Newsletter

MRiT: Minister Buda rozmawiał z minister handlu międzynarodowego Wlk. Brytanii o bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym gospodarek (komunikat)

11.07.2022, 20:29aktualizacja: 12.07.2022, 08:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wzmocnienie polsko-brytyjskich relacji gospodarczych w handlu i inwestycjach, również w obszarze zielonych technologii oraz wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę, a także wsparcie i odbudowa tego kraju to główne tematy dzisiejszego spotkania ministra Waldemara Budy z minister handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Anne-Marie Trevelyan.

Ministrowie poruszyli także kwestię dostępu do rynku oraz reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Szef MRiT zaznaczył, że w związku z kryzysem żywnościowym spowodowanym agresją wojskową Rosji na Ukrainę, Polska jako producent żywności może być samowystarczalna.

"Z troską obserwujemy sytuację na świecie. Staramy się ułatwiać dostawy rolno-spożywcze, szczególnie w obszarze Bliskiego Wschodu" – podkreślił minister rozwoju i technologii.

Uniezależnienie się gospodarek od rosyjskich surowców energetycznych

Minister Buda powiedział, że agresja Rosji na Ukrainę zaowocowała sankcjami i ograniczeniami w handlu, wskutek czego wzrost cen surowców energetycznych na giełdach światowych jeszcze bardziej przyspieszył.

"Konieczne jest szybkie uniezależnienie krajowych gospodarek od importowanych z Rosji i z innych krajów objętych sankcjami paliw kopalnych jak węgiel, ropa i gaz oraz pochodnych – LPG, olej napędowy, benzyna. Chodzi o dywersyfikację dostaw, inwestycje w moce produkcyjne, infrastrukturę liniową i magazynowanie oraz w alternatywne paliwa" - wskazywał minister Buda.

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Minister Buda poinformował minister Trevelyan, że elementem transformacji energetycznej naszego kraju, zgodnie z dokumentem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) jest w szczególności rozwój energetyki jądrowej oraz powstanie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Polsko-brytyjskie relacje gospodarcze

Wielka Brytania jest kluczowym partnerem gospodarczym Polski – od wielu lat jest jednym z najważniejszych odbiorców naszego eksportu (po Niemczech, Czechach i Francji). Obroty handlowe w 2021 r. wyniosły ponad 19 mld euro (wzrost o 2 proc.), podczas gdy polski eksport wzrósł o 6 proc. i – po spadku w 2020 r. – powrócił do wartości sprzed pandemii.

Dane handlowe za pierwsze cztery miesiące tego roku są także optymistyczne – notujemy szybkie odbicie zarówno polskiego eksportu (wzrost o 21 proc.), jak i importu (wzrost o 44 proc.).

"Po Brexicie przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych przedsiębiorców, z której wynika, że firmy szybko się uczą działania w nowych uwarunkowaniach. Nie odnotowujemy poważniejszych problemów w handlu z Wielką Brytanią" – podkreślił Waldemar Buda.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2022, 20:29
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ