Newsletter

KNM 2022: europejski rynek baterii litowo-jonowych wzrośnie 50-krotnie w ciągu najbliższych 10 lat

15.09.2022, 09:42aktualizacja: 15.09.2022, 10:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSPA
PSPA
Polska jest liderem w Europie i piątym krajem na świecie pod względem produkcji ogniw litowo-jonowych, rynku z ogromnym potencjałem wzrostu, który zdaniem ekspertów jest kluczem do zapewnienia niezależności energetycznej Europie. „Jeżeli nasze gigafabryki zostaną uruchomione na czas, do 2030 r. dostarczą 90 proc. baterii potrzebnych unijnej gospodarce” – powiedział Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobliności w Łodzi.

Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Baterii (EBA) pokazują, że dynamicznie rozwijający się rynek baterii w Europie jest wart 250 mld euro i docelowo wygeneruje 3-4 mln nowych miejsc pracy. Prowadzone są inwestycje w wytwórnie akumulatorów - 111 wielkoskalowych projektów przemysłowych, których łączny koszt wynosi ponad 160 mld euro. Natomiast w Akademii EBA kształci się kadra menedżerska – przeszkolono już 35 tys. osób.

„W Europie poszukiwana jest lokalizacja dla 25 projektów bateryjnych. Musimy stworzyć wystarczająco atrakcyjne warunki, by przyciągnąć te inwestycje do Polski” - wskazała–Ilona Antoniszyn, Head of Group Office, Government Relations and Public Policy w Volkswagen Group Polska.

Duże inwestycje powstają również w Polsce - jak otwarta 12 września 2022 r. w Pszczynie nowoczesna fabryka stacji ładowania pojazdów elektrycznych i magazynów energii. Inwestorem jest polska spółka ZPUE S.A.

„Jesteśmy największym w Polsce producentem stacji transformatorowych i liderem w produkcji rozdzielni średnich i niskich napięć. ZPUE to 35 lat historii, 3 tys. zaangażowanych pracowników i tysiące dostarczonych urządzeń. Te kompetencje pozwalają nam wierzyć, że fabryka, która będzie dostarczała urządzenia dla szybko rozwijającego się sektora elektromobilności, odniesie wielki sukces” – podkreślił Michał Wypychewicz, prezes zarządu ZPUE S.A.

Z taśm produkcyjnych fabryki w Pszczynie rocznie zjedzie kilka tysięcy ładowarek DC i AC o mocy od 50 do 350 kW.

„Mówimy tak naprawdę o centrum elektromobilności. Ta ładowarka i ten magazyn to pokłosie pracy kilkudziesięciu inżynierów, to zbudowanie łańcucha dostaw i jeszcze bardziej skuteczne zarządzanie całym procesem produkcji. Widzimy potencjał, bo e-mobility to kilkadziesiąt terawatogodzin, które muszą zostać wyprodukowane i dostarczone” – wyjaśnił Michał Stępień, wiceprezes zarządu ZPUE S.A.

Polska jest europejskim liderem w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, odpowiadającym za ok. 30 proc. produkcji w UE i krajem atrakcyjnym dla inwestorów i partnerów biznesowych w sektorze elektromobilności.

„Akumulatory do samochodów elektrycznych to wielki biznes przyszłości. Polska może zachować pozycję czołowego producenta w Europie, ale np. na Węgrzech jest coraz więcej wytwórców baterii, tak więc Polska powinna zachęcić potencjalnych inwestorów atrakcyjną polityką dla firm zagranicznych” – powiedział Xiaomin Ma, członek zarządu Capchem Poland.

Produkcja baterii nie przekłada się jednak na szybki rozwój infrastruktury ładowania w Polsce. Raport Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych pokazuje, że do 2035 r. moc zainstalowanej ogólnodostępnej infrastruktury ładowania powinna wzrosnąć 34-krotnie.

Jest to konsekwencja przyjętego 22 czerwca 2022 r. rozporządzenia AFIR, który w ramach unijnego pakietu „Fit for 55” zobowiązuje kraje UE do powiązania rozwoju floty samochodów elektrycznych ze wzrostem mocy publicznej infrastruktury ładowania. W przypadku Polski wiąże się to z koniecznością zwielokrotnienia nakładów na rozwój sieci ogólnodostępnych ładowarek – z obecnej mocy 77 MW do 2613 MW w 2035 r.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce to zaledwie 5 proc. rynku motoryzacyjnego, tymczasem w Niemczech ponad 25 proc. rejestrowanych samochodów to elektryki. Rozporządzenie AFIR zakłada powstanie do 2035 r. 1 mln punktów ładowania w Europie oraz zapewnienie dla każdego samochodu elektrycznego 1 kW mocy ładowania i 0,66 kW dla każdej hybrydy typu plug-in.

„Zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych, który zostanie wprowadzony w 2035 r., jest realny, dlatego rynek pojazdów elektrycznych musi przyspieszyć. Potrzebne są daleko idące zmiany jak dostosowanie sieci przesyłowej czy interoperacyjność w dostępie i płatnościach – od 2035 r. za ładowanie samochodu pow. 50 kW zapłacimy tylko kartą” – wyjaśnił Patrick Krizansky, prezes Słowackiego Stowarzyszenia Samochodów Elektrycznych (SEVA)

W trakcie debat i warsztatów dyskutowano również o roli OZE w segmencie e-mobility, technologii jazdy autonomicznej, bezpieczeństwie pożarowym samochodów elektrycznych, recyklingu baterii oraz strategii rozwoju nowej mobilności, a także poruszono kwestie związane z tworzeniem miejskich stref czystego transportu.

Odbyły się także posiedzenia komitetów merytorycznych PSPA: ds. logistyki i transportu, ds. ogólnodostępnych stacji ładowania, ds. nowej mobilności oraz Komitetu Bateryjnego.

Podczas posiedzenia komitetu PSPA ds. nowej mobilności zostały przedstawione rekomendacje dla rozwoju nowej mobilności w Polsce. Należą do nich m.in: prawne zdefiniowanie i skodyfikowanie nowej mobilności, by objęte nią zostały również pojazdy współdzielone (carsharing, elektryczne rowery i hulajnogi); uprzywilejowanie nowej mobilności w przestrzeni miejskiej; współdzielenie danych dotyczących poruszania się w transporcie publicznym i prywatnym; stworzenie ogólnopolskiego cyfrowego systemu licencji taksówkowych; opracowanie przepisów dla pojazdów autonomicznych; wprowadzenie przez firmy pakietów mobilności dla pracowników; integracja z infrastrukturą parkowania i ładowania, a także wprowadzenie ubezpieczenia OC dla użytkowników pojazdów współdzielonych.

Wydarzenie zwieńczyła Gala, podczas której nagrodę Samochodu Elektrycznego Roku otrzymał Ford Mustang Mach-E oraz przyznano nagrody „e-Mobility Media Awards” dziennikarzom i redakcjom najbardziej zaangażowanym w rzetelne informowanie o elektromobilności.

Dziennikarzem Roku został Mateusz Żuchowski z Grupy WP, Nagrodę Grupy Medialnej Roku otrzymała Polska Press, Medium Branżowym Roku został portal Moto.pl, Medium Lokalnym Roku Dziennik Bałtycki, Nagroda Marki Roku w kategorii motoryzacja trafiła do Tesli, a Nagrodę Marki Roku w kategorii infrastruktura otrzymał Orlen Charge, Grupą Motoryzacyjną Roku została Grupa Volkswagen.

Przyznano również nagrody dziennikarzom: Adamowi Woźniakowi, Marcinowi Bołtrykowi, Piotrowi Wielgusowi i Katarzynie Dziewickiej, wyróżniono kanał CaroSeria na YouTube, Volvo Trucks za Kampanię Roku oraz Toyota News/Lexus News za Najlepszą Współpracę z Mediami. Wydarzeniem Medialnym Roku został cykl szkoleń Mercedes EQ Tour, a Nagroda specjalna EV Klub Polska trafiła do Hyundai Polska.

Kongres Nowej Mobilności - wydarzenie, które łączy kupujących i sprzedających w całym łańcuchu wartości zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu, odbył się w dniach 12-14 września 2022 r. w Łodzi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.09.2022, 09:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ