Newsletter

Ireneusz Zyska na EKG: chcemy budować gospodarkę wodorową z jak największym udziałem polskich podmiotów

27.04.2022, 09:38aktualizacja: 27.04.2022, 09:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Nie możemy czekać, aż w Polsce będziemy dysponować warunkami technicznymi do wytwarzania dużych wolumenów zielonego wodoru, żeby zacząć gospodarkę wodorową, bo przegramy wyścig z innymi państwami” - mówił pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Zapowiedział też intensyfikację prac przy tzw. „konstytucji wodorowej”.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach, wiceminister Zyska podkreślał, że należy jak najszybciej realizować założenia związane z tworzeniem sektora gospodarki wodorowej. Zapowiedział też intensywne prace nad tzw. „konstytucją wodorową”, w ramach której zostanie znowelizowane prawo energetyczne oraz będą wprowadzone przepisy regulujące promowanie pozyskiwania wodoru z niskoemisyjnych źródeł. Trwają też prace legislacyjne i inwestycyjne w zakresie podziemnego magazynowania wodoru.

Zyska podkreślał, że porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce m.in. zabezpiecza krajowy rynek przed podmiotami, które dysponują dojrzałymi technologiami oraz kapitałem i które mogłyby skomercjalizować tę gałąź gospodarki. Założeniem porozumienia była też chęć wspierania całych ekosystemów gospodarczych, a nie pojedynczych podmiotów.

„Chcieliśmy stymulować budowę polskiego sektora innowacyjnej gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa z jak największym udziałem polskich podmiotów gospodarczych, uczelni, instytutów badawczo-rozwojowych, firm z sektora finansowego, otoczenia biznesu” - podkreślał Zyska.

Wiceminister podkreślił, że zeroemisyjny wodór będzie można w przyszłości produkować także przy użyciu energii wytwarzanej w elektrowniach jądrowych oraz z wykorzystaniem innych technologii niż odnawialne źródła energii.

Anna Kornecka, dyrektor instytutu Stowarzyszenie Program Czysta Polska podkreślała, że przyszłość gospodarki należy do wodoru wytwarzanego z OZE.

„Dziś wodór dla gospodarki staje się tym, czym był węgiel dla wczesnoindustrialnych gospodarek XIX wieku” - powiedziała.

Adam Ogrodnik, wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego, mówił o konieczności certyfikacji instalacji technologii wodorowych zarówno pod względem śladu węglowego, jak i źródeł pochodzenia wody. Jego zadaniem certyfikacja gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wpływa na pozyskiwanie źródeł finansowania projektów. O spójności procesów certyfikacyjnych mówił też prezes spółki Hynfra Tomoho Umeda, który podkreślał konieczność dekarbonizacji gospodarki w celu zachowania konkurencyjności.

Założenia Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, z perspektywą do roku 2040, przybliżyła prorektor ds. akredytacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. Bogusława Drelich-Skulska. Podkreślała, że celami strategicznymi są m.in. dekarbonizacja gospodarki, czy zastosowanie wodoru w podstawowych gałęziach przemysłu. Zaznaczyła, że gospodarka wodorowa to nie tylko badania techniczne, ale również analiza opłacalności.

„Dążenie do tego, by być liderem w produkcji zielonego wodoru, nie oznacza perspektywy kilku lat, a dekad” - podkreślała Drelich-Skulska.

Obecnie w ramach budowania gospodarki wodorowej zostały utworzone tzw. doliny wodorowe, których idea zakłada, że w jednym miejscu będą znajdować się podmioty zajmujące się produkcją, dystrybutorzy oraz końcowi odbiorcy.

Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN Orlen S.A. Grzegorz Jóźwiak poinformował o planowanych inwestycjach dotyczących budowy sieci stacji tankowania pojazdów wodorowych w Polsce i Europie. Powiedział też o planowanym w najbliższym czasie otwarciu takiej stacji w Krakowie, gdzie będą testowane łańcuchy dostaw, bezpieczeństwo oraz infrastruktura.

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce zostało podpisane 14 października 2021 r. Zawarło je138 podmiotów z sektora biznesu, nauki i finansów, których działalność będzie wspierać rozwój gospodarki wodorowej w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2022, 09:38
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii