Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W tym roku wyłonionych zostało 15 produktów. Były to:
1) Wielozadaniowy pojazd taktyczny 4x4 oferowany przez Hutę Stalowa Wola. Rozwiązanie to może zostać użyte do misji patrolowych, rozpoznania i specjalistycznych zastosowań, takich jak pojazdy dowodzenia i łączności dla artylerii. Platforma ta oferuje wysoką odporność balistyczną i przeciwminową i może przenosić do ośmiu żołnierzy a jej maksymalna masa to 18 ton.
2) Lekki kierowany pocisk przeciwpancerny Pirat produkcji firmy Mesko S.A. powstał w celu neutralizacji nieprzyjacielskich czołgów i innych pojazdów opancerzonych, a także lekkich fortyfikacji i powoli poruszających się obiektów latających.
3) Bezzałogowy pojazd rozpoznawczy Perun z modułem uzbrojenia, czyli automatyczna kołowa platforma, została stworzona do prowadzenia misji bojowych i rozpoznawczych.
4) System armaty morskiej OSU-35K to nowy wariant 35 mm armaty morskiej opracowany przez firmę PIT-RADWAR S.A. System zapewnia zdolność precyzyjnego neutralizowania zagrożeń z powietrza w tym w szczególności bezzałogowych statków powietrznych na średnich i małych wysokościach.
5) Karabinek MSBS Grot to broń dostarczona do Wojska Polskiego w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy w Wojskach Obrony Terytorialnej i wojskach operacyjnych. Ten modułowy system uzbrojenia jest w pełni kompatybilny z karabinkami NATO.
6) Lekki morski trał niekontaktowy został opracowany przez firmę OBR CTM S.A. w ramach projektu powziętego przez Europejska Agencję Obrony. Trał ma ochraniać jednostki pływające przed minami niekontaktowymi poprzez generowanie sygnatur fizycznych.
7) Przeciwpancerny zdalnie sterowany ładunek wybuchowy Tulipan, dzieło firmy Belma, to uzbrojenie dla piechoty stworzone z wykorzystaniem sensorów akustycznych i termalnych.
8) Przenośny system przeciwlotniczy Piorun, produkowany przez firmę Mesko S.A., jest zdolny do rażenia celów w promieniu 6,5 km i na wysokościach od 10 m do 4 km. Broń ta odnotowała już pierwsze sukcesy eksportowe i jest używana bojowo na Ukrainie.
9) Wielowarstwowy, wielozadaniowy rój W2MPIR to system stworzony przez Grupę WB. Zaprojektowano go do zwalczania szerokiego spektrum celów w tym do penetracji tzw. „baniek antydostępowych” przeciwnika. System wykorzystuje m.in. bezzałogowce rozpoznawcze FT-5 i FlyEye i efektory w postaci systemów rodziny Warmate.
10) Systemy cichej komunikacji i radiostacje Perad to system stworzony przez WB Group wykorzystujący bezzałogowce jako latające routery. Bezzałogowce przenoszą lekkie radiostacje Perad umożliwiające skrytą komunikację.
11) Mobilny system obronne Kusza, stworzony przez CRW Telesystem-Mesko, to system bardzo krótkiego zasięgu wykorzystujący pociski Piorun lub Grom. Jego podwójna wyrzutnia może być posadowiona na lekkim pojeździe, np. Polaris MRZR lub Tojocie Hilux.
12) Ubranie Ochronne EOD ONE, Grupy Lubawa, to pierwszy na świecie strój tej klasy, który oferuje ochronę operatora nie tylko przed odłamkami ale również przed nadciśnieniem powstającym w wyniku eksplozji.
13) Mobilny kamuflaż multispektralny, Grupy Lubawa i jej spółki Miranda, umożliwia zwiększenie ochrony pojazdów bojowych, chroniąc je przed wykryciem w spektrach optycznym, termalnym i radarowym.
14) Robot saperski Gryf produkowany przez Łukasiewicz - PIAP umożliwia identyfikację, przeniesienie i transport podejrzanych obiektów.
15) Średniej wielkości robot PIAP Patrol to urządzenie patrolowe i wsparcia, zdolne do wykrywania i neutralizowania niewybuchów, min i improwizowanych ładunków wybuchowych.
Źródło informacji: Defence 24
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.05.2022, 09:18 |
Źródło informacji | Defence 24 |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom