Newsletter

Nauka i technologie

Zespoły z Uniwersytetu w Hongkongu opracowują pierwszą stal nierdzewną zwalczającą wirusa SARS-CoV-2

10.01.2022, 09:21aktualizacja: 10.01.2022, 09:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/The University of Hong Kong
PR Newswire/The University of Hong Kong

HONGKONG, 10 stycznia 2022 r. /PRNewswire/ -- Zespół projektowy pod kierunkiem prof. Mingxina Huanga z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Hongkongu (HKU), we współpracy z zespołem badawczym prof. Leo Lit Man Poona z Ośrodka Analiz Odporności i Zakaźności Wydziału Medycyny LKS HKU, dokonał przełomowych postępów w dziedzinie produkcji pierwszej stali nierdzewnej, której powierzchnia zabija wirusa SARS-CoV-2. Na jej powierzchni dezaktywacji ulegają także wirusy H1N1 oraz bakterie E. coli.

Wnioski z badań dotyczących odkrycia opublikowano w artykule pt. „Anti-pathogen stainless steel combating COVID-19” („Stal nierdzewna zwalczająca wirusa SARS-CoV-2”), który ukazał się 25 listopada 2021 r. w czasopiśmie „Chemical Engineering Journal”.

Stal nierdzewna (SN) to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w wielu przestrzeniach publicznych i sanitariatach, jednak nie posiada ona właściwości zwalczających drobnoustroje. Ponadto wirus SARS-CoV-2 wykazuje dużą stabilność na powierzchniach wykonanych ze zwykłej stali nierdzewnej - obecność żywych wirusów wykrywa się na nich nawet po trzech dniach. Fakt ten niewątpliwie przyczynia się do zwiększonej transmisji wirusa wśród osób korzystających z powierzchni i przedmiotów wykonanych z tego materiału.

„Przełomowe odkrycie dotyczy dezaktywacji patogenów (zwłaszcza SARS-CoV-2) obecnych na powierzchniach wykonanych ze SN. Efekt ten uzyskaliśmy poprzez zmiany w składzie chemicznym i mikrostrukturze zwykłej SN. Odkrycie to doprowadziło nas również do ciekawych wniosków dotyczących zastosowania srebra i miedzi jako pierwiastków stopowych wykorzystywanych do przygotowania przeciwpatogenowej SN (ryc. 1~3). Wirusy takie jak H1N1 czy SARS-CoV-2 wykazują dużą stabilność na powierzchniach wykonanych z dodatkami czystego Ag i niewielkich ilości Cu (np., ≤ 5wt%), natomiast ulegają szybkiej dezaktywacji na powierzchniach wykonanych ze stali nierdzewnej z dodatkiem czystej Cu czy dużej zawartości Cu (np., ≥ 10 wt%)” - powiedział prof. Mingxin Huang.

Wyniki badania objęto zgłoszeniem patentowym (podlegającym postanowieniom Układu o współpracy patentowej). Zespół nawiązał z partnerami przemysłowymi współpracę w zakresie produkcji prototypów elementów wykonanych z SN i stosowanych w przestrzeniach publicznych, m.in. przycisków w windach, klamek i poręczy, które zostaną poddane dalszym próbom i badaniom. W celach demonstracyjnych wyprodukowano stosowane w windach przyciski pięter wykonane z SN o wysokiej zawartości Cu (20 wt%) (ryc. 4).

„W macierzy SN cały czas obecne są bardzo duże ilości wytrąconych osadów Cu. Dzięki temu stal ta jest w stanie trwale dezaktywować patogeny, nawet jeśli powierzchnia z niej wykonana ulegnie uszkodzeniu” - powiedział Litao Liu, pierwszy z autorów artykułu opublikowanego w dzienniku i doktorant pod kierunkiem prof. Huanga.

„Opracowana przez nas SN zwalczająca wirusa SARS-CoV-2 może być produkowana na masową skalę z wykorzystaniem dostępnych i sprawdzonych technologii. Może ona zastąpić niektóre często dotykane elementy ze SN występujące w przestrzeni publicznej, ograniczając ryzyko przypadkowego zakażenia i pomagając w walce z pandemią COVID-19” - powiedział prof. Huang.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1715063/Figure_1.jpg

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1715064/Figure_2.jpg

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1715065/Figure_3.jpg

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1715094/Figure_4.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1684235/HKU_Eng_Logo.jpg

Źródło: The University of Hong Kong

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.01.2022, 09:21
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii