Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wczorajszy występ Nassima Nicholasa Taleba i dzisiejszy wywiad z Natalie Portman stanowiły klamrę tegorocznego kongresu IMPACT’23, organizowanego w Poznaniu, które jest najważniejszym wydarzeniem gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Obie te postacie łączy oczywiście termin „czarny łabędź” (jako stworzona przez wybitnego filozofa definicja niespodziewanych, globalnych wydarzeń oraz tytuł oscarowego filmu z amerykańską aktorką w roli głównej). Jednak obecność Taleba i Portman w stolicy Wielkopolski ma również drugie, głębsze dno: oboje odważnie zabierają głos w najważniejszych dla rozwoju państw i społeczeństw kwestiach, nie unikając trudnych tematów.
„Kiedy dorastałam, byłam przekonana, że kobiety mają równe prawa i że ta walka została wygrana przez pokolenie mojej mamy. Jednak z biegiem czasu odkryłam, że wciąż jest wiele do zrobienia, nie tylko w zakresie równości płac, ale również w kwestii możliwości, jakie mają kobiety w porównaniu z mężczyznami” - powiedziała Natalie Portman.
Aktorka wspiera szereg równościowych inicjatyw społecznych, które mają przeciwdziałać ubóstwu m.in. system mikropożyczek dla kobiet, które zakładają małe firmy w krajach rozwijających się, czy edukację dziewcząt. Zaangażowała się także w ruch i akcję #metoo oraz akcję Time’s Up, które mają na celu przeciwdziałanie molestowaniu i pomoc jego ofiarom. W 2020 Portman wraz z grupą przyjaciółek, m.in. Evą Longorią i Jennifer Garnier, zainwestowała w drużynę kobiecej piłki nożnej, która w ubiegłym roku zadebiutowała w National Women’s Soccer w 2022.
„To było dla mnie ważne doświadczenie, kiedy oglądałam mojego syna, gdy patrzył na kobiecy sport i kobiety były dla niego tak samo ważne jak męscy sportowcy. Pomyślałam, że tak właśnie powinien wyglądać świat prawdziwego sportu: otwarty na wszystkich, bez względu na płeć” - mówiła Natalie Portman.
Aktorka przyznała jednak, że w drugiej dekadzie XXI wieku także na tym polu zarysowują się rażące, niesprawiedliwe różnice: podczas gdy gwiazdy męskiej piłki nożnej zarabiają setki milionów dolarów rocznie, najbardziej utytułowane zawodniczki mają problem z opłaceniem miesięcznych rachunków swojej rodziny.
„Moi mentorzy powiedzieli mi kiedyś bardzo istotną rzecz: aby osiągnąć równouprawnienie, nie wystarczy mieć po jednej kobiecie w każdym pokoju. Powinna ich być równa liczba, a dopiero wtedy przebijemy wreszcie ten >>szklany sufit<<” - dodała aktorka.
Gwiazda ma na koncie nie tylko role w kasowych przebojach, ale też w niezależnych, niskobudżetowych produkcjach. Wśród nich jest m.in. dokument „Zjadanie zwierząt” (ang. Eating animals), którego jest producentką wykonawczą i narratorką. Obok walki o równouprawnienie płci, to właśnie prawa zwierząt stanowią główny obszar społecznej aktywności Portman.
Prowadząca rozmowę z gwiazdą IMPACT’23 Rahel Solomon z CNN przypomniała o silnych związkach łączących Natalie Portman z Polską. Jej rodzice są Żydami - mama ma korzenie austriacko-rosyjskie, a tata polskie - jego dziadek pochodził spod Rzeszowa.
„Gdyby losy mojej rodziny potoczyły się minimalnie inaczej, być może mieszkałabym i pracowała właśnie tutaj” - zauważyła Natalie Portman.
Aktorka wspomniała również o swojej książce dla dzieci pt. „Bajki”, która została niedawno przetłumaczona na język polski i wydana w naszym kraju.
„Kiedy na świecie pojawiły się moje dzieci, zaczęłam pisać opowiadania, które miały pomóc im zrozumieć świat i pokazać, jakie wartości są dla mnie ważne” - powiedziała Natalie Portman.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2023, 14:03 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.- 23.12.2024, 16:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Polska Akcja Humanitarna
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire