Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy (komunikat)

30.12.2021, 19:07aktualizacja: 31.12.2021, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Stabilność polskiego rynku pracy potwierdzają najnowsze dane Eurostatu dotyczące stopy bezrobocia. Wynika z nich, że ze wskaźnikiem na poziomie 3,4 proc. jesteśmy jednym z krajów z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej - lepiej w zestawieniu wypadają od nas tylko Czesi, Holendrzy i Niemcy. Bezrobocie w Polsce jest znacznie niższe niż unijna średnia (6,7 proc.) i średnia dla krajów strefy euro (7,3 proc.). Taka tendencja utrzymuje się od kilku miesięcy.

Również prognozy Komisji Europejskiej są dla nas optymistyczne. Zdaniem KE polskie PKB wzrośnie w tym roku realnie o 4,8 proc. W przyszłym roku gospodarka zanotuje skok na poziomie 5,2 proc.

Dobra kondycja polskiej gospodarki to przede wszystkim efekt wielomiliardowego wsparcia, które w okresie pandemii trafiło do przedsiębiorców i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy przed negatywnymi skutkami pandemii. Wprowadziliśmy szereg ułatwień, żeby firmy mogły funkcjonować w tym trudnym okresie – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Proces cyfryzacji przyśpiesza

Jednym z takich ułatwień – wprowadzonych w ramach Tarczy Antykryzysowej - było umożliwienie świadczenia pracy w trybie zdalnym. W pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy obowiązywały jeszcze restrykcyjne ograniczenia pracę zdalną wykonywało 3,2 mln osób, czyli jedna piąta ogółu pracujących. W II kwartale 2021 roku było to 2,8 mln osób, czyli 16,9 proc. wszystkich pracujących. Pandemia przyśpieszyła procesy automatyzacji i transformacji cyfrowej na rynku pracy.

Spadek stopy bezrobocia w Polsce

Wyraźne oznaki poprawy na polskim rynku pracy w 2021 roku notuje Główny Urząd Statystyczny. Z danych wynika, że od marca br. stopa bezrobocia systematycznie spada i w końcu listopada br. osiągnęła poziom 5,4 proc. To 0,7 pkt proc. mniej niż przed rokiem i mniej niż w lutym 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii, kiedy stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,5 proc.

Od wielu miesięcy sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. W rejestrach urzędów pracy figuruje o ponad 125 tys. osób mniej niż przed rokiem. To dobre perspektywy dla polskiej gospodarki wchodzącej w kolejny rok – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dobre wskaźniki na rynku pracy

Pomimo trwającej pandemii odczyty wskaźników rynku pracy wskazują na poprawę sytuacji i powrót pozytywnych trendów na rynku pracy.

- W drugim kwartale 2021 r. dla grupy wiekowej 15-64 lata współczynnik aktywności zawodowej wynosił 72,6 proc., co rok do roku oznacza wzrost o 2,5 pkt. proc.

- W tym samym czasie wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 2,1 proc. do poziomu 70,2 proc.

- W obu tych przypadkach wzrosty w Polsce mają większą dynamikę niż unijna średnia.

- Z kolei z danych GUS dowiadujemy się, że w październiku 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6,3 mln osób i było o 0,5 proc. wyższe niż przed rokiem.

- Od stycznia do listopada b.r. do urzędów pracy wpłynęło też blisko 230 tys. ofert pracy więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Jaki 2022 rok?

Manpower w swoim cyklicznym badaniu "Perspektyw Zatrudnienia" prognozuje, że w 2022 roku należy spodziewać się dalszych pozytywnych tendencji na polskim rynku pracy.

Z analizy wynika, że 43 proc. przedsiębiorców przewiduje zwiększenie liczby pracowników w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku, a 36 proc. nie przewiduje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia wynosi aż +25 proc. i jest jedną z najwyższych wyników od początku realizacji badania w Polsce.

Wzrost zatrudnienia przewidywany jest we wszystkich regionach kraju, we wszystkich sektorach i bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.12.2021, 19:07
Źródło informacji MRiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ