Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie apelują o polityczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022

22.01.2022, 09:03aktualizacja: 22.01.2022, 09:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2017
European Union, 2017
Parlament Europejski potępił pogorszenie się stanu praw człowieka w Hongkongu. Eurodeputowani wzywają Radę UE do wprowadzenia ukierunkowanych sankcji; apelują też o dyplomatyczny i polityczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.

Parlament Europejski "w najostrzejszych słowach" potępił pogorszenie się stanu praw człowieka w Hongkongu, w tym poważne ograniczenia wolności wypowiedzi, wolności zrzeszania się i wolności prasy.

W przyjętej w czwartek rezolucji, europosłowie wezwali rząd Hongkongu do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i wycofania zarzutów wobec wszystkich pokojowych demonstrantów aresztowanych w ostatnich latach.

PE wezwał też chińskie władze do uchylenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym, stwierdzając, że narusza ona międzynarodowe zobowiązania Chin. Europosłowie zwrócili uwagę na podejmowane przez chiński rząd "coraz częstsze próby legitymizacji autorytarnego systemu" wewnętrznie i zewnętrznie. Wezwali władze Hongkongu i Makau, drugiego specjalnego regionu administracyjnego Chin, do pełnego poszanowania rządów prawa, praw człowieka, zasad demokratycznych i wysokiego stopnia autonomii w ramach zasady "jeden kraj, dwa systemy". Parlament Europejski podkreślił, iż głęboko ubolewa nad niedawnymi zmianami w prawie wyborczym Hongkongu oraz aresztowaniem i nękaniem przedstawicieli jego prodemokratycznej opozycji.

Eurodeputowani wzywają Radę UE, w której zasiadają przedstawiciele państw członkowskich, do wprowadzenia ukierunkowanych sankcji wobec urzędników Hongkongu i Chin odpowiedzialnych za trwające represje w zakresie praw człowieka, a także wobec firm współwinnych tych naruszeń. Zaapelowali ponadto o dyplomatyczny i polityczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.

Tekst rezolucji został przyjęty 585 głosami za, 46 przeciw i 41 wstrzymujących się.

Zgodnie z zasadą "jeden kraj, dwa systemy" Hongkong teoretycznie powinien dysponować szeroką autonomią we wszystkich dziedzinach z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności. Według krytyków zasada ta nigdy nie została jednak w pełni wprowadzona w życie; Pekin wielokrotnie testował tę autonomię, a Hongkończycy wielokrotnie wychodzili na ulice, by jej bronić.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.01.2022, 09:03
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ