Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: Rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu (komunikat)

11.02.2022, 18:17aktualizacja: 11.02.2022, 18:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Minister Piotr Nowak gościł dzisiaj w Warszawie Roberta Habecka, niemieckiego wicekanclerza oraz federalnego ministra gospodarki i ochrony klimatu. Głównym tematem spotkania był pakiet klimatyczno-energetyczny oraz jego wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki i rozwój przemysłu. Na agendzie rozmów znalazł się również rozwój polsko-niemieckich relacji gospodarczych.

To druga po Francji wizyta zagraniczna nowego wicekanclerza Niemiec odpowiadającego za politykę gospodarczą, energetyczną i klimatyczną. Wicekanclerz Robert Habeck rozmawiał dzisiaj w Warszawie również z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych oraz z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska.Tematem dominującym w rozmowach wicekanclerza Habecka z polskimi odpowiednikami były wyzwania związane z dekarbonizacją unijnej gospodarki i zachowanie konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Zdaniem polskiego ministra rozwoju i technologii transformacja energetyczna nie może skutkować pogorszeniem się kondycji ekonomicznej państw członkowskich.-Sprawiedliwa transformacja energetyczna powinna być dostosowana do możliwości i tempa najmniej uprzywilejowanych energetycznie państw członkowskich UE, a nie tych najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju zielonej gospodarki – zaznacza minister Nowak.

Podczas gdy inwestycje w transformację energetyczną mogą długofalowo nieść oszczędności to wprowadzenie tak ambitnego pakietu klimatycznego jak Fit for 55, który postuluje redukcję emisji CO2 o 55 % do 2030 r. przyniesie dodatkowe koszty dla Polski rzędu prawie 190 mld euro, co wynika m.in. ze znacznego wzrostu kosztów ETS. W relacji do PKB jest ta różnica stanowi ok. 1,3%. PKB rocznie.

Z kolei wicekanclerz Robert Habeck będąc w Warszawie zauważył, że neutralność klimatyczna i związany z nią rozwój innowacji wymaga od nas wszystkich zwiększenia poziomu siły naszych gospodarek, a dzisiejsza sytuacja geopolityczna Polski i Europy oznacza konieczność konkurowania z całym zglobalizowanym światem.

- Musimy poprawić naszą sytuację jeśli chodzi o e-technologie i innowacje. Musimy w jak najszybszym tempie poczynić kroki na przód, a to uda nam się jak najlepiej, jeśli będziemy ze sobą współpracować na rzecz obywateli we naszych państwach. Takie jest nasze podejście i z takim samym spotkałem się w Polsce – stwierdził wicekanclerz Habeck.

Ministrowie zgodzili się co do potrzeby intensyfikacji współpracy w zakresie rozwoju przemysłu 4.0., w tym wsparcia dla cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji produkcji. Omówili perspektywy wspólnych inicjatyw między polską Platformą Przemysłu Przeszłości oraz agencjami PFR a niemiecką fundacją Industrie 4.0. oraz izbami gospodarczymi.

Polsko-niemiecka współpraca gospodarczaNiemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, z 29% udziałem w eksporcie 22% w imporcie w 2020 r. Silne fundamenty współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami znalazły swoje odzwierciedlenie w ubiegłorocznym wzroście eksportu na ten rynek. Mimo ekstremalnej sytuacji na świecie, w 2020 r. odnotowaliśmy wzrost sprzedaży do Niemiec o 5,1%, do 69,4 mld EUR. Z drugiej strony zmniejszył się import z Niemiec o 3,2%, do 50,2 mld EUR, co jednocześnie przełożyło się na wzrost nadwyżki w handlu z tym rynkiem o 5 mld EUR, do 19,2 mld EUR. Rola Polski w międzynarodowych obrotach towarowych Niemiec jest mniejsza niż Niemiec dla Polski, jednak stale rośnie. W 2020 roku Polska znajdowała się na 6. pozycji wśród głównych rynków eksportowych Niemiec (5,4% udziału) wobec 8. miejsca w 2015 roku (4,4% udziału). Pod względem wartości importu Polska zajmowała 4. miejsce (z udziałem 5,7%), podczas gdy w 2015 r. była 6. (z udziałem 4,7%).W ubiegłym roku notowane były wysokie wzrosty obrotów z Niemcami. Po 11 miesiącach ur. eksport do Niemiec wzrósł o 18,3%, do 74,8 mld EUR, a import o 19,1%, do 54,4 mld EUR.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.02.2022, 18:17
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ