Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Otyłość olbrzymią można zdiagnozować w dość prosty sposób obliczając indeks masy ciała BMI, jeśli wynosi powyżej 40 mamy do czynienia z otyłością olbrzymią. Błędnie uważamy jako społeczeństwo, że osoby z otyłością olbrzymią to te, które ledwo chodzą albo są przykute do łóżka, taki wizerunek często też kreują zagraniczne, w tym amerykańskie programy. Rzeczywistość jest jednak inna.
„Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że otyłość olbrzymia zaczyna się dużo wcześniej niż przykładowe 150 kg, np. dla osoby mierzącej 170 cm to już 115 kg, czy 130 kg dla osoby 180 cm” – tłumaczy mgr Ludmiła Podgórska, która na co dzień pracuje z osobami z otyłością oraz pacjentami bariatrycznymi, ekspertka kampanii społecznej „W Nowym Kształcie”.
Potwierdzają to też dane statystyczne, które wskazują, że aż 700 tys. Polaków cierpi z powodu otyłości olbrzymiej. Przyczyną pogłębiającej się otyłości jest m.in. „leczenie” na własną rękę dietami cud, mocno eliminacyjnymi i niskokalorycznymi, które dają chwilowy spadek wagi, a następnie szybki efekt jojo z przyrostem dodatkowych kilogramów.
Nie sprzyja nam cywilizacja
Patrzymy na chorującą na otyłość osobę i zadajemy sobie w duchu pytanie „jak można było doprowadzić się do takiego stanu?”, tym samym upraszczając i sprowadzając przyczyny otyłości, zwłaszcza tej olbrzymiej do obżarstwa. Rzeczywiste przyczyny są jednak bardziej skomplikowane.
„Zaniedbaniem można nazwać nadwagę, to jest coś co umyka nam i umyka lekarzom pierwszego kontaktu, bo to jest sytuacja, w której możemy coś zrobić, skutecznie – komentuje mgr Podgórska, zaniedbaniem jest brak reakcji na wzrost wagi. - Do otyłości dochodzi głównie przez czynniki środowiskowe, rzadziej genetyczne czy hormonalne” – dodaje ekspertka. - Pocieszanie się jedzeniem, nagradzanie jedzeniem, dokarmianie wnuków, podjadanie słodyczy, zajadanie stresu, nawyki, które wynieśliśmy z domu rodzinnego”.
Niestety paradoksalnie to rozwój cywilizacji okazał się być zagrożeniem dla ludzkości. Jedzenie pokarmów wysoko przetworzonych, picie słodkich napojów, podjadanie z braku czasu, to najczęściej popełniane błędy żywieniowe, które doprowadzają do rozwoju otyłości. Ponadto cywilizacja sprzyja siedzącemu stylowi życia, aktywność fizyczną ograniczyliśmy do minimum.
Niedożywienie osób otyłych
Nierzadko zdarza się, że pacjenci z otyłością nawet bardzo dużą są niedożywieni. Brzmi abstrakcyjnie i niewiarygodnie, ale jak przyznaje dietetyczka:
„Często osoby otyłe mają za mało tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej, dzieje się tak z powodu spożywania zbyt dużej ilości żywności przetworzonej i słodkich napojów, a także z powodu niskiej aktywności i licznych powikłań otyłości (cukrzyca, zgaga, nadciśnienie), których leczenie może zmniejszać wchłanianie niektórych witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia jest tu palenie tytoniu i picie alkoholu”.
Zatem leczenie otyłości dietą polega nie tylko na redukcji masy ciała, ale na dożywieniu pacjenta i uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych.
Pozorne zdrowie
Czy można być otyłym ale jednocześnie zdrowym? Zgodnie z Międzynarodową Listą Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) otyłość jest chorobą o kodzie E66. Każda osoba z BMI powyżej 30 jest z definicji chora na otyłość. Dodatkowo otyłość powoduje szereg innych schorzeń, które prędzej czy później wystąpią u chorego. Osoby otyłe, które twierdzą, że są zdrowe i po prostu grube, nie mają świadomości choroby oraz tego, że jeszcze nie doświadczają skutków otyłości, natomiast ich pojawienie się jest kwestią czasu. Ludmiła Podgórska nazywa to „zdrowiem pozornym”.
Kiedy operacja?
Są dwie drogi zatrzymania fali choroby otyłościowej – pierwsza to nie dopuścić do jej powstania, druga leczyć, ale mądrze i skutecznie. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości jest leczenie chirurgiczne, czyli operacja bariatryczna. Pacjent z otyłością olbrzymią powinien zostać skonsultowany przez chirurga, który zleci badania i na ich podstawie dokona kwalifikacji pacjenta do zabiegu chirurgicznego. Do zabiegu jednak należy się przygotować, zarówno psychicznie jak i zmieniając styl żywienia, a nawet cały styl życia.
„Leczenie operacyjne jest bezkonkurencyjną metodą leczenia otyłości, nie znamy lepszej. 115 kg przy wzroście 170 cm, to już jest czas, żeby się zoperować. Natomiast nie oszukujmy się, to tylko narzędzie. Pacjent powinien być objęty kompleksową opieką: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty. Zawsze powtarzam moim podopiecznym, że operacja nic nie zmienia poza anatomią, a życie pozostaje życiem i trzeba znaleźć nowy rytm” – wyjaśnia Ludmiła Podgórska, dietetyczka bariatryczna.
Im lepiej pacjent przygotuje się do zabiegu, poprzez wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dostosowanej do jego możliwości i zdrowia aktywności fizycznej, tym większa szansa na bardzo dobre i przede wszystkim trwałe efekty leczenia bariatrycznego.
Więcej na temat diety oraz leczenia chirurgicznego otyłości w webinarze „Leczenie otyłości w praktyce”:
https://www.wnowymksztalcie.pl/wydarzenia/webinar-leczenie-otylosci-w-praktyce/
https://www.facebook.com/wNowymKsztalcie/videos/293385245729588
#WNowymKształcie
www.facebook.com/wNowymKsztalcie/
www.instagram.com/wnowymksztalcie/
KONTAKT:
Joanna Zagrajek
tel. 602 347 017
e-mail: joanna.zagrajek@f2fevolution.com
Źródło informacji: F2F Evolution
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.11.2021, 11:10 |
Źródło informacji | F2F Evolution |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych