Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
Minister Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbyło się w dniach 30 listopada – 1 grudnia w Rydze. Jednym z głównych tematów rozmów były aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa Sojuszu i obszaru euroatlantyckiego w związku z aktywnością wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, a także kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. W swojej wypowiedzi Minister Zbigniew Rau podkreślił, że Sojusz musi wysłać jednoznaczny sygnał, że: żadna agresja nie jest akceptowalna i Sojusz jest gotowy podjąć zdecydowane środki odstraszania i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków. Ministrowie zgodzili się, że wobec agresywnej postawy Rosji konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych stanowiło także okazję do refleksji nad nową Koncepcją Strategiczną oraz skonsultowania przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO w Madrycie. Wobec pogarszania się sytuacji bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim Minister Rau apelował o wzmocnienie kluczowej roli NATO w zakresie obrony kolektywnej.
Szefowie dyplomacji państw NATO spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Gruzji i Ukrainy, aby zapewnić ich o wsparciu NATO dla obu krajów oraz omówić wspólne działania wobec napiętej sytuacji na wschodzie Europy. Sojusznicy przedyskutowali także wnioski wyciągnięte z zaangażowania NATO w Afganistanie oraz bieżącą sytuację na Bałkanach Zachodnich. W tej ostatniej sesji wzięli też udział ministrowie spraw zagranicznych z Finlandii i Szwecji oraz Wysoki Przedstawiciel UE.
Na marginesie obrad szef polskiej dyplomacji odbył spotkania dwustronne ze swoimi odpowiedniczkami z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji oraz Islandii. Z szefową dyplomacji Wielkiej Brytanii, minister Lizz Truss, omówił dalsze brytyjskie wsparcie na granicy z Białorusią oraz działania, jakie należałoby podjąć wobec zagrożeń dla środowiska bezpieczeństwa, w szczególności względem postawy Rosji. Rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Hiszpanii, José Manuelem Albaresem koncentrowała się na możliwości pogłębienia współpracy dwustronnej, zwłaszcza w sprawach politycznych, ekonomicznych i obronnych. Spotkanie z minister spraw zagranicznych Szwecji, Ann Linde, było okazją do wymiany informacji na temat przewodnictwa w OBWE. W rozmowie z minister spraw zagranicznych Islandii, Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir, szef polskiej dyplomacji również przedstawił główne założenia polskiego przewodnictwa w OBWE, a także omówił możliwości rozwoju współpracy dwustronnej.
Łukasz Jasina, Rzecznik Prasowy MSZ
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
rbk/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.12.2021, 16:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |