Newsletter

MRiT: Minister Buda rozmawiał z minister handlu międzynarodowego Wlk. Brytanii o bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym gospodarek (komunikat)

11.07.2022, 20:29aktualizacja: 12.07.2022, 08:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wzmocnienie polsko-brytyjskich relacji gospodarczych w handlu i inwestycjach, również w obszarze zielonych technologii oraz wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę, a także wsparcie i odbudowa tego kraju to główne tematy dzisiejszego spotkania ministra Waldemara Budy z minister handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Anne-Marie Trevelyan.

Ministrowie poruszyli także kwestię dostępu do rynku oraz reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Szef MRiT zaznaczył, że w związku z kryzysem żywnościowym spowodowanym agresją wojskową Rosji na Ukrainę, Polska jako producent żywności może być samowystarczalna.

"Z troską obserwujemy sytuację na świecie. Staramy się ułatwiać dostawy rolno-spożywcze, szczególnie w obszarze Bliskiego Wschodu" – podkreślił minister rozwoju i technologii.

Uniezależnienie się gospodarek od rosyjskich surowców energetycznych

Minister Buda powiedział, że agresja Rosji na Ukrainę zaowocowała sankcjami i ograniczeniami w handlu, wskutek czego wzrost cen surowców energetycznych na giełdach światowych jeszcze bardziej przyspieszył.

"Konieczne jest szybkie uniezależnienie krajowych gospodarek od importowanych z Rosji i z innych krajów objętych sankcjami paliw kopalnych jak węgiel, ropa i gaz oraz pochodnych – LPG, olej napędowy, benzyna. Chodzi o dywersyfikację dostaw, inwestycje w moce produkcyjne, infrastrukturę liniową i magazynowanie oraz w alternatywne paliwa" - wskazywał minister Buda.

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Minister Buda poinformował minister Trevelyan, że elementem transformacji energetycznej naszego kraju, zgodnie z dokumentem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) jest w szczególności rozwój energetyki jądrowej oraz powstanie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Polsko-brytyjskie relacje gospodarcze

Wielka Brytania jest kluczowym partnerem gospodarczym Polski – od wielu lat jest jednym z najważniejszych odbiorców naszego eksportu (po Niemczech, Czechach i Francji). Obroty handlowe w 2021 r. wyniosły ponad 19 mld euro (wzrost o 2 proc.), podczas gdy polski eksport wzrósł o 6 proc. i – po spadku w 2020 r. – powrócił do wartości sprzed pandemii.

Dane handlowe za pierwsze cztery miesiące tego roku są także optymistyczne – notujemy szybkie odbicie zarówno polskiego eksportu (wzrost o 21 proc.), jak i importu (wzrost o 44 proc.).

"Po Brexicie przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych przedsiębiorców, z której wynika, że firmy szybko się uczą działania w nowych uwarunkowaniach. Nie odnotowujemy poważniejszych problemów w handlu z Wielką Brytanią" – podkreślił Waldemar Buda.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2022, 20:29
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii