Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Laboratoria Przyszłości” wraz z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami z innych resortów oraz agencji i fundacji.
„Wszystko to, co w nowych technologiach, ale także w kulturze, ma być tutaj łączone. Chcemy synergicznie wykorzystywać potencjały poszczególnych sektorów kultury i edukacji” – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji CRPK.
Według niego to przykład działalności państwa polegającej na wspieraniu pomysłów kreatywnych, czyli coś, co jest w tej chwili szalenie oczekiwane.
„Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, że cieszę się bardzo, iż powstało miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji” – dodał szef resortu kultury.
W ramach programu „Laboratoria przyszłości” szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt za ponad miliard złotych. Jak podkreślili inicjatorzy projektu „obiekt premium, czyli nowa warszawska Hala Laboratoria Przyszłości CRPK” daje możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych, kadry pedagogicznej i akademickiej.
Wicepremier Gliński przypomniał, że CRPK jest „instytucją kultury, która została powołana osiem miesięcy temu” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, pełnomocnikiem ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.
„Dziś realizuje szereg nowatorskich projektów z obszaru przemysłów kreatywnych” – dodał Gliński.
Z kolei szef MEiN, Przemysław Czarnek podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje projekt unowocześnienia polskich szkół.
„Dzięki niemu szkoła przyszłości jest już dziś. W każdej szkole podstawowej w Polsce, i tej najmniejszej w najmniejszej wiosce i tej największej w największym mieście, jest już Laboratorium Przyszłości, tzn. nowoczesna pracownia techniczna, informatyczna z najnowocześniejszym sprzętem. Takich laboratoriów nie ma w wielu krajach Europy Zachodniej” - oświadczył minister Czarnek.
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest wyjątkowym obiektem.
„Wpisujemy to miejsce na mapę punktów edukacyjnych, z których można korzystać w ramach innego, bardzo dużego projektu prowadzonego przez MEiN, programu >>Poznaj Polskę<< - przekazał szef resortu edukacji.
Jak wskazała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, „ostatnie lata to miliardowe inwestycje nie tylko w nowoczesną edukację, ale także w kulturę”.
„Inwestujemy w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego, które zostało zrealizowane pod egidą wicepremiera Piotra Glińskiego” – powiedziała pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.
Według niej Centrum to najtrwalszy z pomników, jaki możemy postawić zarówno nowoczesnym technologiom, nowoczesności, przyszłości, ale także tradycji i kulturze.
Na edukacyjny charakter – zwłaszcza w wychowaniu patriotycznym programu „Laboratoria Przyszłości” oraz Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych – zwrócił uwagę Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Oferta edukacyjna, którą proponuje jest bardzo oczekiwana, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Na przykład szkoły rolnicze, których jest w naszym kraju ok. 60, dzięki nowoczesnym technologiom mogą tam podnosić swój poziom. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wychowanie patriotyczne” – powiedział min. Giżyński.
Warszawska hala CRPK zaprasza chętnych, którzy będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnorakich warsztatach, np. związanych z zaawansowanym drukiem 3D, fotografią, wideo, podcastami, a także zajęciami ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne.
„Obecnie w Hali jest 10 stref. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy pierwsze warsztaty, audiowizualne, tak, by w następnych rozpocząć kolejne projekty związane z podcastami, z amatorskim teatrem oraz wykorzystaniem druku 3D” – zapowiedział Mikołaj Turowski, dyrektor CRPK.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.03.2023, 07:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce