Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Wsparcie dla Ukrainy podczas agresji Rosji. Wideokonferencja Marszałek Sejmu i Przewodniczącej Seimasu (komunikat)

01.03.2022, 15:02aktualizacja: 01.03.2022, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacji Sejmowej informuje:

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek kontynuuje międzynarodowe konsultacje nt. pomocy dla Ukrainy. We wtorek, 1 marca, odbyła rozmowę z przewodniczącą litewskiego Seimasu Viktoriją Čmilytë-Nielsen. Wideokonferencja koncentrowała się wokół solidarności z naszym wschodnim sąsiadem, który mierzy się z rosyjską inwazją. Tematem było m.in. wsparcie dla uchodźców uciekających przed wojną.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że sytuacja jest trudna, a Polska przyjęła już blisko 380 tys. uchodźców i cały nasz kraj jest zaangażowany w pomoc mimo trudności. Elżbieta Witek wyraziła zadowolenie, że Unia Europejska oraz cały wolny świat zaczął reagować w stosowny sposób i zrozumiał, że Putin jest wrogiem wolności i zagrożeniem dla światowego porządku. Marszałek Sejmu z satysfakcją przyjęła stanowisko Szwajcarii, która mimo neutralności przyłączyła się do sankcji. Wskazała, że świat widzi zbrodnie popełniane przez Władimira Putina na Ukrainie. Podkreśliła obowiązek wspierania Ukrainy.

W ocenie Elżbiety Witek kryzys migracyjny na granicy z Białorusią, wywołany przez białoruski reżim z inspiracji Rosji, został dobrze rozwiązany. Marszałek Sejmu mówiła też o trwających pracach nad ustawą o obronie ojczyzny, wobec której deklarowane jest ponadpartyjne poparcie. Z uznaniem odniosła się też do walecznej postawy Ukrainy, bohaterstwa armii i ludności cywilnej oraz komunikacji władzy z obywatelami. Poinformowała, że polski parlament organizuje pomoc dla Ukrainy – posłowie pojechali z pomocą humanitarną na granicę, by wesprzeć ukraińskich uchodźców i planowana jest też zbiórka w Sejmie.

Przewodnicząca Seimasu Litwy podkreśliła, że istotny jest regularny kontakt między państwami bałtyckimi i Polską ws. Ukrainy. Viktorija Čmilytë-Nielsen zwróciła uwagę, że nasze kraje jako pierwsze mówiły o zagrożeniu i czarny scenariusz niestety się zrealizował. Zaznaczyła, że istotne są sankcje i solidarność. Viktorija Čmilytë-Nielsen przypomniała, że w zeszłym tygodniu Seimas przyjął rezolucję potępiającą brak reakcji UE. Jednocześnie Przewodnicząca wyraziła zadowolenie ze zmiany podejścia Zachodu, wskazując, że cały świat stał się świadomy zagrożenia.

Viktorija Čmilytë-Nielsen zaakcentowała litewskie poparcie dla przyspieszenia akcesji Ukrainy do UE. Poinformowała, że na Litwie prowadzone są prace legislacyjne umożliwiające Ukraińcom osiedlenie się i podjęcie pracy. Przewodnicząca Seimasu zadeklarowała gotowość Litwy, by pomóc Polsce w kwestii napływu uchodźców, ułatwienia przekraczania granicy. Oceniła też, że Białoruś po dołączeniu do wojny przestała być niezależnym państwem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

mml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2022, 15:02
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ