Newsletter

Polityka i społeczeństwo

NBP: sprostowanie artykułu w "Newsweek Polska" z dnia 24 lipca 2022 r. (komunikat)

26.07.2022, 19:36aktualizacja: 27.07.2022, 09:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NBP informuje:

W związku z artykułem pt. "Adam Glapiński Klapa Glapy" ("Newsweek Temat z okładki", s. 9 – 12) autorstwa Pani Renaty Grochal i Pana Radosława Omachel, opublikowanym w Newsweek Polska, nr 30/2022 (25-31-07.2022 r.), a także na stronie internetowej tego tygodnia w dniu 24 lipca 2022 r., informuję, że w szczególności następujące informacje odnoszące się do wykonywania konstytucyjnych i ustawowych zadań Narodowego Banku Polskiego oraz organów banku centralnego i jego pracowników, nie są prawdziwe:

- "część analiz dla zarządu NBP i Rady Polityki Pieniężnej została okrojona do samych liczb, bez opisu sytuacji" – bowiem analizy ekonomiczne służą badaniu zjawisk i procesów gospodarczych, a ich wyniki zawsze są przedstawiane opisowo, w przeciwnym razie analizy te nie mogłyby realizować swoich podstawowych funkcji; materiały przygotowywane na posiedzenia RPP standardowo składają się zarówno z obszernych części analityczno-opisowych oraz danych statystycznych i nie zostały w żaden sposób "okrojone";

- "jeśli pracownik NBP chce jechać na zagraniczną konferencję, musi wziąć urlop i pojechać za własne pieniądze. By wziąć udział w konferencjach zagranicznych online, trzeba mieć zgodę specjalnego departamentu" – bowiem udział pracowników w konferencjach zagranicznych finansowany jest zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami dot. podróży służbowych; pracodawca pokrywa wszelkie koszty podróży i podnoszenia kwalifikacji, jeśli uzna za zasadny – ze względu na potrzeby pracodawcy – udział pracownika w danym wydarzeniu, uczestnictwo pracowników w konferencjach zagranicznych online wymaga zgody pracodawcy, gdyż wiąże się ze zwolnieniem ze świadczenia pracy na czas udziału w tym wydarzeniu, oraz koniecznością poniesienia przez pracodawcę wymaganych opłat , np. koszt udziału, licencji;

- "Glapiński (…) profesurę zrobił przed 1989 rokiem" – bowiem Pan prof. Adam Glapiński uzyskał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych w dniu 6 grudnia 2013 r. a habilitację w dziedzinie nauk ekonomicznych – w dniu 31 maja 2004 r.;

- "Glapiński kazał przywieźć je [złoto] do Polski, bo ktoś mu powiedział, że Brytyjczycy podmieniają nasze sztabki na mniejsze." – bowiem złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane w postaci sztab London Good Delivery na tzw. allocated account, co oznacza, że każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera; najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu 2019 r.; decyzja o przeniesieniu blisko połowy rezerw złota NBP do Polski była powiązana z wcześniejszymi decyzjami Zarządu NBP, dotyczącymi zwiększenia zasobu złota NBP łącznie o 125,7 ton w latach 2018-2019 oraz wynikającej z tego potrzeby dywersyfikacji miejsc przechowywania kruszcu, zgodnie z praktyką stosowaną przez banki centralne.

- "Pytany, dlaczego nie możemy trzymać złota w Bundesbanku, powiedział, że u Żyda złota trzymać nie będzie – twierdzi jeden z dobrze zorientowanych rozmówców" – bowiem NBP posiada wieloletnią bardzo dobrą współpracę z Bundesbankiem, w szczególności w zakresie bankowości korespondenckiej, jednak możliwość przechowywania złota w jego skarbach nie była brana pod uwagę, gdyż niemiecki bank centralny nigdy nie oferował takiej usługi NBP;

- "Szpunar od lat pracuje w NBP, za poprzednich prezesów Sławomira Skrzypka i Marka Belki nie mógł zrobić jednak kariery" – bowiem Pan dr Piotr Szpunar w 2002 r. został zastępcą dyrektora Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych, w 2007 r. został dyrektorem Departamentu Systemu Finansowego, a w 2014 r. doradcą Prezesa NBP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2022, 19:36
Źródło informacji NBP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ