Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według danych serwisu autobaza.pl na polskim rynku wtórnym prym wiodą samochody o przebiegu w przedziale między 200 a 300 tys. kilometrów. W I kwartale 2019, 2020, 2021 oraz 2022 roku, oferty pojazdów o takim przebiegu stanowiły odpowiednio 32%, 29%, 28% oraz 31% udziału w rynku. W każdym z podanych okresów był to najwyższy wynik.
Liczba ofert samochodów używanych jest nieznacznie niższa, jeżeli pod uwagę brany jest przebieg 150-200 tys. kilometrów - w I kwartale 2022 roku wynosi ona 27%. Co ciekawe, w analogicznym okresie w poprzednich latach było to odpowiednio 29% w 2019 roku, 26% w 2020 oraz 28% w 2021.
Źródło: opracowanie własne autobaza.pl
„Dostępne dane z naszych systemów obrazują to, że na rynku najwięcej znajdziemy samochodów ze względnie dużym przebiegiem. Wynikać to może z faktu, że pojazdy na naszych drogach mają średnio ponad 14 lat - w Niemczech czy Francji są to najczęściej 10-letnie auta - tak mówią nam dane ACEA”- tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl. „Tylko 8% ofert samochodów używanych to pojazdy z przebiegiem do 50 tysięcy” - dodaje.
Zbyt niski lub wysoki przebieg - powód do zmartwień?
Warto wiedzieć, że chcąc kupić pojazd z małą liczbą przejechanych kilometrów, możemy napotkać problemy w znalezieniu odpowiednich ofert sprzedaży. Całkowity udział samochodów o przebiegu 10-50 tysięcy kilometrów w I kwartale 2022 r. to jedynie 5%, natomiast dla przebiegu 50-100 tysięcy kilometrów to tylko 12%. Możemy więc zauważyć, że samochody używane o tak niskim przebiegu są najrzadsze, a także ich wybór jest najmniejszy.
„Do parametrów licznika należy podchodzić ze sporą rezerwą. Tym, co tak naprawdę podlega ocenie, to stan techniczny danego pojazdu - przebieg nie stanowi jego podstawy, ale jest jednym z jego aspektów. W najlepszym stanie znajdują się samochody zadbane oraz używane regularnie. Kluczowym czynnikiem będzie więc sposób eksploatacji pojazdu przez poprzedniego właściciela. Z tego względu nie powinniśmy obawiać się samochodów z wyższymi przebiegami - w każdym wypadku dokładnie sprawdźmy ich historię oraz stan techniczny” - mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.
W I kwartale 2022 r. ofert aut z drugiej ręki, które posiadały na liczniku więcej niż 300 tys. przejechanych kilometrów było tylko 4%. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że duża część samochodów z silnikiem typu diesel może zacząć sprawiać problemy już przy przebiegu blisko 250-300 tys. kilometrów. Z tego względu tym bardziej kupujący powinni zwracać uwagę na stan i historię pojazdu, zanim ulokują w nim swój kapitał.
Źródło informacji: AutoISO Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.04.2022, 08:30 |
Źródło informacji | AutoISO Sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Infineon gains approval of Science Based Targets initiative for ambitious CO2 emission reduction targets
- Scope 1 and 2 targets meet highest SBTi standard for near-term reduction goals.
- Infineon sets ambitious scope 3 target to further reduce emissions along the supply chain.
- Active work with over one hundred suppliers to further reduce emissions.- 15.05.2025, 17:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
BingX prezentuje ChainSpot: innowacja w finansach CeDeFi z myślą o prostszych i bezpieczniejszych transakcjach on-chain
- 15.05.2025, 12:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Wybory prezydenckie: kto zdecyduje - my czy hakerzy?
Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem narażenia na cyberataki sponsorowane przez obce państwa. Zbliżające się wybory mogą więc stać się polem bitwy w cyberprzestrzeni. Czy w erze deepfake'ów możemy być o nie spokojni? Jak rozpoznać manipulacje i jak się przed nimi bronić?- 14.05.2025, 11:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Softserve
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ