Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundusze unijne szansą dla regionów na walkę z ubóstwem, bezrobociem i wykluczeniem komunikacyjnym

07.12.2021, 11:10aktualizacja: 08.12.2021, 08:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński -Europejski Kongres Samorządów (1)
PAP/S. Leszczyński -Europejski Kongres Samorządów (1)
O wyzwaniach związanych z wykorzystaniem unijnych funduszy na przełomie mijającej i następnej perspektywy finansowej debatowano w Mikołajkach w trakcie VI Europejskiego Kongresu Samorządów. Wśród priorytetów na lata 2021-2027 uczestnicy dyskusji wymieniali między innymi walkę z ubóstwem, bezrobociem oraz wykluczeniem komunikacyjnym.

Zdaniem posłanki Moniki Fałej poziom wykorzystania unijnych środków widać najlepiej właśnie na szczeblu samorządów, powiatów i gmin, gdzie przekładają się one na konkretne inwestycje, które zauważają mieszkańcy. Są jednocześnie szansą na wyrównywanie różnych prędkości rozwoju między poszczególnymi regionami kraju.

Z perspektywy województwa największe wyzwanie na kolejną perspektywę, zdaniem Fałej, stanowi kwestia ubóstwa i bezrobocia. Jedną z szans na niwelowanie różnic w dostępie do systemu edukacji jest zwiększenie dostępności do transportu publicznego, który w przypadku ściany wschodniej boryka się do tej pory z poważnymi zaległościami.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wskazał na rozbieżności między unijnymi i polskimi urzędnikami w zakresie akcentów związanych z mijającą perspektywą finansową 2013-2021. Jego zdaniem spowodowało to brak odpowiedzi na deficyt transferu wiedzy do różnych sektorów gospodarki.

Woźniak zastanawiał się również, na ile unijne fundusze są w stanie pomóc regionom w nadrobieniu opóźnienia, szczególnie w kwestiach związanych z infrastrukturą. Ponieważ Małopolska w nowej perspektywie finansowej dołącza do grona regionów przejściowych, niższa alokacja funduszy spowoduje konieczność wyższego finansowania własnego.

O specyfice wyzwań dla województwa warmińsko-mazurskiego i planach związanych z perspektywą finansową 2014-2020 opowiadał pełniący obowiązki marszałka Miron Sycz. Za jedno z najważniejszych uznał infrastrukturę drogową, ułatwiającą dostanie się do regionu z innych miejsc kraju.

Szczególną sytuację potęguje fakt, że województwo ma na swoim obszarze 200 km granicy z Obwodem Kaliningradzkim, co w kontekście zamrożenia małego ruchu granicznego w 2016 roku powoduje problemy z rozwojem przygranicznym i odpływ mieszkańców. Jednym z głównych priorytetów na kolejne lata, w opinii Sycza, pozostaje droga krajowa numer 16.

Poseł Marek Sowa odniósł się do sytuacji województwa małopolskiego, którego motorem napędowym w zestawieniu z funduszami unijnymi okazało się w przeszłości mocne zaplecze naukowe w postaci Krakowskiego Ośrodka Naukowego. Według niego to właśnie sektor naukowy popchnął region do dynamicznego rozwoju.

Jednocześnie Sowa zauważył wyzwanie dla Małopolski w kontekście transportu publicznego, szczególnie w ujęciu kolejowym i wewnątrz powiatowym, umożliwiającym połączenie gmin wiejskich ze stolicą powiatu. Jego zdaniem kluczowym obszarem będzie również polityka klimatyczna.

Tomasz Korczyński, zarządzający działalnością partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w firmie Dentons, nakreślił główne wyzwania związane z łączeniem funduszy unijnych z PPP, które pojawiają się przy okazji każdej z dotychczasowych perspektyw finansowych. Jednocześnie zaznaczył, że zmienia się optyka patrzenia na fundusze unijne.

W jego ocenie PPP jest narzędziem efektywnym i transparentnym, które w nadchodzącej perspektywie finansowej może mieć kolejną szansę zaistnienia w szerszej świadomości inwestorów i władz regionów. Podał przy okazji kilka przykładów udanych projektów sfinansowanych przez partnerstwo publiczno-prywatne.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2021, 11:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ