Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś w siedzibie MRiRW z przedstawicielami organizacji rolniczych z Polski, Niderlandów, Grecji i Litwy. Tematem spotkania były inicjatywy wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe Europy.
Witając gości, wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na wyzwania, przed którymi obecnie stoi sektor rolny w Polsce i w UE.
Wyzwania i priorytety rolnictwa
Dzisiejsze wyzwania rolnictwa wynikają z wojny w Ukrainie, rosnących kosztów środków produkcji, ambitnych celów redukcyjnych Europejskiego Zielonego Ładu oraz wzrostu importu rolno-spożywczego z państw, które nie stosują tak restrykcyjnych standardów dotyczących środowiska i dobrostanu zwierząt jak w Unii Europejskiej.
– Bardzo dużą wagę przywiązuję do regularnego dialogu ze środowiskiem rolników i producentów rolno-spożywczych, ponieważ zachodzące procesy w skali globalnej i unijnej będą miały bezpośredni wpływ na te środowiska – stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że w obecnej sytuacji najważniejszym zadaniem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.
– Europa jest bezpieczna żywnościowo, a priorytetem rolnictwa jest utrzymanie tego bezpieczeństwa i zapewnienie rentowności produkcji rolnej. Konieczne jest przeciwdziałanie wzrostowi cen żywności i środków produkcji oraz ściślejsza konstruktywna współpraca międzynarodowa – powiedział polski minister rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk dodał, że w obliczu aktualnych wyzwań nie należy podejmować żadnych działań, które spowodowałyby zmniejszenie produkcji rolnej.
– Prognozowany bilans żywności dla Afryki jest niepokojący. Minister rolnictwa Ukrainy mówi o plonach niższych co najmniej o połowę (…). Wobec takiej sytuacji nie możemy ograniczać w Europie produkcji żywności – podkreślił wicepremier Kowalczyk.
Dodał, że takie działania mogą mieć wręcz dramatyczne konsekwencje.
– W obecnej sytuacji, kiedy wojna w Ukrainie powoduje realny 50-procentowy spadek plonów zbóż, podejmowanie działań ograniczających produkcję rolną w Europie jest nieodpowiedzialne i może mieć dramatyczne skutki w skali globalnej. Suwerenność żywnościowa jest najwyższym priorytetem Polski, na równi z bezpieczeństwem militarnym i energetycznym – podkreślił wicepremier Kowalczyk.
Sytuacja w Holandii i projekty KE
Przedstawiciele holenderskich rolników przedstawili problemy rolnictwa w Niderlandach, gdzie rolnicy masowo protestują przeciwko działaniom rządu zmierzającym do likwidacji gospodarstw rolnych i drastycznych ograniczeń produkcji żywności wynikających z polityki azotanowej, której celem jest m.in. zmniejszenie zanieczyszczenia wód gruntowych azotanami pochodzenia rolniczego.
– Wiem, co dzieje się w Holandii. Będę wspierał na forum UE stanowisko holenderskich rolników w zakresie utrzymania produkcji i mam nadzieję, że ich rząd zmieni zdanie – mówił szef polskiego resortu rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk podczas spotkania podkreślał, że nie popiera planów Komisji Europejskiej dotyczących gwałtownej redukcji stosowania środków ochrony roślin.
– Kwestionuję niedawne projekty Komisji Europejskiej dotyczące szybkiego wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. To spowoduje spadek produkcji – powiedział polski minister rolnictwa.
Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Komisja także w kontekście zapewnienia uczciwych warunków konkurencji na wolnym rynku, powinna brać pod uwagę zróżnicowane, w poszczególnych regionach świata, sposoby produkcji rolnej.
Wicepremier Kowalczyk poinformował również o wielkości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych.
– Polska szczyci się wzrostem eksportu corocznie o kilka – kilkanaście procent. To efekt ciężkiej pracy polskich rolników, abyśmy w Europie czuli się bezpiecznie – powiedział wicepremier.
Współpraca z organizacjami rolniczymi
Przedstawiciele polskich, greckich i litewskich organizacji rolniczych wyrazili zdecydowane poparcie dla działań holenderskich rolników. Zadeklarowali gotowość zacieśnienia współpracy w ramach Copa-Cogeca i innych międzynarodowych organizacji rolniczych oraz zwiększenia wysiłku na rzecz obrony interesów rolnictwa i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Europy.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił znaczenie dialogu z rolnikami, którego przejawem jest m.in. współpraca z organizacjami rolniczymi.
– Cieszę się ze spotkań z rolnikami i współpracy z organizacjami rolniczymi, a także z tego że głos polskich rolników jest ważny w Copa-Cogeca. Dziękuję za godne, klarowne przedstawianie naszych stanowisk na unijnym forum – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk poinformował, że będzie wspierał działania organizacji rolniczych zmierzające do przeciwdziałania spadkowi produkcji rolnej w Europie.
– Będę szukał wśród ministrów krajów UE sojuszników – niektórych już znalazłem – dla naszego stanowiska dotyczącego zatrzymania działań, które mogłyby doprowadzić do redukcji produkcji żywności w UE. Jest to nasze wspólne, ważne zadanie – powiedział wicepremier Kowalczyk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ewes/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.07.2022, 18:55 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |