Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Poszerzenie listy beneficjentów programu Poland. Business Harbour oraz polsko-azerbejdżańskie relacje gospodarcze to główne tematy spotkania wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka z wiceministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu, Chalafem Chalafowem.
W 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych wiceszef resortu spraw zagranicznych Chalaf Chalafow złożył oficjalną, dwudniową wizytę w Warszawie.
- Za nami już trzy dekady stabilnej współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. Jesteśmy zainteresowani nie tylko dalszym rozwijaniem wymiany handlowej, ale także wzajemnych inwestycji. Cieszymy się , że Azerbejdżan dołączył do grupy państw, które będą korzystać z naszego programu Poland. Business Harbour. Dzięki temu kolejna grupa informatyków będzie mogła znaleźć pracę w Polsce– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, który pełni również funkcję przewodniczącego polskiej sekcji Polsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.
Do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy polsko-azerbejdżańskiej należą: infrastruktura i logistyka, budownictwo, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, sektor farmaceutyczny, hydroenergetyka oraz nowe technologie.
Program dla specjalistów i startupów
12 stycznia 2022 r. Azerbejdżan dołączył do programu Poland. Business Harbour. Program, który powstał w 2020 r., początkowo był skierowany do – do białoruskich firm i specjalistów z branży IT, którzy otrzymali możliwość przenoszenia się na korzystnych warunkach do Polski. Pozytywne efekty działania Programu sprawiły, że zdecydowano o rozszerzeniu zakresu jego działania - przyciąganiu do naszego kraju zagranicznych specjalistów z innych branż, np. inżynierów. To poskutkowało m.in. rozszerzeniem listy adresatów tego Programu o przedsiębiorstwa i obywateli z Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy (lipiec 2021 r.).
Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.
Polsko-azerbejdżańska wymiana handlowa
Po 11 miesiącach 2021 r. polsko-azerbejdżańska wymiana handlowa osiągnęła 96,8 mln dolarów (spadek o 13% r/r), w tym polski eksport odnotował spadek o 15% r/r, osiągając 89,3 mln dolarów. Natomiast azerbejdżański import towarów do Polski zanotował w tym samym okresie wzrost o 20%, osiągając 7,5 mln dolarów. W 2020 r. wymiana handlowa między Polską a Azerbejdżanem wyniosła 119,5 mln dolarów (wzrost o 35% r/r), w tym 35% wzrost polskiego eksportu (ok. 113,1 mln dolarów), a import osiągnął poziom 6,5 mln dolarów (wzrost o 22,7% r/r).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ maja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2022, 21:48 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |