Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne, technologii do wynoszenia na orbitę okołoziemską satelitów. To krok w kierunku wzmacniania systemu obronnego naszego kraju i impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu. Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak uczestniczył w podpisaniu listu intencyjnego między POLSĄ a Virgin Orbit w sprawie wprowadzenia w naszym kraju systemu LauncherOne.
Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę satelitów także dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza.
Do podpisania listu doszło w trakcie wizyty ministra rozwoju i technologii w Stanach Zjednoczonych. W środę Piotr Nowak wraz z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorzem Wrochną uczestniczyli w rozmowach z prezesem Virgin Orbit Danem Hartem i jej przedstawicielami, w siedzibie głównej firmy w Long Beach w Kalifornii.
"Chcemy pogłębiać współpracę w zakresie technologii kosmicznych, w których USA są światowym liderem, a Polska ma istotne potrzeby związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa militarnego" – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak po uroczystości podpisania listu intencyjnego między POLSĄ a Virgin Orbit.
"Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju i rozwiązywania sytuacji kryzysowych" – powiedział minister rozwoju i technologii.
Współpraca POLSA z Virgin Orbit
Podpisany list zakłada, że POLSA (która jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii) przeprowadzi szczegółową analizę przydatności technologii LauncherOne dla potrzeb m.in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach wynoszenia na orbitę okołoziemską satelitów z terenów Polski. Ma to się stać impulsem rozwojowym dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths).
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podkreślił, że podpisany list wieńczy kilkumiesięczny okres intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
"Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje, pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza" – dodał prezes POLSA.
LauncherOne – technologia wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną
Produkowana przez Virgin Orbit technologia LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela” (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o masie do 300 kg.
Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 r. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.03.2022, 23:17 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |