Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Mołdawia i Rumunia to dwie najbardziej prawdopodobne lokalizacje jednostek, które zasilą ukraińską sieć energetyczną.
LONDYN, 26 stycznia 2023 r. /PRNewswire/ -- Spółka Karpowership podpisała porozumienie z państwowym dostawcą JSC Energy Company of Ukraine (ECU) w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie dostaw elektryczności i przyspieszenia wykorzystania pływających elektrowni do złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie.
Spółka Karpowership, która zapewnia niezawodne i elastyczne pływające rozwiązania energetyczne w 13 krajach oraz ECU -- nabywca, sprzedawca i dostawca zasobów energetycznych -- będą pracować wspólnie z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi w celu przygotowania i sfinansowania wdrożenia 500 MW mocy, co wystarczy do zasilenia przeszło 1 miliona gospodarstw domowych.
Wśród rozważanych opcji są pływające elektrownie, znane jako Powership, które mogłyby zakotwiczyć u wybrzeży Mołdawii i Rumunii przekazując stamtąd energię do ukraińskiej sieci poprzez linie przesyłowe. Spółki Karpowership i ECU będą prowadzić rozmowy z władzami Mołdawii i Rumunii w celu oceny wykonalności tych przedsięwzięć.
„Karpowership z przyjemnością nawiązuje współpracę z ECU w celu złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie” – powiedział Zeynep Harezi, dyrektor handlowy Karpowership. - Elektrownie pływające Powership są szybkim, niezawodnym i elastycznym rozwiązaniem dla występujących w Ukrainie niedoborów energii. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w uzyskaniu niezbędnych mocy wytwórczych w jak najkrótszym czasie”.
Obie strony uzgodniły, że będą odbywać regularne spotkania w celu wspólnego przygotowania i wdrożenia projektu i współpracy w zakresie zabezpieczenia niezbędnych pozwoleń i zgód do współpracy w tym zakresie z podmiotami zewnętrznymi, w tym organizacjami międzynarodowymi.
„System energetyczny Ukrainy poważnie ucierpiał z powodu 12 ogromnych ataków sił rosyjskich, które spowodowały zniszczenie infrastruktury energetycznej i przerwy w dostawach prądu. Gdy nadal trwa wojna, budowanie nowych elektrowni w celu odzyskania utraconej lub obniżonej zdolności produkcyjnej jest niewykonalne, musimy więc przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom obecnego kryzysu” – powiedział dyrektor generalny ECU Witalij Butenko.
„Technologia Karpowership pozwala na szybkie wdrożenie nowych mocy wytwórczych i przesyłanie energii do ukraińskiej sieci. Sądzimy, że może to przynieść rewolucję w zakresie rozwiązania ukraińskiego kryzysu energetycznego w czasie, gdy nasza infrastruktura jest atakowana przez Rosjan” – dodał Butenko.
Spółka Karpowership prowadzi już działalność w Afryce, Nowej Kaledonii i Brazylii i jest w trakcie rozmów z przedstawicielami kilku europejskich krajów w związku z dostawą nawet 2 GW energii elektrycznej za pośrednictwem statków Powership, które pomogą złagodzić kryzys energetyczny w regionie.
Flota Karpowership obejmuje 36 pływających elektrowni Powership, które można podłączyć bezpośrednio do sieci energetycznej danego kraju z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury w czasie krótszym niż 30 dni.
Elektrownie pływające Powership są tańsze, szybsze i bardziej elastyczne niż elektrownie lądowe i pozostawiają minimalny ślad ekologiczny po ich wycofaniu z eksploatacji. Wystarczy je odłączyć i przenieść tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Jednostki spółki Karpowership mogą korzystać z wielu paliw, pracując na skroplonym gazie ziemnym, niskosiarkowym oleju napędowym lub biodeslu.
Ponieważ pływające elektrownie Powership są dostarczane z kompletem niezbędnej infrastruktury, nie są one uciążliwe dla lokalnych społeczności na wybrzeżu.
Więcej informacji o spółce Karpowership i jej flocie pływających rozwiązań energetycznych można znaleźć na stronie: https://karpowership.com/en/.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1989974/KPS_ECU_MOU.jpg
KONTAKT:
e-mail: karpowership@actumllc.com
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.01.2023, 14:25 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |