Newsletter

Pierwszy w Polsce pomnik ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938 - wzniesiony w Sokołach na Podlasiu

29.11.2022, 09:20aktualizacja: 29.11.2022, 09:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Piękno Życia/Arkadiusz Kaczor (1)
Fundacja Piękno Życia/Arkadiusz Kaczor (1)
W związku z minioną 85. rocznicą tak zwanej operacji polskiej NKWD, przeprowadzonej przez Sowietów w latach 1937-1938, w Sokołach na Podlasiu trwa budowa pierwszego w Polsce pomniku ofiar owej zbrodni. Ponadto zaplanowano spotkanie naukowe poświęcone zagadnieniu owego zapomnianego ludobójstwa i eksterminacji naszych rodaków. Zdaniem Fundacji Piękno Życia, mimo że jest to jedna z największych zbrodni ludobójczych XX wieku, w świadomości współczesnych mieszkańców Polski pozostaje praktycznie nieutrwalona. Tymczasem przypominanie i uzmysławianie Polakom stalinowskich zbrodni powinno nieprzerwanie trwać. Według Fundacji fakt, że w Polsce nie było dotąd miejsca upamiętniającego ofiary operacji polskiej NKWD, jest dowodem na to, że istniała taka potrzeba.

Zdaniem Fundacji wiedza o zbrodniach wojennych na ludności narodowości polskiej jest niezbędna, zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń, gdy spadkobiercy ZSRR po raz kolejny sięgają po wypróbowane metody eksterminacji.

„Z uwagi na naszą działalność mającą na celu dbanie o zdrowie, również psychiczne, Polaków, wiemy, jak istotne jest budowanie świadomości patriotycznej” - zaznacza dr Sławomir Jakima z Fundacji Piękno Życia, która wystąpiła z pomysłem organizacji konferencji naukowej w dniu odsłonięcia pomnika ofiar.

Co istotne, pomnik w Sokołach jest pierwszym monumentem upamiętniającym ofiary operacji polskiej NKWD 1937-1938 - a jego budowa nie doszłaby do skutku bez inicjatywy i wsparcia premiera Mateusza Morawieckiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Powstanie pomnika ofiar operacji polskiej NKWD w Sokołach ma swoje podłoże nie tylko w oczywistej potrzebie pielęgnowania pamięci o tym tragicznym zdarzeniu.

„Tereny te były również dotknięte prześladowaniami ze strony sąsiada zza wschodniej granicy. Czyni to niniejszą inicjatywę tym bardziej uzasadnioną” - podkreśla wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski i dodaje: „Monument został wzniesiony w parku przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach, gdzie na co dzień spotykają się okoliczni mieszkańcy - szczególnie młode osoby, które korzystają z pobliskiej infrastruktury rekreacyjnej. Niech będzie to kolejny przyczynek do tego, by młodzież wzrastała w duchu miłości do ojczyzny i szacunku dla jej przeszłości”.

Harmonogram wydarzenia, 8 grudnia 2022 roku:

10:15 Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Sokołach

11:00 Uroczyste odsłonięcie pomnika na placu przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach

12:00 Konferencja „Byliście - jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”

W spotkaniu naukowym zorganizowanym w dniu odsłonięcia pomnika, wezmą udział badacze od lat zajmujący się analizą tej zbrodni i czynnie przywracający pamięć o niej w swych publikacjach i wystąpieniach oraz na łamach prasy. Program konferencji: „Byliście - Jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej 1937-1938” zawiera następujące wystąpienia:

12:00-12.30 Powitanie gości;

12:30-12:50 Wystąpienie Andrzeja Chwaliboga - twórcy pomnika;

12:50-13:10 „Polacy - pierwszy naród ukarany” - prof. Mikołaj Iwanow;

13:10-13:30 „>>Operacja antypolska<<, druga największa część ludobójstwa Wielkiego Terroru - administracja zbrodni” - dr Tomasz Sommer;

13:30-13:50 „Edukacyjna ideologizacja Polaków na Białorusi - wychowanie czerwonych Polaków” - dr Andrzej Biały;

14:30-14:50 „Wykonawcy rozkazu nr 00485” - dr Maciej Maciejowski;

14:50-15:10 „Od autonomii do genocydu - losy Polaków sowieckiej Mińszczyzny. Polski Rejon Narodowościowy (Dzierżyński) i polska autonomia sowiecka w BSRS - geneza i zniszczenie” - prof. Zdzisław Julian Winnicki;

15:10-15:30 „Sowieckie prawo karne czasów Wielkiego Terroru” - prof. Piotr Fiedorczyk.

Uroczystość odsłonięcia pomnika ma charakter otwarty.

Źródło informacji: Fundacja Piękno Życia

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2022, 09:20
Źródło informacji Fundacja Piękno Życia
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ