Newsletter

Nauka i technologie

Skąd komórki po podziale znają swą “tożsamość” w organizmie?

05.03.2023, 08:00aktualizacja: 05.03.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komórki organizmu, wchodzące w skład przeróżnych tkanek, przechodząc podziały (mitozę), przekazują kolejnym pokoleniom komórek informację o swojej roli w organizmie. Badacze z warszawskiego instytutu pokazali, jak działają niektóre procesy odpowiedzialne za tzw. pozytywną pamięć genetyczną czy też pamięć transkrypcyjną. Badania te mają znaczenie również z punktu widzenia walki z nowotworami.

Chociaż komórki w jednym organizmie dysponują tym samym DNA, to nie wszystkie działają w ten sam sposób. Komórki nerwowe nawet z wyglądu nie przypominają komórek serca czy kości, a funkcje komórek w błędniku różnią się od roli komórek układu odpornościowego - albo np. komórek w kubkach smakowych na języku. Takie wyspecjalizowane komórki jednak co jakiś czas muszą się namnażać - w ramach mitozy, dając początek kolejnym pokoleniom komórek. A w procesie tym muszą jakoś przekazać informację o swojej "tożsamości". Nowe komórki, które pojawiają się w trzustce, muszą przecież skądś wiedzieć, że powinny raczej produkować enzymy trawienne, a nie - jak komórki siatkówki oka - przetwarzać informacje o świetle.

Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie w swojej publikacji w Cellular and Molecular Life (https://link.springer.com/article/10.1007/s00018-022-04651-1) zastanawiali się nad pytaniem, jak w komórce zapisywana jest jej "tożsamość" w organizmie.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95304%2Cskad-komorki-po-podziale-znaja-swa-tozsamosc-w-organizmie.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii