Newsletter

Izba bukmacherska: dialog z rynkiem - najskuteczniejszy sposób walki z szarą strefą bukmacherską. W Sejmie zaprezentowano raport UN Global Compact

16.03.2023, 11:01aktualizacja: 16.03.2023, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Sejmie zaprezentowano raport UN Global Compact Network Poland (UNGC) poświęcony rynkowi hazardowemu i bukmacherskiemu. Partnerami opracowania są Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Zdaniem autorów najskuteczniejszym narzędziem walki z szarą strefą, której rozmiary przekraczają połowę rynku, jest wprowadzenie podatku GGR. Uczestnicy posiedzenia zgodnie apelowali do Ministerstwa Finansów o intensyfikację działań w tym zakresie.

W piątek 3 marca odbyło się posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Praw Konsumentów i Przedsiębiorców poświęcone sytuacji gier hazardowych i bukmacherskich. Podczas obrad przedstawiciele UN Global Compact Network Poland przedstawili najważniejsze założenia i wnioski wynikające z wydanego niedawno raportu dotyczącego przeciwdziałania szarej strefie w Polsce w latach 2014-2022.

Przygotowany przez UNGC raport zawiera analizę sytuacji w sektorach szczególnie narażonych na oddziaływanie szarej strefy - w tym branży hazardowej - oraz przywołuje szereg rekomendacji działań prowadzących do ograniczenia nielegalnych praktyk. Eksperci postulują zmianę formy i wysokości opodatkowania oraz bliską współpracę regulatora z prywatnymi legalnymi firmami.

Według szacunków branży aż ok. 57% polskich graczy przyznaje , że korzysta z usług nielegalnych operatorów zakładów bukmacherskich. Dane H2Gambling także potwierdzają, że 1,2 miliona klientów regularnie korzysta z nielegalnych bukmacherów i kasyn online. Opublikowany niedawno raport EY traktujący o szarej strefie na rynku zakładów wzajemnych przywołuje przeszło 50-procentowy udział nielegalnych podmiotów w całkowitych obrotach branży bukmacherskiej i kasyn. Powyższe dane wskazują, że narzędzia, które pozwoliły ograniczyć szarą strefę ze szczytowych ponad 90% przed kilku laty, dzisiaj nie są już tak efektywne.

Wśród postulowanych przez autorów raportu zmian na pierwszy plan wysuwa się modyfikacja formy opodatkowania i zoptymalizowanie jego wysokości. Eksperci przekonują, że wprowadzenie podatku GGR (Gross Gaming Revenue - przychody pomniejszone o wypłacone wygrane) spowoduje samoregulację branży i skutecznie ograniczy szarą strefę. Szara strefa na hazardowym rynku online to ok.15 mld złotych - to największa szara strefa w państwach Unii Europejskiej po Austrii i Niemczech.

Tylko w sześciu krajach w Europie obowiązuje opodatkowanie zakładów bukmacherskich w oparciu o pełen przychód, przy czym w Polsce stawka podatku jest zdecydowanie najwyższa. Pozostałe kraje UE stosują podatek GGR ze średnią stawką na poziomie 22%, a rozwiązanie to daje efekty w postaci diametralnie zwiększonych wpływów podatkowych. UNGC proponuje także, idąc za sugestiami płynącymi z branży hazardowej, utworzenie specjalnego podmiotu do kontroli branży hazardowej na wzór KNF - Komisja Nadzoru Hazardu.

Adam Lamentowicz z Polskiej Izby Gospodarczej Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej zwracał uwagę na konieczność zmiany w zakresie formy opodatkowania branży bukmacherskiej, a także zintensyfikowania dialogu między przedsiębiorcami a regulatorem.

„Zmiany podatkowe w Polsce w szeroko pojętej branży hazardowej byłyby ważnym krokiem przeciwdziałającym negatywnym zjawiskom, ale podstawa to regularny i transparenty dialog na poziomie roboczym między branżą a regulatorem, czyli zarówno Ministerstwem Finansów, jak i Krajową Administracją Skarbową i dyskusja, jak ograniczać szarą strefę w oparciu o aktualne przepisy oraz jak przepisy należałoby zmienić w przyszłości, aby poprawić konkurencyjność legalnych podmiotów vs. nielegalna konkurencja” - wskazywał.

W dyskusji oprócz przedstawicieli UNGC i rynku oraz posłów na Sejm RP udział wzięli także reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości, Najwyższej Izby Kontroli, organizacji branżowych, a także Totalizatora Sportowego. Stanisław Jarosz, dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Najwyższej Izby Kontroli, wskazał, że Najwyższa Izba Kontroli bardzo docenia fakt, iż takie instytucje jak Organizacja Narodów Zjednoczonych chcą podejmować temat walki z szarą strefą w branży hazardowej. Wspominał też, że w branży hazardowej nadal, pomimo działań podejmowanych przez rząd, występuje bardzo wysoki poziom szarej strefy.

„Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nadal, przynajmniej za okres, który jako NIK badaliśmy, wartość rynku nielegalnego w tym segmencie przekracza wartość rynku legalnego. Ludzie korzystają z tej nielegalnej możliwości grania i to powoduje istotne straty zarówno podatkowe, na co my głównie zwracamy uwagę, ale również wpływają na zachowania konsumentów i tutaj, mimo postępów służb celnych i skarbowych, jednak jest jeszcze dużo do zrobienia” - mówił.

Robert Typa, radca Departamentu Prawa Gospodarczego Ministerstwa Sprawiedliwości, zwrócił uwagę na bardzo dużą przydatność raportu.

„Dziękuję państwu za bardzo ciekawy raport, który rzeczywiście będzie mógł być przez nas wykorzystywany przy analizie przepisów i na potrzeby ewentualnych zmian, żeby chronić konsumentów z jednej strony, a z drugiej ułatwiać przedsiębiorcom funkcjonowanie” - mówił.

Wskazał także, że ogromne znaczenie w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu hazardowi stanowi edukacja, szczególnie w zakresie najmłodszych potencjalnych użytkowników.

„W raporcie podkreślono znaczenie edukacji i też wydaje nam się, że to jest to bardzo ważne, jeśli chodzi o hazard i jego szkodliwość społeczną. Patrząc na to, co państwo w raporcie umieściliście, te dane, że 57% bodajże graczy korzysta z nielegalnych serwisów, to jak dobrze wiemy, jest to możliwe nie tylko dla ludzi dorosłych, ponieważ dzieci też z tego korzystają, dostając na przykład karty kredytowe od rodziców” - tłumaczył.

Przewodniczący Zespołu poseł Jakub Kulesza wskazał, że najskuteczniejszym sposobem walki z szarą strefą jest stworzenie legalnie działającym przedsiębiorcom takich warunków, w których nie będą oni stali na straconej pozycji względem podmiotów nielegalnych.

„Moim zdaniem dobrym kierunkiem jest jednak wprowadzanie rozwiązań rynkowych. To, co głównie wpływa na decyzje użytkowników, to są kwestie finansowe, które są pochodną przyjętego modelu podatkowego. Zawsze uważałem i dalej podtrzymuję to stanowisko, że najlepszym rozwiązaniem jest pozwolenie rynkowi, żeby problemy rozwiązywał w sposób rynkowy, ale także pozbycie się pewnych barier, które szarej strefie ułatwiają, a legalnym usługodawcom utrudniają działanie” - tłumaczył.

Źródło informacji: Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.03.2023, 11:01
Źródło informacji PIGBRiB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ