Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pininfarina została założona w 1930 roku, czyli 93 lata temu. Obecnie szefem rady nadzorczej jest wnuk założyciela Battisty Pininfarina - Paolo. Jak do tej pory firma zaprojektowała około 1200 samochodów dla takich marek jak m.in. Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Rover, Peugeot, Honda, Volvo, Cadillac czy Bentley.
„Przede wszystkim cenimy innowacyjność, ale także zmysłowość w projektowaniu. Oznacza to, że nie chcemy tworzyć dekoracyjnego designu. Ma być on czysty i zmysłowy, a to rodzaj elegancji najtrudniejszy do wyrażenia w projekcie. Design Pininfariny musi być elegancki” - mówi Paolo Pininfarina.
Ze strony polskiego producenta nad projektem samochodów Izera czuwa Tadeusz Jelec, polski projektant pracujący wcześniej m.in. dla Jaguara. „Jako bardzo młodego człowieka zafascynowała mnie historia tej firmy i sposób, w jaki uwzględnia ona swoją filozofię projektową. To, jak o filozofii działania studia stylistycznego opowiada Paolo Pininfarina, w zupełności przekłada się na filozofię naszej marki, opierającą się na prostocie i czystości linii, form, kształtu” - wyjaśnia Tadeusz Jelec.
Jednym z najsłynniejszych projektów firmy Pininfarina jest, zaprezentowana w 1947 r., CISITALIA. „To arcydzieło mojego dziadka, arcydzieło Pininfariny, ale też kamień milowy włoskiego designu. Konstrukcja CISITALII jest jak wizja projektu przyszłości, projektu lat 60. (…) Ogólnie rzecz biorąc, architektura i proporcje tego samochodu w czasach w których on powstawał były absolutnie innowacyjne i futurystyczne” - mówi Paolo Pininfarina.
Samochód został okrzyknięty dziełem sztuki a w 1960 roku trafił na wystawę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Ten duch innowacji oraz najlepszego włoskiego designu jest widoczny we wszystkich projektach realizowanych przez lata przez Pininfarinę. Kolejne pokolenia rodziny stworzyły niesamowitą historię.
„Chcemy to kontynuować. Jesteśmy bardzo zdeterminowani. Jak powiedziałem wcześniej, najpierw innowacja, a potem muzeum jako konsekwencja. To opowieść o ciągłych innowacjach” - podkreśla Paolo Poninfarina, który oprowadzał Tadeusza Jelca po muzeum znajdującym się w siedzibie firmy.
„Celem naszej współpracy z Pininfariną jest sięgnięcie do stylistycznego DNA, które zaprezentowaliśmy wcześniej, przedstawiając publicznie prototypy demonstracyjne Izery w 2020 r. Ponadto rozwinięcie go oraz uaktualnienie języka stylistycznego marki uwzględniające trendy rynkowe oraz parametry platformy, na której powstanie Izera. Proces projektowania samochodu jest wieloetapowy, a aktualizacja designu w stosunku do prototypów jest naturalna i przebiega w sposób ewolucyjny. Cieszę się, że tą drogę możemy przejść razem z naszymi partnerami” - podkreślał z kolei Jelec.
W trakcie wymiany podglądów na temat najwspanialszych modeli zaprojektowanych przez Pininfarinę Tadeusz Jelec wyraził nadzieję, że ten duch innowacji i najlepszego włoskiego designu wzbogaci także stylistyczny projekt Izery. „Wspaniale. I niech to trwa dalej – dodał.
Przed polskimi i włoskimi projektantami sporo pracy. Pierwsze auta marki Izera powinny zjechać z taśmy produkcyjnej pod koniec 2025 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.03.2023, 13:57 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire