Newsletter

Wiceprezes PGNiG OD: wzrost cen gazu to problem globalny

15.12.2021, 15:56aktualizacja: 15.12.2021, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także - uważa Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Ceny gazu są szczególnie wysokie w Europie. To wynik m.in. bardzo niskiego poziomu zapełnienia europejskich magazynów tego surowca po ostatniej mroźnej zimie.

„Równocześnie nasz kontynent zderzył się z problemem niewystarczającej podaży gazu ziemnego. Wynika ona głównie z działań Gazpromu, głównego dostawcy gazu do Europy. Gazprom nie korzysta w pełni z możliwości technicznych tranzytu tego surowca w kierunku zachodnim i nie zapełnia nim swoich magazynów w Europie Zachodniej przed zimą” - mówi Marcin Szczudło. G

azprom, który odpowiada za ok. 40 proc. dostaw gazu do Europy, w ostatnich miesiącach dostarczał do UE tylko tyle tego surowca, ile przewidują umowy długoterminowe. I to mimo tego, że wcześniej sprzedawał go znacznie więcej. To kolejny czynnik wzrostu cen.

„Istotne są również zmiany na globalnym rynku LNG, ponieważ Europa o dostępne na rynku dostawy skroplonego gazu ziemnego konkuruje m.in. z Azją i Ameryką Łacińską, gdzie za importowany gaz można dostać wyższą cenę” - mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Rekordowe wzrosty cen gazu w Europie, a w szczególności na rynkach niemieckim i holenderskim, z którymi ściśle powiązana jest nasza, krajowa Towarowa Giełda Energii, przekładają się na wzrost cen również i w Polsce.

„Dość powiedzieć, że w listopadzie 2021 roku firmy zaopatrujące się na TGE - a taką firmą jest między innymi PGNiG Obrót Detaliczny - płaciły za gaz ziemny o około 442 proc. więcej niż w listopadzie 2020 roku. Mimo to ceny dla gospodarstw domowych na rachunkach od PGNiG wzrosły w tym czasie zaledwie o 21,8 proc.” - relacjonuje Szczudło.

Rosnące ceny gazu to nie tylko problem Polski. Z następstwami zawirowań na rynkach energetycznych borykają się praktycznie wszystkie kraje Europy, gdzie konsekwencje kryzysu idą nawet dalej. Nie tylko rosną ceny gazu - upadają również duże przedsiębiorstwa energetyczne. Tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Czechach czy Holandii.

W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa energetycznego. Zawarte w niej zmiany mają uchronić polskie gospodarstwa domowe przed jednorazową drastyczną podwyżką rachunków za gaz.

„Dzięki nowym zapisom następstwa obecnego kryzysu energetycznego mogą zostać rozłożone przez dostawców energii w dłuższej perspektywie czasowej, a wzrosty taryf nie osiągną tak drastycznych poziomów, o jakich informowały media w odniesieniu do innych sprzedawców gazu. Oczywiście, nad całym tym procesem czuwa jak zawsze prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który bierze pod uwagę interes wszystkich stron - w szczególności gospodarstw domowych” - mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Wzrost cen ma też rekompensować rządowa tarcza antyinflacyjna. Przyczyni się do tego obniżenie stawki podatku VAT na gaz z 23 na 8 proc.

„Obniżka VAT, a tym samym złagodzenie wzrostu cen, przypadnie na początek 2022 roku, a więc szczyt sezonu grzewczego. Specjalnym mechanizmem wsparcia ma być również dodatek osłonowy. To szereg działań opracowanych w celu skutecznej walki z kryzysem, które pozwolą na ograniczenie jego wpływu na budżety domowe Polaków” - dodaje Szczudło.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2021, 15:56
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii