Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wydarzenie to inspirowane było całościowym podejściem do pacjenta w krajach wysokorozwiniętych, ścisłą współpracą pomiędzy lekarzem, pacjentem i farmaceutą.
W krajach zachodnich opieka farmaceutyczna została wprowadzona wiele lat temu. To właśnie tam możemy zobaczyć pełną informację o wykonywanych usługach takich jak przegląd lekowy, poradnictwo zdrowotne, konsultacje w sprawie rzucania nałogów i wiele innych.
W Polsce farmaceuci postulowali o wdrożenie, śladem krajów europejskich, opieki farmaceuty nad pacjentem.
„Do tej pory apteki były postrzegane głównie jako miejsca zakupu leków - potwierdza Marcin Piskorski, prezes PharmaNet. - Po wejściu ustawy o zawodzie farmaceuty sytuacja zmieniła się i wprowadzane są świadczenia zdrowotne. W aptece prowadzone są usługi farmaceutyczne, w tym usługi zdrowotne. To bardzo ważna zmiana. Dla farmaceuty, ale przede wszystkim dla pacjenta. O co postulował PharmaNet”.
Zmiany zaczęły się już w lipcu 2021 r w momencie wejścia rozporządzenia dotyczącego szczepień. Od tej pory zaczęła się nowa era dla farmaceutów i dla pacjentów zgodnie z trendami europejskimi. Celem wprowadzonych zmian jest Pacjent w Centrum Uwagi i to właśnie przyświeca wprowadzeniu zmian w systemie opieki farmaceutycznej.
Jednym z istotnych poruszanych tematów była opieka farmaceutyczna. Eksperci biorący udział w kongresie byli jednogłośni - w Polsce opieka farmaceutyczna powinna być wdrażana jak najszybciej. Według specjalistów, zaproszonych przez DOZ S.A. do udziału w kongresie, sytuacja pacjentów w naszym systemie zdrowotnym jest po prostu zła.
„Dług zdrowotny podczas COVIDu i obecnej sytuacji geopolitycznej powiększa się - mówi Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów. - Musimy zapewnić opiekę zdrowotną Polakom, jak i uchodźcom z zagranicy. To bardzo duże wyzwanie. A warto podkreślić, że liczba lekarzy w Polsce jest najniższa w całej Europie”.
Eksperci dopatrują się szansy poprawy sytuacji pacjentów we wprowadzeniu opieki farmaceutycznej. „Grupa zawodowa farmaceutów to kilkadziesiąt tysięcy doskonale wykształconych osób, które mają kompetencję, aby prowadzić poradnictwo zdrowotne” - mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska.
Na czym ma polegać opieka farmaceutyczna? Przede wszystkim to przegląd lekowy, ale również usługi prozdrowotne i poradnictwo.
„W krajach wysoko rozwiniętych pacjent ma kilkadziesiąt usług prozdrowotnych z których może skorzystać w aptekach” - podkreśla Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
Obecnie organizacje zrzeszające farmaceutów zaproponowały wprowadzenie 12 usług do aptek, m.in. szczepienia, poradnictwo, wypożyczanie drobnego sprzętu medycznego.
„Przeanalizowaliśmy, w jakim zakresie możemy deklarować wprowadzenie nowych usługi. Chcemy, aby to były usługi, których nikt nie oferuje lub są bardzo trudne osiągalne” - mówi Marcin Piskorski.
1 czerwca ruszył długo oczekiwany program pilotażowy przeglądu lekowego, który wdrażany jest w ramach opieki farmaceutycznej. W pilotażu bierze udział 75 aptek na terenie całego kraju i zostało objętych opieką 1000 pacjentów. Objęci pilotażem pacjenci to osoby dorosłe biorące przynajmniej 5 leków na receptę lub osoby po 75. roku życia zażywające 10 i więcej leków.
„To wydarzenie historyczne, kiedy pierwsi pacjenci siadają w pokojach do konsultacji przeglądu lekowego - mówi koordynator projektu dr hab. Neumann. - Wreszcie można powiedzieć, że pacjent rzeczywiście jest Pacjentem w Centrum Uwagi. Warto również podkreślić, że farmaceuci to grupa zawodowa najlepiej przygotowana i wykształcona do wykonywania takiej usługi”.
W ramach programu pilotażowego farmaceuta współpracuje z pacjentem i lekarzem. Udziela konsultacji na temat wprowadzonych do leczenia leków. Optymalizuje proces leczenia. W pilotażu bardzo istotną rolę odgrywa dialog pomiędzy lekarzem, pacjentem i farmaceutą. W tym wypadku farmaceuta powinien być partnerem lekarza, bo jest najlepiej wyspecjalizowaną osobą w dziedzinie wiedzy o lekach. To farmaceuta powinien stanąć obok lekarza i wzmacniać jego decyzje dotyczące leczenia. Całościowo spojrzeć na pacjenta i jego farmakoterapię. Rolą farmaceuty jest również wspierać pacjenta w decyzjach dotyczących wyboru leku bez recepty czy suplementów. W sytuacji, kiedy jest wielu leczących specjalistów, farmaceuta musi uporządkować farmakoterapię pacjenta.
„Jak widać, przegląd lekowy jest bardzo istotny dla zdrowia pacjenta i będzie stanowił o dalszym rozwoju innych usług z opieki farmaceutycznej” - podkreśla dr hab n. med. Agnieszka Neumann Podczaska.
„Uzupełnienie systemu zdrowotnego o opiekę farmaceutyczną poprawi na pewno jego kondycję i pozwoli zaoszczędzić wiele środków finansowych” - zaznacza dr n. farm. Piotr Brukiewicz, wiceprezes Śląskiej Okręgowej Izby Farmaceutycznej.
„Cieszę się, że możemy spotkać się na kongresie poświęconym pacjentowi i wymieniać poglądy, szukać rozwiązań, aby polepszyć sytuację pacjenta w Polsce. Mało jest takich inicjatyw - mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska. - Tym bardziej należą się podziękowania spółce DOZ S.A.”.
Sponsorem kongresu była spółka GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. (sponsor wiodący) oraz firmy Biofarm i Sandoz.
Źródło informacji: DOZ S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.06.2022, 13:16 |
Źródło informacji | DOZ S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |