Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opinii Roberta Perkowskiego na przyszłość energetyki w najbliższych latach będą wpływały: kryzys surowcowy wywołany rosyjską agresją na Ukrainę i związana z nim duża destabilizacja na rynkach gazu oraz europejski Zielony Ład, którego ogłoszenie było jednym z punktów zwrotnych w procesie transformacji energetycznej w UE.
„Transformacja energetyczna musi jednak zostać przeprowadzona w taki sposób, żeby ostateczna cena nośników energii była akceptowalna zarówno gospodarczo, jak i społecznie, jednak przede wszystkim muszą zostać zagwarantowane bezpieczne i ciągłe dostawy energii na rynku” – uważa wiceprezes PGNiG.
Jego zdaniem dobrą alternatywą w okresie dochodzenia do gospodarki zeroemisyjnej jest gaz ziemny.
„Patrząc w przyszłość, do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie, ponieważ na dzień dzisiejszy nie mamy technologii, która pozwoliłaby magazynować czystą energię elektryczną w okresach dłuższych niż godzinowe, tak więc opierając się na OZE, musimy systemowo pokryć dodatkową niestabilność wynikającą z różnic w podaży” – wyjaśnił.
Perkowski dodał, że jesteśmy, jako państwo polskie, zabezpieczeni w kwestii dostaw gazu, ponieważ zapewniają je kontrakty długoterminowe w postaci gazu skroplonego sprowadzanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, który umożliwia sprowadzanie gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego – z własnego wydobycia oraz kontraktów zawartych z działającymi tam firmami wydobywczymi.
We wtorek, 27 września w tłoczni gazu w Goleniowie odbyła się uroczystość symbolicznego uruchomienia gazociągu Baltic Pipe, który od 1 października będzie przesyłał gaz ziemny z ograniczoną początkowo przepustowością. Pełną zdolność przesyłową – 10 mld m sześc. gazu, zgodnie z zapowiedziami operatorów, system osiągnie z końcem listopada br.
„W tym roku wykorzystamy pełną zaoferowaną przepustowość, a w 2023 roku przez Balitc Pipe, sprowadzimy co najmniej 6,5 mld m sześc. gazu” – powiedział Perkowski.
Wiceprezes PGNiG wskazał również, że eksploatacja znajdujących się w Polsce złóż gazu ziemnego pozwala na pokrycie około 20 proc. krajowego zapotrzebowania.
„Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to przede wszystkim firma, która zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wydobycie krajowe w tych trudnych czasach jest niezwykle ważne, bo ten gaz jest u nas, nie trzeba go sprowadzać i co ważne jest wydobywany przez polskich pracowników, polskie firmy współpracujące z nami” - podkreślił.
Gaz ziemny nie jest jedynym gazem w obszarze zainteresowania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z zieloną transformacją, pracuje nad rozwojem rynku paliw nisko- i bezemisyjnych, jak wodór i biometan.
„Na ekonomicznie uzasadnione wytwarzanie wodoru trzeba jeszcze chwilkę poczekać, natomiast jeżeli mówimy o biogazie, biometanie – dziś są one przedmiotem prac badawczo-rozwojowych, projektów pilotażowych i już faktycznych wdrożeń prowadzonych w wielu instytucjach naukowych i przedsiębiorstwach takich jak PGNiG” – powiedział Robert Perkowski.
VIII Kongres Energetyczny DISE pod hasłem „Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji” odbył się w dniach 28-29 września 2022 r. we Wrocławiu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 30.09.2022, 09:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |