Newsletter

Nauka i technologie

Częstochowa: Klaster energii - celem rozwój OZE i lepsze powietrze

21.12.2021, 08:42aktualizacja: 21.12.2021, 08:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Częstochowa i okoliczne gminy chcą wspólnie rozwijać niskoemisyjną gospodarkę energetyczną z udziałem środków unijnych. Porozumienie dotyczące powołania klastra energii podpisali 20 grudnia samorządowcy, związek subregionalny oraz DOEKO Group.

Misją Klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej. Jego zadaniem będzie poprawa lokalnego i subregionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz optymalizacja wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Kontekstem powołania klastra są przygotowania do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną.

-  Chodzi m.in. o to, aby na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne pozyskiwać poprzez klaster środki zewnętrzne dla Częstochowy i okolicznych gmin – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze, o które możemy lepiej zadbać dzięki wspólnym działaniom i projektom.

Poprzez klaster mają być wdrażane nowe rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów, z których będą mogły korzystać samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Klaster ma zapewnić szerszy dostęp do energii oraz optymalizację usług komunalnych Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) powinno przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska w miastach i gminach subregionu.

- Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane - deklaruje Szymon Kozak, prezes DOEKO, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Klaster energii ma być platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym reprezentowanym przez instytucje badawczo-wdrożeniowe, przedsiębiorcami oraz ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację założonych celów.

Porozumienie w sprawie klastra energii oparte na przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisali w poniedziałek w Urzędzie Miasta Częstochowy: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wójt Mstowa Tomasz Gęsiarz, wójt Olsztyna Tomasz Kucharski, wójt Poczesnej Krzysztof Ujma, wójt Rędzin Paweł Militowski, dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Wojciech Ostaszewski (Związek będzie liderem Klastra) oraz Szymon Kozak - prezes DOEKO Group Sp. z o.o., która będzie koordynować działania klastra.

Tego samego dnia porozumienie zawarły także gminy powiatu myszkowskiego, a w najbliższych dniach sygnowane będą porozumienia pozostałych gmin powiatu ziemskiego częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego. W subregionie północnym powstaną zatem 4 klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej.

Na podstawie informacji z Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.12.2021, 08:42
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ