Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Arłukowicz: w ciągu trzech do pięciu lat możliwy jest finał pracy nad szczepionką na raka

16.12.2021, 14:30aktualizacja: 16.12.2021, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Pojawiła się obietnica naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat dojdą do finału pracy nad szczepionką na raka – zaznaczył europoseł Bartosz Arłukowicz (EPL), przewodniczący komisji PE ds. walki z rakiem.

W grudniu, po półtora roku prac, Komisja Specjalna Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem (BECA), przyjęła swój raport. Wcześniej zorganizowano bezprecedensowy proces konsultacji, w których uczestniczyło prawie 90 ekspertów. Arłukowicz ocenił, że powołanie komisji było „historycznym momentem” dla Parlamentu Europejskiego.

„Podczas naszych prac w komisji, (pojawiła się) publiczna obietnica naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat, dzięki wysiłkowi pracy nad szczepionką nad COVID, dojdą oni do finału pracy nad szczepionką na raka. Jeśli udałoby się doprowadzić do sytuacji, w której Europa będzie miała dostęp do szczepionki na raka, byłby to niebywały sukces naukowców, Europy, nas wszystkich” – podkreślił europoseł.

Zauważył, że komisja BECA wypracowała szereg rekomendacji, które zdaniem eurodeputowanych należy wprowadzić w Europie.

„Myślę, że najważniejszą z nich jest walka i zniesienie dysproporcji w dostępnie do wczesnej diagnozy, nowoczesnego leczenia, nowoczesnych technologii medycznych – powiedział Arłukowicz. - To jest niedopuszczalne, żeby pacjent z chorobą nowotworową miał inne możliwości leczenia w zależności od kraju, w którym żyje. Żyjemy we wspólnocie, potrafimy razem budować drogi, szpitale, potrafimy prowadzić politykę klimatyczną, rolną, musimy (wspólnie) stawić czoła wyzwaniu, jakim jest leczenie raka” – dodał.

Zdaniem europosła, ważną kwestią, na którą wskazała komisja BECA, są również wspólne zakupy leków nowotworowych, opartych o najdroższe technologie, gdyż w pojedynkę poszczególne państwa członkowskie mają dużo mniejsze szanse wynegocjowania dobrych cen i dostępu do tych technologii.

„Jeśli kupimy je razem, a zakup szczepionki na COVID pokazał, że można to zrobić, szanse dla naszych chorych rosną” – zauważył.  

Według Arłukowicza, kluczowe jest też stworzenie zapasów leków krytycznie potrzebnych w leczeniu raka, żeby nigdy nie dochodziło do sytuacji, w której pacjent nie jest leczony, ponieważ brakuje leków. „A leków często brakuje w całej Europie, tego być w przyszłości nie może” – zaznaczył.

Na początku roku Komisja Europejska przedstawiła nieco opóźniony z powodu pandemii Europejski plan walki z rakiem. Plan ten określa działania mające na celu wspieranie, koordynowanie lub uzupełnianie wysiłków państw członkowskich na każdym etapie choroby: od zapobiegania, wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia po poprawę jakości życia pacjentów chorych na raka i osób, które przeżyły. Przy budżecie wynoszącym 4 mld euro plan ma wykorzystać wszystkie dostępne instrumenty finansowania, w tym nowy program EU4Health, Horyzont Europa i program Cyfrowa Europa.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.12.2021, 14:30
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ