Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Zbigniew Rau spotkał się 27 maja w Stambule ze swoimi odpowiednikami z Rumunii, Bogdanem Aurescu oraz Turcji, Mevlütem Çavuşoglu, w ramach Trilogu.
W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali o implikacjach i sposobach reagowania na bezprecedensowy kryzys bezpieczeństwa w Europie, wywołany napaścią Rosji na Ukrainę, w tym planach dalszego wsparcia politycznego, militarnego i gospodarczego dla Kijowa. Istotnym tematem rozmów była także współpraca trzech krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w kontekście procesu rozszerzenia Sojuszu o Szwecję i Finlandię oraz przygotowań do czerwcowego szczytu NATO, w tym prac nad nową Koncepcją Strategiczną. Ministrowie omówili również potencjał dalszego zacieśnienia współpracy w ramach Trilogu oraz perspektywy rozszerzenia jej formuły, wskazując, że format ten udowodnił swoją użyteczność w ciągu 10 lat funkcjonowania (2012-2022). Podkreślili bardzo dobrą współpracę polityczną i wojskową trzech państw - Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa ze strony agresywnej polityki Rosji – podkreślił minister.
Szefowie dyplomacji trzech krajów wiele uwagi poświęcili sytuacji bezpieczeństwa w regionie. – Z zadowoleniem przyjmuję, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec agresji Rosji na Ukrainę i jej implikacji dla Gruzji i Mołdawii. Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów – zadeklarował minister Zbigniew Rau.
Ministrowie odnieśli się także do procesu adaptacji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach przygotowań do szczytu NATO w Madrycie. – Z zadowoleniem odnotowuję zrozumienie naszych trzech państw co do potrzeby dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym w zakresie przekształcenia obecnej formuły „wysuniętej obecności” („forward presence”) w stałą „wysuniętą obronę” („forward defence”) i związanego z tym znaczącego zwiększenia obecności wojskowej – podkreślał minister Rau.
Ministrowie zostali przyjęci przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Spotkanie stanowiło okazję do omówienia aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa w kontekście nadchodzącego szczytu NATO. W programie wizyty Ministra Raua znalazły się również konsultacje bilateralne polsko-tureckie i polsko-rumuńskie.
***
Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie odbyło się w kwietniu 2021 r. w Bukareszcie. Ministrowie zapowiedzieli, że kolejne konsultacje w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Warszawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mml/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.05.2022, 17:29 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |