Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: naukowczynie i prawniczki dostrzegają nierówności w środowiskach zawodowych

08.03.2023, 11:38aktualizacja: 08.03.2023, 11:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według prawniczek cytowanych przez serwis Prawo.pl w dobrym tonie jest wybrać na pewne stanowiska kobietę, zwłaszcza tam, gdzie trzeba dużo pracować. Ale tam, gdzie trzeba sprawować władzę, dobiera się mężczyzn.

Jak wynika z raportu „Nauka w Polsce 2022”, cytowanego przez Prawo.pl, kobiety stanowiły 45 proc. osób prowadzących działalność badawczo rozwojową w instytucjach naukowych. Największy odsetek kobiet pracował w dziedzinie nauk medycznych oraz rolniczych (po 58 proc.). Stanowiły też nieco ponad 50 proc. personelu w naukach humanistycznych oraz społecznych - w pedagogice badaczek było 70 proc.

Prawo.pl wskazuje, że dużo mniej kobiet zajmuje się naukami inżynieryjno-technicznymi - według raportu działalność badawczo rozwojową prowadziło tam 28 proc. kobiet. Choć kobiet z tytułem magistra/magistra inżyniera i stopniem doktora było 51 proc., to proporcje te zmieniają się na dalszych etapach kariery naukowej - w grupie doktorów habilitowanych udział kobiet wyniósł już tylko 42 proc. Natomiast wśród osób z tytułem profesora kobiety stanowiły zaledwie 27 proc.

„W moich badaniach biograficznych naukowczynie, które symbolicznie osiągając profesurę, doszły do końca naukowej drogi, mówiły o uprzywilejowaniu mężczyzn, o tym, że czasem czuły się jak te niewidzialne pomocnice, które wykonują żmudną robotę, a potem śmietankę spijają ich koledzy” - wskazuje na łamach Prawo.pl dr Anna Knapińska, socjolożka z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej OPI, autorka książki „Kobiety w technonauce. Biografie zawodowe profesorek”.

Jak wynika z anonimowych wypowiedzi dla serwisu Prawo.pl, kobiety same siebie nie wspierają, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy potrafią dojść do porozumienia. Nie ma mechanizmów wspomagania się wzajemnego kobiet, które mogłyby reprezentować środowisko o władczych kompetencjach - wskazuje jedna z rozmówczyń Prawo.pl. Druga stwierdza jednak, że z naukowego marazmu wyciągnęło ją nic innego, jak właśnie wsparcie, które uzyskała od innych kobiet.

„Gdybym miała powiedzieć, kto mnie w życiu pchnął na dobry tor, to bezinteresownie kobiety i otrzymałam od nich podmiotowe traktowanie” - mówi.

Zdaniem rozmówczyń Prawo.pl sytuacja obecnie zmienia się. Według nich w dobrym tonie jest teraz wybrać na pewne stanowiska kobietę, zwłaszcza tam, gdzie trzeba dużo pracować. Ale tam, gdzie trzeba sprawować władzę dobiera się mężczyzn, a do mrówczej pracy - kobiety.

Około połowa przedsiębiorców w Polsce to kobiety, ponad połowa studentów prawa to kobiety, a jedynie około 30 proc. stanowią kobiety na stanowiskach partnerów w dużych kancelariach - informuje rozmówczyni Prawo.pl.

„Wątpliwe jest, aby z biegiem lat kobiety traciły ambicje, powód tego stanu rzeczy musi zatem tkwić gdzie indziej. Poza podprogowym stawianiem na mężczyzn, czyli sytuacją, w której na skutek setek lat nierównego traktowania kobiet, dziś mając do wyboru dwie osoby różnej płci o takich samych kompetencjach, wybieramy mężczyznę, przyczyn nierówności warto poszukać…w domu” - wskazuje adwokat Joanna Parafianowicz w serwisie Prawo.pl.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/student/kobiety-w-nauce-i-zawodach-prawniczych-bariery-dla-kariery,520184.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2023, 11:38
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ