Newsletter

Zdrowie i styl życia

Jak wykorzystać unijne środki na wsparcie innowacji w przemyśle farmaceutycznym?

28.04.2022, 09:43aktualizacja: 28.04.2022, 09:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adamed Pharma S.A.
Adamed Pharma S.A.
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 to około 7,9 mld euro, które mogą wesprzeć innowacyjność przemysłu w Polsce, również w obszarze farmacji. „Ważne, aby pieniądze zasiliły projekty, których efekty zostaną w Polsce i z których szybko będą mogli korzystać polscy pacjenci” – wskazywali uczestnicy debaty poświęconej przemysłowi farmaceutycznemu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Cieszę się, że środki publiczne z FENG będą wspierać budowę bezpieczeństwa lekowego, bo ono jest równie ważne jak militarne. To może być przełomowy moment w rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego, żeby udział tego sektora w polskim PKB stał się dwucyfrowy” - powiedział poseł Tadeusz Chrzan, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej.

Do tej pory w ramach takiego wsparcia finansowanie otrzymywały projekty rozwoju zupełnie nowych leków, niestosowanych wcześniej w lecznictwie.

„To bardzo ambitne podejście, ale z niewielką szansą, aby polscy pacjenci dzięki temu zyskali jakąś nową terapię, która będzie produkowana w Polsce” - wskazał Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

„Wyprodukowanie zupełnie nowego leku to koszt ponad 2 mld dolarów, a działające w Polsce firmy nie mają takiego potencjału finansowego. Nasz kraj specjalizuje się w lekach niechronionych patentem, które stanowią podstawę terapii chorób dotykających większość Polaków. Każdy taki lek, którego produkcja rozpoczęta zostanie w Polsce, zwiększa suwerenność naszego kraju w tym obszarze” - podkreślił poseł PiS Tadeusz Chrzan. 

Prof. Małgorzata Sznitowska, krajowa konsultant ds. farmacji przemysłowej wyjaśniła, że innowacyjność w przemyśle farmaceutycznym nie dotyczy tylko procesu powstawania zupełnie nowych farmaceutyków, ale także opracowania i wprowadzania na polski rynek leków o ugruntowanej pozycji w lecznictwie, zwłaszcza tych, które stanowią podstawę terapii chorób cywilizacyjnych i których pojawienie się na polskim rynku zwiększa dostępność do farmakoterapii.

Około 80 proc. leków stosowanych przez chorych to leki niechronione patentem, a mimo tego innowacyjne, bo ich wdrożenie na rynek wymaga specjalistycznych kompetencji, doświadczenia, know-how, wysoko wykwalifikowanej prowadzącej prace badawczo-rozwojowe kadry oraz nowoczesnych zakładów. Proces opracowania takiego leku trwa od 3 do 5 lat, a w przypadku leków biologicznych nawet do 10 lat. 

Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że przy podziale środków z FENG resort będzie wspierał rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo znalazł się on wśród Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. 

Marlena Tryka, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podkreślała, że przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. 

„Wsparciem powinno być objęte budowanie bezpieczeństwa lekowego - produkcja substancji do produkcji leków i gotowych leków generycznych oraz biotechnologia” - wskazała.

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych grupy Polpharma poinformowała, że firma specjalizuje się w rozwoju i produkcji leków generycznych, w tym leków z wartością dodaną oraz leków trudnych do wytworzenia, a „córki- spółki” Polpharmy opracowują leki biologiczne równoważne oraz leki biologiczne zupełnie nowe. 

„Mamy w Polsce trzy nowoczesne centra naukowo- badawcze i każde z nich specjalizuje się w opracowywaniu innego rodzaju leków, od najprostszych tabletek poprzez leki sterylne, wziewne po leki złożone z kilku substancji czynnych. Pracuje w nich 350 naukowców, a ich dorobkiem, poza rozwojem leków, są liczne patenty” - zaznaczyła.

Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma S.A. wskazała, że innowacje wymagają stałych inwestycji w infrastrukturę, badania, procesy i kompetencje. 

„Adamed od 2001r. przeznaczył na inwestycje i R&D 1,9 mld zł a do 2025 r. planuje wydać kolejny 1 mld zł.  Silna i innowacyjna krajowa branża farmaceutyczna jest ważnym elementem budowania odpornego na kryzysy systemu ochrony zdrowia w naszym kraju” - dodała.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 28.04.2022, 09:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii