Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Cyfryzacja KPRM informuje:
Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego b.r. został dodany do katalogu dokumentów pobytowych. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży, uprawnia do przekraczania polskich granic.
Od kilku dni obywatele Ukrainy mają możliwość wygodnego i bezpiecznego poświadczania legalności swojego pobytu w Polsce za pomocą smartfona, w sposób całkowicie cyfrowy. To kolejny element wsparcia, jakie oferujemy naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy. Niedawno uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl, który pomaga w znalezieniu, sprofilowanej pod konkretnego kandydata, oferty pracy w naszym kraju. Już ponad milion obywateli Ukrainy posiada polski numer PESEL, a blisko pół miliona profil zaufany – klucz do polskiej e-administracji. To dzięki nim Ukraińcy mogą korzystać z DIIA.pl. W ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost zainteresowania aplikacją. Dokument pobrany został już ponad 80 tys. razy i ta liczba szybko rośnie. Bardzo cieszy, że nasi przyjaciele z Ukrainy chętnie korzystają ze wszystkich narzędzi, jakie im oferujemy – podkreślił minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji.
Ukraina jest wdzięczna Polsce za wsparcie nie tylko na polu wojskowym, humanitarnym i gospodarczym, ale także w zakresie integracji cyfrowej dla Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy pogłębiać naszą współpracę cyfrową oraz że jest to jeden z naszych pierwszych wspólnych projektów cyfrowych z krajami UE – powiedział Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy.
Z Diia.pl do strefy Schengen
Aby uregulować kwestię przemieszczania się obywateli Ukrainy w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, 12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce. Informacje na temat dokumentu zostały jednocześnie przesłane do państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych strefy Schengen.
Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl po uzyskaniu numeru PESEL oraz aktywowaniu profilu zaufanego. Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać w urzędzie, przy okazji wnioskowania o nadanie polskiego numeru PESEL. Jeśli nie zrobiło się tego od razu, można udać się do tego samego punktu w którym uzyskało się PESEL i zawnioskować o profil zaufany. Wniosek taki można złożyć również w punkcie potwierdzającym lub dowolnym urzędzie gminy – wtedy jednak wymagany jest paszport, jako dokument potwierdzający.
Obywatele Ukrainy, którzy mają nadany PESEL i posiadają ważny paszport mogą także złożyć wniosek online o nadanie profilu zaufanego, a następnie potwierdzić go w punkcie potwierdzającym lub też mogą potwierdzić profil zaufany samodzielnie, o ile posiadają konto w jednym z wybranych banków.
Dokument DIIA.pl pobrany został dotąd już ponad 80 tysięcy razy.
Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl?
Każda osoba, która:
- ma ukraińskie obywatelstwo,
- jest pełnoletnia,
- przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
- ma nadany numer PESEL,
- ma aktywny profil zaufany.
Jak aktywować aplikację?
- w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
- jeśli masz już nadany numer PESEL, ale nie wnioskowałeś od razu o dostęp do profilu zaufanego, zwróć się o niego w dowolnym urzędzie - najlepiej w tym samym, w którym otrzymałeś PESEL,
- pobierz i uruchom aplikację mObywatel,
- zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
- aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego,
- jeśli zapomniałeś hasła do profilu zaufanego, zawsze możesz go odzyskać podając swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Jej wydawcą jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Można ją pobrać z oficjalnych sklepach z App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem:
- Android 6.0 (wzwyż)
- iOS 13.0 (wzwyż)
Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: gov.pl/mobywatel/ua.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.07.2022, 19:55 |
Źródło informacji | Cyfryzacja KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |