorach jak m. in.: ochrona zdrowia i infrastruktura sieciowa, gospodarka wodna, energetyka, zielone technologie, digitalizacja i niebieska gospodarka. Zaprosił również na polsko-afrykańskie forum gospodarcze, które odbędzie się w lutym 2022 r. przy okazji światowej wystawy expo w Dubaju.
Celem spotkania ministrów, które zakończyło się przyjęciem wspólnego komunikatu, było przygotowanie szczytu UE – UAfr., który odbędzie się w lutym przyszłego roku. Uzgodniony przez ministrów komunikat uwzględnia polskie priorytety oraz postulaty korespondujące z naszym podejściem do migracji oraz współpracy gospodarczej z Afryką.
Na marginesie posiedzenia wiceminister Przydacz odbył spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Rwandy, Togo, Botswany oraz wiceministrem spraw zagranicznych Tanzanii, w trakcie których poruszono priorytety współpracy dwustronnej, z uwzględnieniem możliwości intensyfikacji współpracy gospodarczej, również w obszarze rolnictwa i ICT. Poruszając problem migracji zwrócił uwagę na sytuację na polsko-białoruskiej granicy i niezgodne z prawem międzynarodowym działania władz białoruskich.
W przededniu posiedzenia w Kigali wiceminister Przydacz spotkał się z Siostrami Franciszkankami, nauczycielami i uczniami ośrodka dla dzieci niewidomych w Kibeho. Systematyczna współpraca MSZ ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zainicjowana w 2007 roku, umożliwiła stworzenie i funkcjonowanie ośrodka edukacyjnego, który zyskał zarówno polityczne znaczenie i wsparcie w Rwandzie, jak i stał się wzorem dla rwandyjskiej polityki oświatowej wobec osób niepełnosprawnych. Łącznie do tej pory na dofinansowanie budowy i działalności Ośrodka w Kibeho przekazano ze środków polskiej pomocy kwotę ponad 5 mln PLN.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mro/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.10.2021, 16:31 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |