Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Za nami Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Katowicach

14.12.2021, 10:11aktualizacja: 14.12.2021, 10:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Ł. Gagulski (1)
PAP/Ł. Gagulski (1)
To było najważniejsze cyfrowe wydarzenie tego roku – czas na podsumowanie Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w piątek zakończył się w Katowicach.

Merytorycznym podsumowaniem Szczytu jest - obecnie jeszcze roboczy - dokument ONZ, czyli tzw. „Przesłanie z Katowic, IGF 2021". Do 20 grudnia każdy zainteresowany może przesłać opinię na temat zawartych tam tez.

Cały świat w Katowicach

Przesłanie z Katowic to zapis najważniejszych wniosków sformułowanych przez uczestników ponad 300 paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ciągu pięciu dni Szczytu (6-10 grudnia 2021 r.). W tych dniach Polska stała światową stolicą debaty o przyszłości przestrzeni cyfrowej.

Rozmawialiśmy o najważniejszych kwestiach związanych z zarządzaniem internetem - od regulacji platform, poprzez rolę cyfryzacji w warunkach pandemii i wpływ na rozwój gospodarczy świata, cyberbezpieczeństwo i prawa użytkowników w sieci.

Debaty i dyskusje były podzielone na siedem ścieżek wysokiego szczebla. Ich podsumowanie także jest już dostępne.

W sumie w katowickim IGF 2021 wzięło udział 10300 osób ze 175 krajów i wszystkich kontynentów, z czego 2700 osobiście pojawiło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pozostali dołączyli online.

Było z nami blisko 200 ministrów z całego świata, parlamentarzystów i innych liderów wysokiego szczebla z sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności technicznej, agencji ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Polsce to ponad 15 tysięcy połączeń, 50 tysięcy interakcji społecznych z hashtagiem #IGF2021 i z zasięgiem 5 milionów osób oraz ponad 20 tysięcy wyświetleń sesji online.

„W tegorocznej edycji IGF wzięło udział ponad 140 krajowych, regionalnych i młodzieżowych inicjatyw IGF (NRI). Świadczy to o lokalnym, integracyjnym i wielostronnym charakterze dialogu internetowego - powiedziała Francesca Maria Spatolisano, asystenta sekretarza generalnego ds. koordynacji polityki i spraw międzyagencyjnych w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. - W ciągu całego tygodnia w Forum uczestniczyło 39 zdalnych, lokalnych hubów z różnych krajów - od Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Ghany, Libii, Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy i Zambii w regionie Afryki, przez Boliwię, Kolumbię, Haiti i Wenezuelę w Ameryce Łacińskiej, po Malezję i Indie w Azji” – dodała.

Kawa i pączki

O tym, że było to udane wydarzenie świadczą nie tylko merytoryczne podsumowania, ale także to, co działo się na miejscu - pomiędzy dyskusjami.

I tak – uczestnicy Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach wypili 380 kg kawy i zaparzyli 21 tysięcy torebek herbaty. Wszystko to zagryźli ponad 12 tysiącami pączków. Serwowane menu było oczywiście zdecydowanie bardziej urozmaicone. W trakcie serwowanego codziennie lunchu goście Szczytu mogli wybierać spośród potraw kuchni azjatyckiej, amerykańskiej i oczywiście polskiej (w tym, rzecz jasna, śląskiej).

Panele dyskusyjne odbywały się w 32 salach konferencyjnych, w których zainstalowaliśmy ponad 2200 odbiorników do tłumaczenia. Montaż całego niezbędnego sprzętu zajął cztery dni. Szczyt obsługiwało, w tym dbało o bezpieczeństwo uczestników, 900 osób.

Polska po raz pierwszy była gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ – wydarzenie wspólnie z ONZ zorganizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, za co odpowiedzialny był Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.

Kolejna, 17. edycja IGF odbędzie się w Etiopii.

Więcej informacji o Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach na https://www.gov.pl/igf2021.

Obejrzyj:

· relacja z pierwszego dnia Szczytu: https://youtu.be/xkfmIl366YQ

· relacja z drugiego dnia Szczytu: https://youtu.be/Vhc3IFYGMsQ

· relacja z trzeciego dnia Szczytu: https://youtu.be/70zvP77NZx0

· relacja z czwartego dnia Szczytu: https://youtu.be/HtoSFHzcA5k

· relacja z piątego dnia Szczytu: https://youtu.be/tIisZ50bQFI

Źródło informacji: KPRM

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.12.2021, 10:11
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ