Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacji Sejmowej informuje:
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek kontynuuje międzynarodowe konsultacje nt. pomocy dla Ukrainy. We wtorek, 1 marca, odbyła rozmowę z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Čmilytë-Nielsen. Wideokonferencja koncentrowała się wokół solidarności z naszym wschodnim sąsiadem, który mierzy się z rosyjską inwazją. Tematem było m.in. wsparcie dla uchodźców uciekających przed wojną.
Marszałek Sejmu podkreśliła, że sytuacja jest trudna, a Polska przyjęła już blisko 380 tys. uchodźców i cały nasz kraj jest zaangażowany w pomoc mimo trudności. Elżbieta Witek wyraziła zadowolenie, że Unia Europejska oraz cały wolny świat zaczął reagować w stosowny sposób i zrozumiał, że Putin jest wrogiem wolności i zagrożeniem dla światowego porządku. Marszałek Sejmu z satysfakcją przyjęła stanowisko Szwajcarii, która mimo neutralności przyłączyła się do sankcji. Wskazała, że świat widzi zbrodnie popełniane przez Władimira Putina na Ukrainie. Podkreśliła obowiązek wspierania Ukrainy.
W ocenie Elżbiety Witek kryzys migracyjny na granicy z Białorusią, wywołany przez białoruski reżim z inspiracji Rosji, został dobrze rozwiązany. Marszałek Sejmu mówiła też o trwających pracach nad ustawą o obronie ojczyzny, wobec której deklarowane jest ponadpartyjne poparcie. Z uznaniem odniosła się też do walecznej postawy Ukrainy, bohaterstwa armii i ludności cywilnej oraz komunikacji władzy z obywatelami. Poinformowała, że polski parlament organizuje pomoc dla Ukrainy – posłowie pojechali z pomocą humanitarną na granicę, by wesprzeć ukraińskich uchodźców i planowana jest też zbiórka w Sejmie.
Przewodnicząca Seimasu Litwy podkreśliła, że istotny jest regularny kontakt między państwami bałtyckimi i Polską ws. Ukrainy. Viktorija Čmilytë-Nielsen zwróciła uwagę, że nasze kraje jako pierwsze mówiły o zagrożeniu i czarny scenariusz niestety się zrealizował. Zaznaczyła, że istotne są sankcje i solidarność. Viktorija Čmilytë-Nielsen przypomniała, że w zeszłym tygodniu Seimas przyjął rezolucję potępiającą brak reakcji UE. Jednocześnie Przewodnicząca wyraziła zadowolenie ze zmiany podejścia Zachodu, wskazując, że cały świat stał się świadomy zagrożenia.
Viktorija Čmilytë-Nielsen zaakcentowała litewskie poparcie dla przyspieszenia akcesji Ukrainy do UE. Poinformowała, że na Litwie prowadzone są prace legislacyjne umożliwiające Ukraińcom osiedlenie się i podjęcie pracy. Przewodnicząca Seimasu zadeklarowała gotowość Litwy, by pomóc Polsce w kwestii napływu uchodźców, ułatwienia przekraczania granicy. Oceniła też, że Białoruś po dołączeniu do wojny przestała być niezależnym państwem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
mml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.03.2022, 15:02 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |